UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Wojsko powróci na Podchorążych

 
Elbląg, Wojsko powróci na Podchorążych
(fot, Michał Skroboszewski)

120 milionów złotych będzie kosztować wojskowa inwestycja przy ul. Podchorążych, która ma być gotowa do 30 września. W nowym i przebudowanych obiektach ma się mieścić sztab Wielonarodowej Dywizji NATO Północny Wschód. Zobacz więcej zdjęć

Przy ul. Podchorążych mieścił się jeszcze kilkanaście miesięcy temu sztab 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej. Decyzją ówczesnego ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza 16 PDZ została przeniesiona do Białobrzegów, by ustąpić miejsca Wielonarodowej Dywizji NATO Północny Wschód, której dowództwo (około 300 osób) z Elbląga zarządza wojskami NATO stacjonującymi w Polsce i krajach bałtyckich.
     By spełnić wymogi NATO, Ministerstwo Obrony Narodowej musiało rozbudować istniejący obiekt przy ul. Podchorążych. - W sumie inwestycja ma kosztować 120 milionów złotych, a termin zakończenia prac budowlanych jest przewidziany do 30 września 2018 roku – informuje Leszek Pietruczuk, nieetatowy rzecznik prasowy Regionalnego Zarządu Infrastruktury w Olsztynie, wojskowej instytucji, odpowiedzialnej za prowadzenie inwestycji. - Przebudowywany i rozbudowywany budynek nie zmieni dotychczasowej funkcji i będzie to budynek sztabowo-biurowy.
     Wewnątrz znajdą się m.in. sale odpraw, sala wykładowa, lokalne centrum nadzoru, biuro przepustek oraz system kontroli dostępu. - Drugą inwestycją, prowadzoną w tej lokalizacji, jest przygotowanie systemów łączności i informatyki na potrzeby dowództwa. Planowane jest powierzenie wykonania tej inwestycji Agencji Łączności i Informatyki NATO (NCIA). Wartość zadania szacowana jest na kwotę 14 mln euro (ok. 56 mln złotych – red.). Termin realizacji to 2018 rok – mówiła nam jeszcze w 2017 roku mjr Anna Pęzioł-Wójtowicz, ówczesny rzecznik prasowy ministra obrony narodowej.
RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • Narzekacze na żołnierzy pojawią się za 3,2,1,. .. .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  14 9
  kolp(2018-07-27)
 • Jak będą wykorzystane budynki, w których obecnie znajduje się Dywizja Nato?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  8 2
  Mer(2018-07-27)
 • Stacjonować będzie tam pułk.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  4 1
  Laska(2018-07-27)
 • Co to za awaria na GE??? Ludzi do domów puszczają bo podobno wywaliło maszyny.... Uszkodzone itp
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  11 1
  Alstom(2018-07-27)
 • Wydali na ŁĘczycką kupę kasy, teraz wydają na Podchorążych. Tytuł artykułu jest mylący. Nie wojsko wróci, tylko kancelarie, biura. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  14 5
  (2018-07-27)
 • Trzeba dodac że te 120 milionów zainwestowane w sztab. Pochodzi w całosci z puli NATO
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  12 6
  (2018-07-27)
 • Wiadomo że nie pięniedzy podatników polskich. Tylko z konta NATO
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  12 5
  (2018-07-27)
 • Gratuluje de bilowi co lotnicza zlikwidował przy lotnisku bocznicy kolejowej i autostradzie
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  16 4
  (2018-07-27)
 • @kolp - pamiętam jak było dużo więcej wojska, wiele jednostek zlikwidowano i były to fajne czasy
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  7 4
  narzekacz(2018-07-27)
 • To już oficjalne okupacja? Czy ktokolwiek z Polski będzie miał jakikolwiek wpływ na to, co dzieje się z tymi jednostkami (to teraz pomyślcie logicznie, co będzie, kiedy z Waszyngtonu przyjdzie rozkaz do zorganizowania jakiejś np. prowokacji granicznej z Ruskimi) ?? Do tego słynna ustawka art. 1066 uchwalona cichcem przez PO i PiS (czyli POPiS+reszta senatu = jedna partia) o "bratniej pomocy" i nawet używaniu polskiego uzbrojenia przez obce wojska. .. Ktoś tu szyje coś grubego - no min. amerykańscy bracia już ostrzą pazury na "Przesmyk Suwalski" - czyli nasze złoża metali rzadkich, czyniące z Polski obecnie najbogatszy kraj Europy. .. ale co tam. .. po co tubylcom ich złoża, kiedy może się nimi zaopiekować dobry wujek z USA, NATO (czyt. USA/Izrael). .. może jakeigoś dila z Putinem nad tym zrobią? A gdzie my?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  9 12
  LekarzEmeryt(2018-07-27)
 • To już oficjalne okupacja? Czy ktokolwiek z Polski będzie miał jakikolwiek wpływ na to, co dzieje się z tymi jednostkami (to teraz pomyślcie logicznie, co będzie, kiedy z Waszyngtonu przyjdzie rozkaz do zorganizowania jakiejś np. prowokacji granicznej z Ruskimi) ?? Do tego słynna ustawka art. 1066 uchwalona cichcem przez PO i PiS (czyli POPiS = jedna partia) o "bratniej pomocy" i nawet używaniu polskiego uzbrojenia przez obce wojska. .. Ktoś tu szyje coś grubego - no min. amerykańscy bracia już ostrzą pazury na "Przesmyk Suwalski" - czyli nasze złoża metali rzadkich, czyniące z Polski obecnie najbogatszy kraj Europy. .. ale co tam. .. po co tubylcom ich złoża, kiedy może się nimi zaopiekować dobry wujek z USA, NATO (czyt. USA/Izrael). .. może jakeigoś dila z Putinem nad tym zrobią? A gdzie my?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  13 16
  LekarzEmeryt(2018-07-27)
 • Teraz wiadomo już, gdzie będą wycelowane m. in. Iskandery z Kaliningradu i wiele innych rakiet z Rosji, Chin i czego tam jeszcze. .. właśnie Elbląg "dumnie" dołączył do celów nr 1 na mapie świata - cieszmy się, jak fajnie!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  17 7
  (2018-07-27)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

AMK Kuchnia 3
Kompleksowe realizacje pod klucz
AMK Kuchnia 2
Fronty lakierowane mdf połysk różne kolory RAL