Sobota 15-12-2018, imieniny Waleriana, Celiny
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Wójt Gronowa ma kłopoty

Elbląg, Wójt Gronowa ma kłopoty Wójt Aleksander Lewicki.

CBA wystąpiła do Rady Gminy Gronowo Elbląskie „o wydanie uchwały w sprawie wygaśnięcia mandatu Aleksandra Lewickiego pełniącego funkcję Wójta Gminy Gronowo Elbląskie”. Radni zajmą w tej sprawie stanowisko w czwartek 12 kwietnia.

27 marca Delegatura Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Białymstoku przesłała do przewodniczącego Rady Gminy Gronowo Elbląskie Romana Puchalskiego „Wystąpienie pokontrolne”. CBA informuje w nim, że:
„Aleksander Lewicki, pełniący funkcję Wójta Gminy Gronowo Elbląskie jednocześnie od 18 kwietnia 1994 r. do dnia dzisiejszego pełni funkcję prezesa Przedsiębiorstwa Rolnego „Madeks” sp. z o.o. oraz posiada w tym przedsiębiorstwie 15 udziałów, co stanowi więcej niż 10 proc. [wielkość dopuszczona w ustawie – red.] kapitału zakładowego spółki.”
     Dalej w piśmie CBA czytamy, że kapitał zakładowy spółki wynosi 45 mln starych zł (czyli obecnie 4500 zł). Aleksander Lewicki posiada w niej 15 udziałów o wartości 15 mln starych zł (czyli 1500 zł).
     CBA: „Z uwagi na powyższe, Aleksander Lewicki, jako osoba pełniąca funkcję Wójta Gminy Gronowo Elbląskie, naruszył zakaz z art. 4 pkt. 1 ustawy antykorupcyjnej, który stwierdza, iż m.in. wójt [...] nie może być członkiem zarządów, rad nadzorczych lub komisji rewizyjnych spółek prawa handlowego oraz zakaz z artykułu 4 pkt. 5 tej ustawy, który stanowi, iż m.in. wójt [...] nie może posiadać w spółkach prawa handlowego więcej niż 10 proc. akcji lub udziałów przedstawiających więcej niż 10 proc. kapitału zakładowego. [...] Sankcją za złamanie tych zakazów jest wygaśnięcie mandatu. Wygaśnięcie mandatu wójta stwierdza rada gminy w drodze uchwały, w terminie miesiąca od wystąpienia przyczyny wygaśnięcia mandatu. [...]
     Przedstawiając powyższą ocenę i uwagi Centralne Biuro Antykorupcyjne wnosi o wydanie przez Radę Gminy Gronowo Elbląskie uchwały w sprawie wygaśnięcia mandatu Aleksandra Lewickiego pełniącego funkcję Wójta Gminy Gronowo Elbląskie.”
     
     Sesja w czwartek
     
W czwartek 12 kwietnia odbędzie się XV sesja Rady Gminy Gronowo Elbląskie tej kadencji. W 7. punkcie porządku obrad radni mają „podjąć stanowisko w sprawie wygaśnięcia mandatu Wójta Gminy Gronowo Elbląskie po wysłuchaniu wyjaśnień Wójta”.
     Podobno gronowscy radni nie bardzo chcą odprawić Lewickiego – informuje nas o tym Waldemar Badeński, prezes tamtejszego Stowarzyszenia Aktywności Społecznej im. Tadeusza Reytana. On również przysłał nam kopię pisma CBA do Przewodniczącego Rady Gminy Gronowo Elbląskie.
     
     Pozostawią wójta?
     
„Informuję, że dniu 27 marca 2012 r. Centralne Biuro Antykorupcyjne stwierdziło naruszenie prawa przez Wójta Gminy Gronowo Elbląskie Aleksandra Lewickiego (z art. 4 pkt. 1 i 5 ustawy antykorupcyjnej) i wniosło do Rady Gminy o wydanie uchwały w sprawie wygaśnięcia mandatu Wójta – pisze Waldemar Badeński. – Jednakże stanowisko Przewodniczącego Rady oraz niektórych radnych wskazuje na to, iż chcą doprowadzić do sytuacji, w której to radni zagłosują za pozostawieniem Wójta na stanowisku. Tym samym przerzucą obowiązek odwołania Wójta Aleksandra Lewickiego ze stanowiska na Wojewodę Warmińsko-Mazurskiego i otworzą mu drogę prawną do odwoływania się od tej decyzji. [...]”
     
     Gorąca gmina
     
Wójt Aleksander Lewicki ma silną opozycję w gminie – to m.in. Waldemar Badeński i inni członkowie Stowarzyszenia im. Reytana. Tuż po wyborach samorządowych 2010 r. komitet wyborczy Danuty Oleksiak, rywalki Lewickiego w drugiej turze, zgłosił do prokuratury podejrzenie fałszerstwa wyborczego. Według nich w jednej z obwodowych komisji wyborczych głosowało mniej osób niż figuruje w oficjalnych sprawozdaniach z głosowania. Sprawę badała prokuratura.
     Danuta Oleksiak złożyła również w sądzie protest wyborczy. Po dwóch rozprawach sąd zdecydował o zawieszeniu procesu do czasu, aż swoje czynności zakończą prokuratorzy.
     Prokuratorzy zdecydowali o przesłuchaniu ponad 1400 osób, które wzięły tam udział w drugiej turze wyborów samorządowych. Trwało to prawie rok, nie przyniosło żadnych rezultatów, więc postępowanie prokuratorskie umorzono.
     
     A tu jeszcze stare złote
     
Pismo CBA jest świeże, a złote stare. Po raz pierwszy od bardzo długiego czasu ktoś (w tym przypadku CBA) podaje kwoty w naszej walucie przed denominacją.
     Przypomnijmy, że w 1995 r. denominacja złotego wprowadziła w Polsce nową jednostkę pieniężną. Od tego dnia obowiązuje nowa jednostka pieniężna o nazwie „złoty” (PLN), która zastąpiła tzw. „starego złotego” (PLZ). W przeliczeniu 1 nowy złoty odpowiadał 10 000 starych złotych.
     1 stycznia 1997 r. banknoty starej emisji przestały być prawnym środkiem płatniczym. Od tego dnia mogły być wymieniane na nowe złote tylko w placówkach NBP oraz innych bankach – tak było do 30 grudnia 2010. Od tego czasu nikt o starych złotych nie wspominał.
     Centralne Biuro Antykorupcyjne powstało w 2006 r.
Piotr Derlukiewicz
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • Polskie piekiełko.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  sceptyk(2012-04-10)
 • a kiedy panie redaktorze doczekamy się artykułu o doniesieniu na panią dyrektor szpitala w końcu to nie codzienność w naszym mieście że prezydent zawiadamia prokuraturę w sprawie na poważne miliony
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2012-04-10)
 • A gdzie ten Białystok?To Polska czy już Białoruś?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2012-04-10)
 • No to na co czekasz Derlukiewicz, wal na wójta bo zabraknie miejsc
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  !!!(2012-04-10)
 • Panie Piotrze pisz Pan o Elblągu. .. tu się więcej dzieje wystarczy POpatrzeć. .. .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  100 % Elblążanin(2012-04-10)
 • Gdy CBA zacznie zamykać do puszki przechodniów za przejście przez ulicę w niedozwolonych miejscach, to będzie oznaczało dno dna tego kraju.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2012-04-10)
 • Dawniej Pan Badeński wypromował Pana Lewickiego dzisiaj by go wyrzucił ciekawe dlaczego, ale jak niewiadomo o co chodzi to chodzi o kase albo o władze w tym przypadku to drugie
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  jasnowidz(2012-04-10)
 • Uważam, że takiego wójta który dopuścił się oszustwa należy odwołać bezapelacyjnie i Radni Gminy nie powinni zrzucać tego na innych. Ludzie Tam mieszkający głosowali na tych Radnych, wierząc, że będą kierować się dobrem gminy. A nie jest dobrze kiedy osoba, która sprawuje takie stanowisko ukrywa fakty, aby to stanowisko otrzymać. Mnie osobiście nasuwa się pytanie co taki wójt jeszcze ukrywa ( czego nie udało się jeszcze ujawnić), bądź co zyskał ( co chciał zyskać) oszukując swoich wyborców. Za tego wójta Gronowa wiele się dzieje:CBA interesuje się wójtem, jakieś podejrzane wybory, wiatraki, których nikt nie chce prócz wójta i tych co dzierżawią pola pod wiatraki. O ile mi wiadomo to wójt wydał decyzję pozytywną środowiska na wiatraki mimo opinii sanepidu o szkodliwości i protestów mieszkańców. W wielu sprawach my ludzie przestajemy się liczyć i przestają się liczyć nasze potrzeby. Coraz częściej słyszy się od głów nami rządzących " nie ugniemy się pod naciskiem narodu". A my nie jesteśmy terrorystami, my tylko tak możemy wyrazić nasze zdanie i nasz sprzeciw, bo Oni już nas nie słuchają. My ludzie jesteśmy im potrzebni tylko do wyborów. Powinniśmy zrobić z takimi karierowiczami porządek na swoich podwórkach i tak małymi kroczkami może i na wyższych stanowiskach byłoby mniej tych co własne interesy robią za nasze pieniądze i naszym kosztem.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 1
  Czekająca na zmiany(2012-04-10)
 • Odwołać Go, niech nas już więcej nie oszukuje.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 1
  ~`**~~(2012-04-10)
 • W centralnej bazie przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego brak jest spółki pod firmą: Przedsiębiorstwo Rolne „ Madeks” sp. z o. o. , można to sprawdzić wchodząc na stronę ms. gov. pl zakładka rejestry, - skoro spółka nie jest zarejestrowana w KRS moim zdaniem jest spółką martwą tym samym nie możelegalnie prowadzić działalności gospodarczej i chyba jej nie prowadzi, wydaje się, że kiedyś spólka była w rejestrze RHB lecz wspólnicy nie zgłosili jej do KRS jeśli tego nie uczyniono to wydaje się, że wspólnicy zaprzestali prowadzenia działalności gospodarczej wiele lat temu a Pan Wójt prawa nie złamał, twierdzenie, że posiadanie udziałów w martwej spółce jest złamaniem przepisów ustawy antykorupcyjnej jest naruszeniem moim zdaniem ducha tej ustawy
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  anonimowy prawnik(2012-04-10)
 • szukanie haków i czepialstwo
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2012-04-11)
 • Cała ta zorganizowana akcja, jest inspirowana przez sfrustrowane środowisko ludzi, którym się wydaje, że są nieomylni. Ludzie związani ze Stowarzyszeniem Aktywności Społecznej im. Tadeusza Rejtana generalnie sprzeciwjają aktywności społecznej. Mają w zwyczaju negowanie wszelkich przejawów rozwoju. Są przeciw, !!! Nowym inwestycjom, budową i remontem dróg, straszą ludzi szkodliwością wiatraków. Są przeciw, by za wszelką cenę odwołać Wójta. Nic się nie liczy, tylko waśnie. .. .Tylko były ZOMOWIEC może mieć w sobie tyle jadu. .feeee
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  joann(2012-04-11)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Okulary przeciwsłoneczne GENNY
Okulary korekcyjne I-D TOKYO
Okulary korekcyjne XAVIER GARCIA
Okulary korekcyjne EVA MINGE