Wtorek 13-11-2018, imieniny Benedykta, Stanisława, Arkadego
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Wolno pływać!

Elbląg, Wolno pływać! Projekt zmian granic rezerwatu

W sieci można spotkać informacje, a nawet dramatycznie brzmiące artykuły o zablokowaniu toru wodnego do elbląskiego portu przez ustanowiony na początku lat 90-tych ornitologiczny rezerwat przyrody „Zatoka Elbląska”, po którym nie wolno żeglować w okresie lęgowym od 1 marca do 31 sierpnia.

Ponieważ doniesienia te, sugerujące wręcz jakąś zmowę, ostatnio zostały powtórzone przez jeden z elbląskich portali, to jako miłośnik spiskowej teorii dziejów postanowiłem sprawdzić u źródła, tzn. w Delegaturze Urzędu Wojewódzkiego jak sprawy mają się naprawdę. Dodatkowym impulsem do wizyty w Oddziale Środowiska i Rolnictwa przy ul. Wojska Polskiego było to, że informacja o rzekomym zakazie żeglugi przez kilka miesięcy w roku po rzece Elbląg kłóciła się z codziennym oglądem rzeczywistości. Wielu z naszych Czytelników miało przecież okazję obserwować większe i mniejsze jednostki pływające na trasie z Elbląga na Zalew. Czyżby dochodziło do naruszania prawa?
     Okazuje się, że przyczyną całego zamieszania jest drobny błąd w rozporządzeniu ustanawiającym granice rezerwatu. Podstawą do ich wytyczenia jest lista działek geodezyjnych, z których żadna nie obejmuje toru wodnego. Również na oficjalnej mapie rezerwat kończy się na wschodnim brzegu rzeki. Jedynie w opisie słownym popełniono najprawdopodobniej pomyłkę słowną i rozciągnięto rezerwat do zachodniego brzegu toru wodnego.
      W praktyce nigdy z tego powodu, jak doskonale wiedzą chociażby elbląscy żeglarze, nie było żadnych utrudnień w ruchu jednostek pływających na trasie wzdłuż granic rezerwatu. Wojewódzki Konserwator Przyrody wystąpił jesienią ubiegłego roku do Ministra Środowiska z wnioskiem o wprowadzenie odpowiedniej korekty w opisie. Jednocześnie przy udziale Urzędu Morskiego w Gdyni wytyczono nowe granice rezerwatu „Zatoka Elbląska” odsuwając je o kilkadziesiąt metrów od toru wodnego. Granice dostosowano w ten sposób do granic portu w Elblągu i zapewniono bezkonfliktowe przeprowadzanie niezbędnych prac inżynieryjnych. Z tego samego powodu planuje się wyłączenie z rezerwatu północnej części Złotej Wyspy.
     Niestety ze względu na powyborczą zmianę warty w ministerstwie i związane z tym zamieszanie projekt zmian utknął w trybach ministerialnej machiny biurokratycznej. Nie ma to jednak żadnego znaczenia dla swobody żeglugi po rzece Elbląg. Ma ona wiele innych, niewyimaginowanych ograniczeń i zagrożeń. Wystarczy wspomnieć zbyt płytki tor wodny, most w Nowakowie, czy delikatnie mówiąc nieprzesadnie wysoki most Unii Europejskiej.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • Autor naraził się tym razem Kulasowi, Pukinowi, e24 i paru urzędnikom. Gratuluję odwagi i nie zazdroszczę komentarzy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2008-07-20)
 • te wszytkie przeszkody na torze wodnym zafundowal na Gdansk z obawy przed tym zeby Elblag nie stal sie na nowo miastem portowym
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2008-07-21)
 • tym razem gratuluje panie włodku z oszołomstwem trzeba walczyć a że niektóre elblaskie media sa mniej wiecej tak samo opiniotwórcze jak pewne codzienne tabloidy na literke F i S, i uparcie brną w ten klimat i uparcie chca się stać elbląską bulwarówką to juz inna para kaloszy
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2008-07-21)
 • W mętnej wodzie przepisów i przypuszczeń, posądzeń rodzi się rzeczywistość dnia codziennego naszego objętego ochroną (zapewne już konserwatorską) miejscowego grajdołka myśli i działań twórczych. Wody całego Zalewu ( no może z wyłączeniem drobnej enklawy Kadyńskiej) należało by objąć ochroną i nadać im miano skansenu mysli jedynie słusznej z której nic nie wynika. ZAbronić kąpieli, otworzyć wszystkie kurki z ciągle niezbadanymi (?) ściekami, wynająć płaskodenne kanonierki i wozić tłuszczę po wodzie pokazując efekt 60 lat starań i znoju. Zwłaszcza Niemcy i Skandynawowie będą wielce zainteresowani krainą, która cofnęła swój bieg o jakieś 100 lat w zestawieniu ze swym potencjałem. Może choć w ten sposób da się przełamać błogostan niemocy twórczej tej umierającej krainy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  AborygenMiejscowy(2008-07-21)
 • Kto rano wstaje temu Kulas boksy rozdaje. Brawo Autor
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Juras(2008-07-21)
 • zgadzam się z autorem ale brak jakichkolwiek dzialań gmin i miast lezących nad zalewem po prostu powala. ale jak sie chce to mozna widać to w kadynach
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2008-07-21)
 • Trzeba chronic ptaki wodne! Ptak wodny musi pływac a żagłówka niekoniecznie. Niech pływają do ostródy - kanalami a ptaszkom nalezy sie spokoj i szacunek!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  ornitolog(2008-07-21)
 • Świete słowa. Tak jest. Każdego ptaka trzeba chronić. Zawsze o tym pamiętam.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  AborygenMiejscowy(2008-07-21)
 • A nasz kochany Aborygen Miejscowy jest jednak niereformowalny. Czy to o fontannie "dworcowej", czy o rezerwacie, każda okazja jest dobra żeby komuś przypie. .. .. ć. Na Boga, czy tak trudno, jeśli Pan Włodek napisał o torze wodnym i o ochronie ptaszków oraz o komplikacjach tego zestawienia, odnieść się tylko do tego. Trzeba jeszcze jak walec po różnych "peryferiach"?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  jansal(2008-07-21)
 • Szanowny Panie Włodku z zadowoleniem przyjąłem fakt, że zajął się Pan tym tematem i będzie można rozwiązać problem merytorycznie przy otwartej kurtyni. Szanowny Panie Włodku, przyznaje Pan, że w opisie podano, że granice rezerwatu biegną zachodnim brzegiem rzeki Elbląg, a to oznacza, że tor jest w rezerwacie. Jeżeli do niepublikowanego Planu Ochrony Rezerwatu dołączono jeszcze mapę topograficzną z zaznaczonymi granicami rezerwatu po zachodniej części rzeki Elbląg/ o tym Pan nie wspomina/, a Pani Wojewódzki Konserwator Przyrody mgr Maria Mellin naniosła te granice na mapę i podpisała się. Oryginał mapy z jej podpisem posiadam. Szanowny Panie Włodku, do zarządzenia Ministra, ani do rozporządzeń wojewody nigdy nie dołączono mapy ewidencyjnej z zaznaczonymi działkami rezerwatu, tak więc tylko opis granic był czytelny dla Polaków a przede wszystkim dla Rosjan. Jerzy Kulas
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Jerzy Kulas(2008-07-21)
 • Dalszy ciąg Panie Włodku przedstawiona na zdjęciu mapa projektowanego rezerwatu jest też niezgodna z mapą ewidencyjną z zaznaczonymi granicami rezerwatu. Proszę w geodezji zakupić mapę ewidencyjną z roku 1991 i nanieść, na nią działki wymienione w Zarządzeniu Ministra i porównać z tym projektem, który Pan przedstawia. W pokazanym przez Pana projekcie działki lądowe między torem kolejowym a Zalewem na wysokości Kamienicy należą do rezerwatu a w wykazie działek rezerwatowych ich nie ma, drugie w projekcie planu zaznaczona jest złota wyspa wraz z wodami, wody te w 2001 roku przemianowano na ląd na działkę nr400/19 w Zarządzeniu Ministra w wykazie działek rezerwatowych jej też nie ma. Panie Włodku proszę na stronie www. ripps. elblag. com. pl przeczytać opinię prawną na temat powołania rezerwatu i wtedy oczekuję ponownej merytorycznej wypowiedzi na podstawie dokumentów. Z poważaniem Jerzy Kulas
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Jerzy Kulas(2008-07-21)
 • Panie Kulas, jakbyś pan numerami działek nie wywijał, to i tak problem z korzystaniem z toru wodnego jest tylko w pana głowie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  żeglarz(2008-07-21)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Czytnik kart kryptograficznych Mini
Domena funkcyjna .com.pl
Domena .pl
Hosting WWW START