UWAGA!

Wsiąść do pociągu nie byle jakiego

 Elbląg, Zdjęcie pochodzi ze strony www. wrphoto.eu,
Zdjęcie pochodzi ze strony www. wrphoto.eu, fot. Michał Kuberski

Już 1 maja ruszą pierwsze pociągi Żuławskiej Kolei Dojazdowej. Prologiem sezonu letniego będą kursy w majówkę (1-3 maja) oraz długi weekend rozpoczynający się Bożym Ciałem. Tymczasem na torach z Elbląga do Braniewa nawet drezyny nie jeżdżą.

Żuławska Kolej Dojazdowa to doskonały przykład reaktywacji linii kolejowej, która stała się niepotrzebna krajowym przewoźnikom. Wystarczyła grupa zapaleńców z Pomorskiego Towarzystwa Miłośników Kolei Żelaznych, wola polityczna lokalnych władz i pieniądze. Jak będzie z linią kolejową Elbląg - Braniewo okaże się niebawem.
       A tymczasem wszystkie osoby zainteresowane poznawaniem uroków Żuław Wiślanych mogą pojechać do Nowego Dworu Gdańskiego i skorzystać z usług tamtejszej wąskotorówki. Pociągi na torach o rozstawie 750 mm kursować będą na trasie Nowy Dwór Gdańsk - przez Sztutowo, Stegnę, Jantar - do przystanku Prawy Brzeg Wisły. Tory żuławskiej wąskotorówki liczą obecnie 32 km. Atrakcją samą w sobie jest pociąg. Wagony ciągną czerwone lokomotywy spalinowe L45H rodem z Rumunii. Ciekawostką jest fakt, iż cały tabor ŻKD jest pozyskany z innych kolejek wąskotorowych w Polsce. Przykładem są tu wagony A20DP, które kiedyś jeździły w Opalenickiej i Nasielskiej Kolei Dojazdowej. ŻKD nie ma niestety lokomotyw i wagonów, które od początku służyły podróżnym na tej trasie. Warto zauważyć, iż żuławska wąskotorówka wygląda niezwykle malowniczo, gdyż może składać się z wagonów różnych typów.
       Warto też wysiąść z pociągu po drodze. W Cyganku czeka na turystów cmentarz 11 wsi i zabytkowa cerkiew greckokatolicka, na trasie znajduje się przejazd przez zabytkowy most obrotowy w Rybinie. W Sztutowie, oprócz obozu koncentracyjnego, znajduje się drugi most - znany widzom serialu "Czterej pancerni i pies", który próbowała w jednym z odcinków zdobyć załoga "Rudego". Na stacji końcowej można zrobić sobie wycieczkę do Ujścia Wisły lub do rezerwatu "Mewia Łacha".
       - Pasażer, który kupi bilet może wysiąść z pociągu, obejrzeć atrakcje miejscowości i wsiąść do następnego pociągu bez kupowania nowego biletu - informuje Artur Stefański z Pomorskiego Towarzystwa Miłośników Kolei Żelaznych.
       W majowy weekend pociąg z Nowego Dworu będzie wyjedzie o 10, by po półtoragodzinnej podróży zameldować się na Prawym Brzegu Wisły. Dodatkowe pociągi wyjadą też ze Sztutowa. Sezon "regularnych" przewozów rozpocznie się 25 czerwca i potrwa do 3 września. Bilety na pociąg można kupować u konduktora w pociągu.
      
Sebastian Malicki

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
  • MOŻNA. .. .?
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    18
    1
    Gagatek(2016-04-08)
  • Można! a u nas upasle wieprze zamknely nadzalewowke wzamian za nadzalewowke proponuja jakas kiczowata sciezke rowerowa watpliwej jakosci zrobina po elblasku
  • Wąskotorówka latach 90-tych / wtedy chyba ją likwidowano / miała spory tabor. Jeżdziła wokół żuław na trasie Nowy Gdański - Lisewo Malborskie - Malbork Kałdowo - Nowy Dwór Gdański i dalej w stronę Stegny i Sztutowa. Co ciekawe w tamtych latach nie korzystano ze szlaku do Mikoszewa. Dziś to on stanowi o sensie istnienia kolejki. Po wojnie kolejka dojeżdżała również do Gdańska. Patrząc na to, jak kiedys to działało na prawdę żal. Kolejkę wąskotorową w sumie rozgrabiono. Zmarnotrawiono jej potencjał, pozbyto sie taboru. Dzis grupa zapaleńców ratuje to, co uratować można. Z tego co wiem, nie udało im sie uratować szlaku do Ostaszewa, typowo żuławskiej wsi. Samorząd powiatowy zdecydował inaczej.
  • jakimś gnojom zależy żeby całkowicie zniszczyć kolej nadzalewową.
  • Co jeszcze zrobicie dla promocji woj. pomorskiego? A może Elbląg już w pomorskim, tylko portel. pl nie poinformował???
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    5
    6
    BigBalbina(2016-04-08)
  • Piszecie, że wszystko niszczą i likwidują. Jak myślicie dlaczego? Na pewno nie dlatego, że korzystały z tego tłumy...Nie ma popytu to zamykają - proste. Jeśli wam to przeszkadza wyłóżcie swoje pieniądze i ratujcie. Kolej nadzalewowa czeka...
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    1
    5
    elblagpieknemiasto(2016-04-08)
  • BigBalbina ty to z tego bagna co zowie sie olsztynianko jestes
  • BigBalbina co jak sie jezdzi tranwajami co skradziona kase z Elblago
  • elblagpieknemiasto: Pytanie dlaczego nie ma popytu. Na wielu liniach kolejowych celowo wygaszono popyt tworząc absurdalne godziny odjazdu. W ostatnim roku regularnego kursowania nadzalewówki były w sumie 2 kursy, z Elbląga okolo 14:30 i z Braniewa okolo 16:00.Ktoś, kto jeździł na miesięcznym, wsiadał oczywiście do autobusu, bo miał kursy i rano, i po południu. Reaktywowanie jako sztuka dla sztuki nie ma sensu. Trzeba tak to zorganizować, żeby był popyt, żeby ludzie wrócili. Tak, jest to trudne. Ale wykonalne. Okaże się, czy w Elblągu będzie to wykonalne.
  • no właśnie, na plażę w Suchaczu, Kadynach można byłoby dojechać pociągiem a tymczasem nie!!!!! chyba 2 autobusy na krzyż, w nie wiadomo jakich godzinach więc tylko autem. .. .
  • poczekajmy, historia kołem się toczy, może trafi się mądry, który postawi to znowu na nogi. ..
  • a my postawimy mu pomnik. .. nie taki modny, ale równie wdzięczny. ..
Reklama