Niedziela 16-12-2018, imieniny Albiny, Zdzisława
 
Reklama w Elblągu
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Reklama w Elblągu
Rek

Wydział do zadań specjalnych

Sprawami dotyczącymi działalności zorganizowanych grup przestępczych, sprawami paliwowymi, a także tymi związanymi z praniem brudnych pieniędzy czy z zabójstwami zajmuje się V Wydział Śledczy Prokuratury Okręgowej w Elblągu. Można powiedzieć, że to wydział do zadań specjalnych.

W roku 2008 prokuratorzy Wydziału V prowadzili 60 postępowań (zakończyli 68, bo osiem przeszło z poprzedniego roku), w których podejrzanych było 400 osób. Zabezpieczyli mienie na kwotę przekraczającą milion złotych.
     - To bardzo duże liczby - mówi prokurator Jerzy Waryszak, szef Wydziału V. - Do nas trafiają sprawy najtrudniejsze, najbardziej skomplikowane. Przechodzą z prokuratur rejonowych, apelacyjnych, a nawet z Prokuratury Krajowej. Niejednokrotnie są to sprawy związane z działalnością zorganizowanych grup przestępczych, praniem brudnych pieniędzy bądź sprawy paliwowe - dodaje prokurator Waryszak. - Często jest kilkudziesięciu oskarżonych, kilkaset zdarzeń przestępczych zarejestrowanych pod numerem jednego postępowania.
     W ubiegłym roku prokuratorzy z Wydziału V zajmowali się sprawami działalności dwóch zorganizowanych grup, które popełniały przestępstwa akcyzowe. Zarzuty przedstawiono ok. 60 osobom.
     - Jedna z grup sama zajmowała się przemytem papierosów zza wschodniej granicy - mówi prokurator Jerzy Waryszak. - Kanałem przerzutowym było przejście graniczne w Gronowie, tam przestępcy skorumpowali celników oraz pograniczników. W sumie grupa liczyła ok. 20 osób. Swoją działalnością uszczupliła Skarb Państwa o 1,5 mln zł. Druga grupa - kontynuuje Waryszak - sama nie organizowała przemytu. Zajmowała się skupowaniem papierosów i ich przerzutem do Niemiec. Tu oskarżonych zostało ok. 30 członków grupy.
     Wydział V PO w Elblągu prowadzi też jedno postępowanie, które przeciągnęło się ponad 2 lata. Dotyczy działalności zorganizowanej grupy, która zajmowała się przestępczością samochodową.
     - Działalność polegała na fabrykowaniu dokumentów samochodów rzekomo sprowadzonych zza granicy - wyjaśnia prokurator Waryszak. - Była to dokumentacja celna, związana z rejestracją aut, ich ubezpieczeniem, członkowie grupy wyłudzali też kredyty na zakup samochodów. Od października 2005 r. do sierpnia 2006 grupa wzbogaciła się o ponad 1,16 mln zł. W ubiegłym roku ok. 50 osób zostało oskarżonych - część z nich nie wchodziła bezpośrednio w skład grupy. Przestępczy proceder był prowadzony bardzo profesjonalnie - podkreśla prokurator Waryszak. - Była np. grupa tzw. słupów, którzy rejestrowali na siebie fikcyjne auta, grupa diagnostów, którzy je rzekomo sprawdzali, a także grupa ubezpieczycieli aut. Do rozliczenia zostało nam jeszcze 13 osób, które stanowiły „serce” tej grupy. Sprawę powinniśmy zakończyć w marcu lub na początku drugiego kwartału tego roku.
     W toku są jeszcze dwie sprawy związane z działalnością zorganizowanych grup, które zajmowały się przestępczością narkotykową.
     - Pierwsza to sprawa związana z uprawą marihuany - mówi Jerzy Waryszak. - Członkowie grupy sprzedali przynajmniej z 10 kilogramów narkotyku, a w czasie zatrzymania zabezpieczono krzaki i półsusz - w sumie kilka kilogramów. Do tej sprawy aresztowane zostały cztery osoby, w tym obywatel Niemiec. Prowadzone są czynności w związku z odbiorcami towaru. Drugie postępowanie prowadzone jest przeciwko dwóm kurierom narkotyków - kontynuuje Waryszak. - Zatrzymano ponad 16 kilogramów amfetaminy. To ogromna ilość, biorąc pod uwagę, że jedna działka to od 0,1 do 0,25 g. To też ogromna kwota, którą przestępcy osiągnęliby dzięki sprzedaży towaru.
     Decyzją Prokuratury Krajowej do Wydziału V Prokuratury Okręgowej w Elblągu trafiła też sprawa zabójstwa popełnionego w 2000 r. w Kolnie. Sprawa została umorzona w 2002 r., ale w ub. r. uznano, że ta decyzja była przedwczesna.
     - Sprawa była bardzo medialna - mówi prokurator Waryszak. - Przypomnę: rano mąż stwierdził, że żony nie ma w domu. Postawiona została teza, że kobieta została zamordowana, mąż utrzymuje, że nie wie, co się z nią stało. Do tej pory nie udało się ustalić, czy kobieta zmarła, czy żyje i ewentualnie, gdzie przebywa - dodaje. - Mimo znacznego upływu czasu staramy się wrócić do tamtych wydarzeń, uzupełnić dokumentację dowodową i wyjaśnić, co zaszło.
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • No to załatwcie zgodnie z prawem rodzinki złodziejskie z placu wolności. Boicie się czy to wasi członkowie rodzinki mafijnej.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2009-02-23)
 • dobre "ekipa do zadań specjalnych" hehe ale rodzinek i kolesi nie ruszają. hehe. .a co ze spółdzielnia akcyzową w naszym lokalnym UC ? jednym się akcyze nalicza wiekszą, innym mniejszą. Tylko że ci "innymi" to kolesie. .I sprawy nie ma. .. a kasa do kieszeni. .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  akcyza(2009-02-23)
 • zapomniałem dodać, że niektórych podmiotów też ta "super grupa" nie rusza bo tam gdzie się pierze kase zarządza i zarabia, bliska rodzinka funkcjonariuszy super grupy. .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  akcyza(2009-02-23)
 • To aby zwalczać wykazane przestępstwa trzeba było powoływać " specgrupę " ?. To coi dotychczas robili prokuratorzy którzy są w " specgrupie" ? A zarzuty wskazywane powyżej nie ruszają p. W.?! Coś tkwi na rzeczy ! Cyba jednak są równi i równiejsi.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  zbulwersowany tubylec(2009-02-27)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Kuchnia klasyczna
RTV + SZAFA
Kuchnia nowoczesna III
Kuchnia inna niż inne