Niedziela 21-10-2018, imieniny Jakuba, Urszuli
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Rek
Telefon portElu Halo, tu portEl
512 918 555

Wiadomości

Wybory 2018

Sport

Gospodarka

Na osiedlu

Społeczeństwo

Na uczelniach

Kultura

Zbrodnia i kara

Dawny Elbląg

Jej portEl

Kina i teatr

Konkursy

Prasówka

Poradnik

Hit czy kit?

Po godzinach

Fotoreportel

Linia numer 13 powróciła na pętlę Łódzka Linia numer 13 powróciła na pętlę Łódzka

Wymiana doświadczeń z policją holenderską

 
Elbląg, Wymiana doświadczeń z policją holenderską Z policjantami z elbląskiej komendy spotkała się Irena de Ruig, fot. nadesłana
Rek

Policjanci dzielnicowi oraz kryminalni z elbląskiej policji wzięli udział w szkoleniu dotyczącym handlu ludźmi oraz pracy przymusowej. Z funkcjonariuszami spotkała się Irena de Ruig – przedstawiciel policji holenderskiej z Oost-Nederland.

Policjantka dzieliła się swoimi spostrzeżeniami – uświadamiając policjantów, jakim problemem jest dziś zagadnienie handlu ludźmi oraz jak duże jest to zjawisko.
     Przymusowa praca, wykorzystanie seksualne, handel organami – to tylko niektóre formy handlu ludźmi, który jest aktualnym problemem nawet we współczesnej Europie. By zwrócić uwagę na zagrożenia związane z wyjazdami zagranicznymi i podejmowaniem tam pracy oraz zminimalizować ryzyko ich wystąpienia, policjanci z Warmii i Mazur organizują spotkania m.in. z Ireną de Ruig z holenderskiej Policji, poświęcone właśnie handlowi ludźmi i przestępstwom towarzyszącym temu zjawisku.
     Przestępstwo handlu ludźmi jest jedną z najcięższych zbrodni, uderzającą w wolność i poczucie godności. Według Biura Narodów Zjednoczonych ds. Narkotyków i Przestępczości jest trzecim, po handlu bronią i narkotykami, najbardziej dochodowym przestępstwem na świecie i określany jest jako współczesna forma niewolnictwa, która może przybierać różne formy: wykorzystania seksualnego, pracy przymusowej, handlu organami, zmuszania do żebractwa lub przymusowego małżeństwa. Nowym przejawem tego procederu jest wykorzystanie ludzi do wyłudzania świadczeń socjalnych i zasiłków.
     Jak podkreśla Irena de Ruig – przedstawiciel policji holenderskiej z Oost-Nederland, która swoimi spostrzeżeniami podzieliła się z uczestnikami spotkania – świadomość tego, jakim problemem jest dziś zagadnienie handlu ludźmi jest niewielka:
     - Z przeprowadzonych ankiet wynika, że zaledwie 30% Polaków zdaje sobie sprawę z tego, że niewolnictwo we współczesnym świecie wciąż istnieje - mówi Irena de Ruig. - To jest duży problem. Ta świadomość jest większa u Holendrów. Tu o istnieniu takiego zjawiska wie 80% ankietowanych, ale zaledwie 8% dopuszcza możliwość występowania problemu handlu ludźmi w ich własnym kraju. I to też jest problem.
     Ze strony policjantów padały pytania o czas trwania postępowania przygotowawczego w Holandii w tego typu sprawach, a także o kary jakimi mogą zostać obłożone np. nieuczciwe firmy pośredniczące w zatrudnieniu osób za granicą.

podkom. Krzysztof Nowacki oficer prasowy KMP w Elblągu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Fototapety z Elblągiem
Fototapeta lateksowa 260x150 cm - New York Taxi
Fototapeta lateksowa 300x260 cm - Pomost
Fototapety dziecięce