Środa 16-01-2019, imieniny Włodzimierza
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Wymyśl imię dla Piekarczyka i zgarnij nagrodę

 
Elbląg, Wymyśl imię dla Piekarczyka i zgarnij nagrodę Święto Piekarczyka tuż, tuż. Czapkę i szalik już miał, teraz czas na imię (fot. portEl.pl)
Rek

8 marca 1521 roku, jak głosi legenda, dzielny Piekarczyk uratował Elbląg przez Krzyżakami, a ten dzień na wiele lat stał się świętem miasta. Z okazji zbliżającej się rocznicy tych wydarzeń portEl.pl i prezydent Elbląga zapraszają do udziału w konkursie „Wybierz imię dla Piekarczyka”. Na zwycięzcę czeka tablet i komplet miejskich gadżetów!

Konkurs na imię dla Piekarczyka potrwa od 28 lutego do 7 marca do godz. 10. Może wziąć w nim udział każdy mieszkaniec Elbląga bez względu na wiek. Wystarczy, że wyśle na adres piekarczyk@portel.pl propozycję imienia dla Piekarczyka wraz z krótkim uzasadnieniem i podaniem swojego imienia i nazwiska.
     Najciekawsze propozycje wybierze trzyosobowa komisja konkursowa, złożona z przedstawiciela naszej redakcji, Urzędu Miejskiego w Elblągu i Muzeum Archeologiczno-Historycznego. Wyniki ogłosimy 8 marca o godz. 10 przy rzeźbie Piekarczyka. Nagrodą dla zwycięzcy jest tablet wraz z zestawem miejskich gadżetów ufundowany przez prezydenta Elbląga.
     - Mamy nadzieję, że konkurs będzie się cieszył zainteresowaniem i młodszych, i starszych mieszkańców Elbląga. Liczymy na ich kreatywność – mówi Rafał Gruchalski, redaktor naczelny portEl.pl
     Przypomnijmy, że postać Piekarczyka wiąże się z wydarzeniami w 1521 roku, kiedy trwała wojna między Wielkim Mistrzem Zakonu Krzyżackiego Albrechtem a królem Polski Zygmuntem. W tym czasie Elbląg był miastem przygranicznym, które od czasów pokoju toruńskiego (1466 r.) należało do Rzeczpospolitej. Krzyżacy postanowili je zdobyć i rankiem 8 marca zjawili się po murami obronnymi miasta. Jak głosi legenda, przekupieni zdrajcy napadli na straże, opuścili zwodzony most i dostali się do środka. Zaskoczeni mieszkańcy próbowali stawiać opór, ale dopiero dzięki nieznanemu czeladnikowi piekarskiemu udało się ich pokonać. Piekarczyk przeciął łopatą sznury, dzięki czemu krata w bramie opadła, odcinając wojskom krzyżackim dostęp do miasta. A ci, którzy byli już w środku, po krótkiej walce musieli się poddać.
     Na znak zwycięstwa łopatę, którą przeciął liny, zawieszono we wnętrzu Bramy Targowej, a na jej murach wydrążono znak łopaty. Od tej pory każdy 8 marca – aż do 1772 roku, kiedy Elbląg w wyniku I rozbioru Polski trafił w granice Prus – obchodzono jako święto miasta.
     
     Zobacz regulamin konkursu „Wybierz imię dla Piekarczyka”
red.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Autoryzowany Serwis Citroen Hadm Gramatowski
Autoryzowany Serwis Skoda Hadm Gramatowski.
Serwis i oryginalne części Seat
Ubezpieczenia OC i AC