Środa 16-01-2019, imieniny Włodzimierza
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Wypadki w parku Planty

 
Elbląg, Wypadki w parku Planty (fot. Anna Dembińska)
Rek

Wypadek samochodowy i szybowiec, który musiał awaryjnie lądować. To tylko niektóre problemy, z którymi musieli sobie poradzić uczestnicy Rejonowych Mistrzostw Pierwszej Pomocy organizowanych dzisiaj w Elblągu przez Polski Czerwony Krzyż. Zobacz zdjecia.

Po elbląskim parku Planty biegają ekipy ratunkowe. Przy samolocie i samochodzie leżą osoby, którym należy udzielić pierwszej pomocy. Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych z Elbląga i Pasłęka muszą sprawdzić, jakie urazy odnieśli uczestnicy wypadków i udzielić pomocy przedmedycznej. - Ocenie podlega bezpieczeństwo ratowników, zasady działania drużyny, rozpoznanie urazów, udzielenie pomocy przedmedycznej, wezwanie służb ratowniczych, wsparcie psychologiczne ofiar, nadzorowanie procesów życiowych – wymienia Ewa Mikołajewska, kierownik biura rejonowego PCK.
     Sędziują ratownicy ze szpitala wojewódzkiego i studenci ratownictwa z jednej z elbląskich szkół wyższych. W przypadku wypadku komunikacyjnego pięcioosobowe zespoły ratowników ze szkół musiały poradzić sobie z urazami głowy i przedramienia kierowcy samochodu oraz urazem głowy kobiety w ciąży.
     Trzeba przyznać, że uczniowie wiedzieli, co każdy z nich ma robić i w którym momencie. Jednak w przypadku prawdziwego wypadku jedną z największych przeszkód jest przezwyciężenie własnego strachu przed udzieleniem pomocy.
     Uczestnicy mistrzostw byli poddawani rozmaitym sprawdzianom, między innymi z umiejętności sztucznego oddychania. Oprócz podstawowej wiedzy, ile ucisków i ile wdechów trzeba zastosować, sędziowie zwracali uwagę na to, czy ratownicy założyli maseczkę na usta fantomu. Był też test wiedzy teoretycznej. Przykładowe pytanie: W jakiej pozycji należy ułożyć człowieka we wstrząsie: a) z uniesioną głową, b) z uniesionymi nogami, c) w pozycji embrionalnej, d) z odchylona głową?
     - Test nie był trudny, jestem dumny z mojej drużyny – chwali się Kamil Gajewski, kapitan zespołu elbląskiego Zespołu Szkół Zawodowych nr 1. Aby zakwalifikować się do mistrzostw rejonowych, należało najpierw wygrać eliminacje w swojej szkole. - Najlepszy zespół awansuje do etapu okręgowego w Olsztynie – informuje Ewa Mikołajewska.
     Zwycięski zespół z Olsztyna pojedzie na mistrzostwa Polski. - Jestem dobrej myśli. Liczymy na zajęcie wysokiego miejsca – mówi Kamil Gajewski.
     
     PS. Pierwsze miejsce w elbląskich zawodach zdobyła reprezentacja Zespołu Szkół w Pasłęku i to ona pojedzie do Olsztyna na zawody okręgowe. Drugie miejsce zajął Zespół Szkół Technicznych w Elblągu, a trzecie - I Liceum Ogólnokształcące.
Sebastian Malicki
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
  • Faktycznie scenka rodzajowa pokazana na zdjęciu tytułowym staje się domeną nie tylko Elbląga, ala całego kraju. Odejście z tego swiata metodą, ,Judaszową", choć oficjalne statystyki milczą jest już dużym problemem. Druga wojna światowa nie zebrała tkiego żniwa samobójców jak teraz.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    1 0
    (2016-04-23)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

RTV + SZAFA
Kuchnia, a aneks kuchenny
Kuchnia nowoczesna III
Kuchnia inna niż inne