Piątek 14-12-2018, imieniny Jana, Alfreda
 
Reklama w Elblągu
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Reklama w Elblągu
Rek

Wyskoczyli po azyl

Z kaliningradzkiego dworca kolejowego codziennie wyruszają pociągi ekspresowe do Moskwy. Jadąc do rosyjskiej stolicy pokonują terytorium Litwy. Okazuje się, że niektórzy podróżni nie mają zamiaru dojechać do stacji docelowej - decydują się na opuszczenie wagonu zanim pociąg wjedzie na teren Białorusi.

Ze składu ekspresu relacji Kaliningrad - Moskwa wyskoczyło 4 mężczyzn. Stało się to w chwili, gdy pociąg przejeżdżał przez stację kolejową w Kownie. Kiedy tylko mężczyźni znaleźli się na litewskiej ziemi, od razu zwrócili się o pomoc do tamtejszej policji kolejowej. Poprosili o azyl polityczny. Czwórka mężczyzn w wieku od 14 do 55 lat okazała się obywatelami Federacji Rosyjskiej - narodowości czeczeńskiej.
     Zostali oni przewiezieni do specjalnego obozu dla uchodźców pod Wilnem. Litewski departament imigracji pozwolił Czeczenom na czasowe pozostanie na terenie Litwy. Ich prośba zostanie rozpatrzona w normalnym trybie postępowania.
     Pragnący pozostać na Litwie obywatele Rosji muszą udowodnić, że mają poważne powody do ubiegania się o azyl polityczny, że dzięki pozytywnemu rozpatrzeniu ich prośby i otrzymaniu prawa pobytu na Litwie unikną prześladowań i aresztu w swoim państwie. Pragnienie pozostania nie może wynikać tylko z chęci poprawy statusu materialnego.
     Jak się okazuje w ciągu dwóch ostatnich lat zwiększyła się znacznie liczba rosyjskich obywateli, zwracających się do litewskich władz z prośbą o przyznanie azylu politycznego, bądź statusu uchodźców. W podwileńskim obozie, w którym przebywają nielegalni imigranci z różnych krajów, a także osoby proszące o polityczny azyl, przebywa obecnie 60 obywateli Rosji.
     Nagminnej ucieczki z pociągów przejeżdżających przez Litwę obawiają się politycy Unii Europejskiej po jej rozszerzeniu o nowych członków. Dlatego też UE chce, żeby Polska i Litwa wprowadziły w najbliższym czasie wizy dla wszystkich obywateli Rosji, w tym także dla mieszkańców obwodu kaliningradzkiego, udających się przez terytoria sąsiednich państw do tzw. Wielkiej Rosji.
     Zdecydowanie przeciwstawia się temu Kreml, uważając, że jedynym rozwiązaniem jest ruch bezwizowy. Wcześniej mówiono o zaplombowanych wagonach, którymi mieli być przewożeni obywatele Rosji (bez jakichkolwiek wiz) w drodze z Kaliningradu do Moskwy i z powrotem.
MUR
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

OKOWOKO s.c.
Soczewki kontaktowe ALCON Air Optix Aqua
Okulary przeciwsłoneczne DEFRAME
Soczewki progresywne 390zł