UWAGA!

Wyspa Spichrzów siedzibą Wikingów

 Elbląg, Wyspa Spichrzów siedzibą Wikingów
(fot. Michał Skroboszewski)

Prezentacja ubiorów uzbrojenia i broni, zawody zręcznościowo-siłowe, występ zespołu muzyki dawnej, turnieje walk wojowników, spacer z przewodnikiem, pokazy rzemiosł dawnych, konkursy dla dzieci - to tylko niektóre z atrakcji VII Międzynarodowego Festiwalu „Wikingowie z Truso”, który rozpoczął się w sobotę na Wyspie Spichrzów. Zobacz fotorepotraż.

- Nowością tej edycji jest spacer z przewodnikiem po obozie Wikingów, który odbędzie się w niedzielę - mówi Wojciech Ławrynowicz, organizator imprezy. - O poszczególnych stanowiskach będą opowiadały panie archeolog z muzeum w Biskupinie. W tym roku mamy trochę mniejszy budżet, więc impreza jest trochę mniejsza, ale za to mamy dwie łodzie Wikingów. Co najważniejsze jest dzisiaj z nami jeden z najlepszych jubilerów średniowiecznych w Europie a oprócz tego kilku fajnych rzemieślników.
       Elbląg zamienił się dzisiaj w prawdziwą wioskę Wikingów. Jedni grzali się przy ognisku, inni wylegiwali się w szałasach, jeszcze innych przyłapać można było na pracy - mężczyźni wyrabiali naczynia z drewna, gliny czy metalu, kobiety wyszywały i haftowały. Na poszczególnych stanowiskach można było zobaczyć ręcznie robione wytwory dawnego rzemiosła: wyroby gliniane, drewniane, metalowe, dawną broń, ozdoby czy odzież.
       - Pokazujemy życie obozowe Słowian i Wikingów, ich rzemiosło – mówi wystawca z Wałcza, który kazał na siebie wołać Walgard Kędzierzawy i z dumą pokazywał wykonane przez siebie beczki, łyżki i naczynia z drewna.
       Na kolejnym stanowisku wróżono z run: - Wróżenie to polega na czytaniu znaków runicznych, które pochodzą z Germanii. Zapisywało się nimi słowa i symbole, a także wróżyło się z nich – mówi Martyna, która przyjechała na festiwal wraz z innymi miłośnikami średniowiecza z Wielkopolski.
       Dla pana Krystiana spod Piły znanego wszystkim pod pseudonimem „Tatko” metal nie ma żadnych tajemnic. Miłośnik sztuki kowalskiej opanował to rzemiosło do perfekcji i z wielką pasją opowiadał o tym, jak kiedyś wytwarzało się żelazo.
       - Kowal we wczesnym średniowieczu był bardzo ważną postacią, bo wykonywał różne przedmioty użytku codziennego i zajmował się wytwarzaniem broni – mówi „Tatko”, który z wielką pasją opowiada o tajnikach zawodu kowalskiego.
       Obok kowala spotkać można było snycerza, a nieopodal repliki biżuterii z okresu średniowiecza prezentował znany jubiler z Poznania.
       - Są tutaj i typowo słowiańskie i wikińskie ozdoby – mówi ich twórca, Grzegorz Pilarczyk. - Tu mamy na przykład krzyż skandynawski z XI wieku z Danii. Jego oryginał znajduje się w muzeum w Kopenhadze. Są tu także przeróżne sprzączki do pasków, pierścienie, klamry, bransolety. Były to czasy, kiedy to ludzie lubili się ozdabiać podobnymi rzeczami. Posiadanie takich ozdób było symbolem statusu społecznego – dodaje.
       Ci, którzy nie wzięli udziału w wikińskiej imprezie, mogą to zrobić w niedzielę (16 sierpnia). W programie m.in. turniej indywidualny wojowników, spacer z przewodnikiem, występ zespołu muzyki dawnej i bieg niewiast. Początek niedzielnych atrakcji o godz. 11, festiwal potrwa do godz. 16.30
      
       Program Festiwalu na niedzielę
       11.00 - Turniej indywidualny wojowników (pięciobój średniowieczny)
       13.30 - Spacer z przewodnikiem - archeologiem po obozie wikingów 
       14.00 - Występ zespołu muzyki dawnej Radnyna
       14.30 - Bieg niewiast
       15.00 - Prezentacja uczestników festiwalu
       15.10 - Uroczyste wręczenie nagród
       15.20 - Występ zespołu muzyki dawnej Radnyna
       15.45 - Scenka historyczna zakończona bitwą 
       16.30 - zakończenie festiwalu
       Podczas Festiwalu odbędą się: rejsy łodzią Wikingów, pokazy rzemiosł dawnych, turniej łuczniczy, turniej kubba, konkurs plastyczny dla dzieci, gry i zabawy dla dzieci oraz rodziców oraz inne atrakcje.
      
mg

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama