Niedziela 24-03-2019, imieniny Marka, Katarzyny
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Z bezpieczeństwem jest całkiem nieźle

 
Elbląg, Z bezpieczeństwem jest całkiem nieźle
fot. nadesłana

Coroczna ankietyzacja elblążan jest najważniejszym miernikiem dla policjantów. Jest nie tylko wskazówką, jakie działania należy kontynuować, ale co najważniejsze – jak chronić mieszkańców i ograniczać przestępczość jeszcze skuteczniej.

21 listopada br. uczniowie klas mundurowych Zespołu Szkół Technicznych przeprowadzili wśród mieszkańców miasta ankietę oceniającą pracę elbląskich policjantów. Zbierali opinię od napotkanych na ulicach mieszkańców. W badaniach wzięło udział 498 respondentów. Największa grupa to osoby w przedziale wiekowym 36-50 lat (42,57%). Kolejna grupa osób była w przedziale powyżej 50 lat (34,74%). Uznali oni Elbląg za bezpieczny i spokojny w 70,68%. Stanowi to wzrost pozytywnych ocen w stosunku do ubiegłego roku o 4,28 punktu procentowego. Negatywnie w tym zakresie wypowiedziało się 13,86% respondentów, co stanowi spadek o 3,44 %. Jedno z najważniejszych pytań dało nam odpowiedź na to, czy elblążanie w swoim miejscu zamieszkania czują się bezpiecznie. Pozytywnie wypowiedziało się tu aż 86,34% badanych. Jest to wzrost pozytywnych ocen w stosunku do roku ubiegłego o 8,87 punktu procentowego. Zmniejszył się także odsetek osób, które stwierdziły, że „raczej nie czują się bezpiecznie i „zdecydowanie nie czują się bezpiecznie” o 3,83 punktu procentowego.
     Na pytanie czy ankietowani dziś czują się bezpieczniej niż rok temu, pozytywnej odpowiedzi udzieliło – 52,81 %, stanowi to wzrost o 8,54 procenta. 8,03% respondentów udzieliło odpowiedzi, że nie czują się bezpieczniej niż rok temu i jest to spadek negatywnych wypowiedzi o 5,25 punktu procentowego do roku ubiegłego. Nie potrafiło udzielić zdecydowanej odpowiedzi na to pytanie 39,16 % respondentów.
     Jeżeli chodzi o zagrożenia przejawami patologii i zachowań przestępczych, które stanowią największy problem w miejscu zamieszkania, respondenci wymienili agresywnie zachowującą się młodzież – 31,33%. Stanowi to spadek obaw o 10,12 pkt. procentowych. Kolejno plasują się piraci drogowi z 24,50 procentami. W porównaniu do roku ubiegłego nastąpił w tej materii wzrost obaw o 10,42 punktu. Jeżeli chodzi o wandalizm to mamy 12,85 %. Tutaj nastąpił wzrost obaw o 5,26%. Mniej boimy się osób nietrzeźwych – 8,25% spadek o 4,8 pkt. procentowych, wandalizm oceniamy na 7,24 % i tu mamy spadek o 5,41 pkt. procentowych, piratów drogowych –14,08 % wzrost o 1,84 pkt. procentowych.
     Na pytanie czy kontaktował(a) się Pan(i) z dzielnicowym w ciągu ostatniego roku –53,61% respondentów stwierdziło, iż nie kontaktowało się z nim w ogóle. Na pytanie czy kontakt z dzielnicowym jest Pani/Panu potrzebny – 51,81respondentów stwierdziło, iż kontakt z dzielnicowym nie jest mu potrzebny. Natomiast 24,10% respondentów uznało, że kontakt z dzielnicowym jest mu potrzebny i tyle samo orzekło, że nie ma zdania.
     Na pytanie, które z działań Policji uznaje Pan(i) za najważniejsze 54,22% respondentów uznało za najważniejsze - obecność w miejscach zagrożonych patroli pieszych, 32,13% – obecność patroli zmotoryzowanych policji a 7,43% obecność patroli ruchu drogowego, potrzebę częstszej obecności dzielnicowego w swoim rejonie zamieszkania widzi – 6,22%.
     Bardzo dobrze i dobrze pracę elbląskich policjantów oceniło 70,68% ankietowanych co stanowi wzrost w stosunku do roku ubiegłego o 3,07 punktu procentowego. Ocenę dostateczną wystawiło 14,06% (18,51% w 2013r.) ankietowanych. Źle pracę policji oceniło 4,82% (6,24% w 2013 r.) respondentów co stanowi spadek negatywnych ocen o 1,42 punktu procentowego.
     Ankieta oceny pracy elbląskiej policji jest przeprowadzana co roku. Badana jest w ten sposób grupa blisko 500 osób napotkanych na ulicach. To oni oceniają funkcjonowanie jednostki ich oraz wyrażają opinię na jej temat. Celem ankiety jest zbadanie opinii mieszkańców, a także porównanie ich odczuć z wynikami statystycznymi z lat ubiegłych uzyskiwanymi przez komendę oraz opiniami przekazywanymi przez samorządy i instytucje współpracujące z policją. Głos mieszkańców w dyskusji nad stanem bezpieczeństwa traktujemy bardzo poważnie, a samo badanie miało na celu poznanie zdania i opinii obywateli. Pojawiające się uwagi definiują obszary, które można usprawnić, jak również wskazują kierunki pracy Policji.
Jakub Sawicki, KMP Elbląg
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Fototapety z jachtami
Fototapety industrial
Fototapety z Paryżem
Fototapety do salonu