Poniedziałek 21-01-2019, imieniny Agnieszki, Jarosława. Dzień Babci
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Z miłości do ojczyzny

 
Elbląg, Z miłości do ojczyzny Erwin Vollerhunt (fot. Witold Sadowski)
Rek

Kiedy trzeba – interweniuje, tak jak wtedy, kiedy Erika Steinbach i jej wizja opuszczenia tych ziem przez jej dawnych mieszkańców przynosiła więcej szkody niż pożytku. Całkiem niedawno wysłał Angeli Merkel, obecnej kanclerz Niemiec, zdjęcie domu oraz nagrobków jej pradziadków, którzy mieszkali w tym mieście. Przede wszystkim jednak jednoczy tych, którzy z tych ziem pochodzą oraz namawia ich do pomocy tym, którzy tutaj mieszkają teraz. Erwin Vollerthun po raz kolejny odwiedził Elbląg.

Pani Gisela Sandrock jest nauczycielką, tak jak jej ojciec i dziadek, którzy uczyli w Majewie, wsi położonej niedaleko Milejewa. Ojciec pana Gerharda Liedtke miał w Elblągu sklep z zegarami i biżuterią. Pani Dora Wieczorek urodziła się w Stobojach, ze swojej małej ojczyzny wyjechała dopiero pięć lat po wojnie. Pan Lothar Binding urodził się w Majewie rok przed rozpoczęciem drugiej wojny światowej, ale do dziś mówi dialektem, którym posługiwali się przedwojenni mieszkańcy wsi. Co łączy tych ludzi? To, że pochodzą z Elbląga i okolic, są Niemcami, a także fakt, że zarówno oni, jak i wiele innych od lat przekazują darowizny dla różnych instytucji w Elblągu. Połączyła ich również jedna osoba, czyli Erwin Vollerthun, który wprawdzie urodził się już w Niemczech, w miejscowości Krumbach, ale z Majewa pochodził jego ojciec. Syn czuje się zatem związany z dawną ojczyzną taty, dodatkowo to właśnie w Elblągu Erwin Vollerthun znalazł swoją wybrankę serca. Od lat aktywizuje tych, którzy na tych ziemiach się urodzili, namawia ich do wpłacania darowizn, raz do roku własnoręcznie redaguje i wydaje Maibaumer Rundschau, czyli gazetę z informacjami dla dawnych mieszkańców tych ziem, uczestniczy w różnorodnych obchodach, jest członkiem Towarzystwa Mniejszości Niemieckiej w Elblągu, utrzymuje kontakt m.in.z urodzonym w Elblągu Berndem Neumannem, byłym pełnomocnikiem rządu niemieckiego ds. kultury i mediów czy z Władysławem Bartoszewskim.
     - To po prostu miłość do ojczyzny. Należę do wysiedlonych i cały czas walczę o porozumienie polsko- niemieckie – mówił podczas dzisiejszej (25 sierpnia) wizyty w Fundacji Elbląg.
     - Pan Erwin Vollerthun jest przedstawicielem darczyńców, to on zintegrował tych ludzi i przekonał, by wspierali Fundację – dodał Stanisław Puchalski, prezes Fundacji Elbląg, którą dawni mieszkańcy tych ziem wspierają od lat.
     W tym roku pan Erwin przekazał dokładnie 1,015 euro, z czego 460 euro otrzymała Fundacja Elbląg, 315 euro Mniejszość Niemiecka, a 240 euro przekazano kuchni dla ubogich Caritas.
     
mw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • Bardzo zacne
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  12 1
  (2014-08-25)
 • super sprawa. tak naprawde nieważne są pieniądze, ważne że tworzą się więzi, porozumienie, że ludzie działają dla ludzi, z dala od polityków, którzy dla swych partykularnych interesów szczują jednych na drugich.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  11 0
  asasss(2014-08-25)
 • ludzie z pasją bez uprzedzeń i chęci odwetu ja uwielbiam stary Elbing, szkoda że tylko pozostał na zdjęciach. .. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  12 0
  miszkanniec(2014-08-25)
 • na szczescie redaktorzy z gimnazjum wracaja do szkoly, Stoboi to STOBOJE kolo elblaga, takich bledow nie powinno sie popelniac!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  6 5
  spx(2014-08-25)
 • Z miłości do ojczyzny czyli do Niemiec. Gdyby moja ojczyzna zapewniła mi na starość godziwe życie czyli emeryturę, za którą mógłbym zwiedzać świat i nie martwił się za co wykupię leki, opłacę czynsz czy zrobię zakupy też bym ją miłował. Wygraliśmy wojnę, a jesteśmy dziadami. Polska to chory kraj.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  12 4
  (2014-08-25)
 • Nie masz kolego racji. Każdy kto cokolwiek robi dla pojednania narodów, nie ważne skąd jest, wart jest więcej, niż ten co nic nie robi a tylko narzeka.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  5 1
  HEJNYZELBLĄga(2014-08-25)
 • Stoboje to poprawne określenie miejscowości, chyba ci się młodzieńcze coś pomajtało z tym Stoboi, wystarczy przypomnieć sobie zwykłą odmianę przez przypadki!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  1 1
  vvv(2014-08-25)
 • Ciekawe, czy ktoś chociaż wręczył temu Panu niedawno wydaną książkę w wersji pol. -niem. wydawnictwa Uran -" O pomnikach wojennych Powiatu Elbląskiego do 1945 roku"
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  3 2
  (2014-08-26)
 • To miły gest ze strony tego pana.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  kropla(2014-08-26)
 • Trochę mało tej kasy, jedna pensja miesięczna.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 2
  (2014-08-26)
 • Panie Hejny, nie mam nic do naszych sąsiadów, a swoją wypowiedzią chcę tylko zaprotestować przeciwko naszym władzom, które nic nie robią żeby w naszym kraju emerytom, rencistom i bezrobotnym żyło się lepiej. Od kilkudziesięciu lat oglądamy te same gęby w rządzie, które tylko obiecywać potrafią, a zwłaszcza przed wyborami. Z Elbląga w ciągu ostatniej dekady wyjechało na zachód ponad 20tys. mieszkańców. W większości są to ludzie w wieku poniżej trzydziestego roku życia. Ojczyzna ich wychowała, wykształciła, a pracują dla sąsiadów, a właściwie dla chleba. Chory kraj.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  2 1
  (2014-08-26)
 • W tłumaczeniu pani Piórkowskiej? Jeśli tak, nie kupię.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  1 1
  BigBalbina(2014-08-26)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Okulary korekcyjne I-D TOKYO
Okulary korekcyjne EVA MINGE
Okulary korekcyjne GIANFRANCO FERRE
Okulary przeciwsłoneczne DEFRAME