Czwartek 21-03-2019, imieniny Benedykta, Filemona
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Z trzydziestki dziewiętnastu pracuje

 
Elbląg, Z trzydziestki dziewiętnastu pracuje
W środku Krzysztof Grablewski.

Panuje opinia, że z projektów realizowanych w ramach przeciwdziałania bezrobociu więcej korzyści mają szkolący niż bezrobotni. Ale nie musi tak być. Spośród 30 osób uczestniczących w projekcie „Praca się opłaca” aż dziewiętnaście znalazło pracę.

Projekt „Praca się opłaca” realizowany był przez Elbląską Radę Konsultacyjną Osób Niepełnosprawnych. Jego efektywność została dostrzeżona, bo zajął pierwsze miejsce w kategorii „wsparcie osób niepełnosprawnych” w konkursie „Dobre praktyki EFS 2011” i tym samym uzyskał tytuł „Najlepsza Inwestycja w człowieka 2011”. Konkurs przeprowadziło Ministerstwo Rozwoju Regionalnego wspólnie z Ministerstwem Pracy i Polityki Społecznej oraz Przedstawicielstwem Komisji Europejskiej w Polsce.
     Projekt „Praca się opłaca” oferował wszechstronne wsparcie dla osób niepełnosprawnych po 45. roku życia, które chciały pracować, ale nie miały wymaganych kwalifikacji. Dzięki niemu zdobyły umiejętności i uprawnienia do wykonywania zawodu. Z 30 przeszkolonych osób 19 znalazło pracę.
     Rozmawiamy z Krzysztofem Grablewskim z Elbląskiej Rady Konsultacyjnej Osób Niepełnosprawnych, jednym z realizatorów projektu.
     
     Piotr Derlukiewicz: – Na czym polegał nagrodzony projekt ERKON?
     
Krzysztof Grablewski: – Projekt realizowaliśmy od 1 lipca 2010 do końca kwietnia 2011 roku. Mówiąc najogólniej, polegał on na pomocy osobom niepełnosprawnym po 45 roku życia w znalezieniu pracy. Zaoferowaliśmy takim osobom kompleksowe wsparcie: warsztaty psychologiczne, warsztaty doradztwa zawodowego, układaliśmy indywidualny plan działania dla każdego beneficjenta. Osoby niepełnosprawne przeszły podstawowy kurs komputerowy, następnie kursy zawodowe. Mieliśmy dla nich kilka kursów zawodowych, spośród których niepełnosprawni mogli wybrać dla siebie najwłaściwszy – takich jak agent ochrony, kucharz, operator maszyn sterowanych numerycznie, magazynier, obsługa call center.
     
     – A po szkoleniu?
     
– Po odbyciu szkolenia zawodowego osoby te miały trzymiesięczne staże w firmach.
     
     – W efekcie realizacji projektu z 30 beneficjentów aż 19 osób zostało zatrudnionych. W firmach, w których odbywały staże?
     
– W tych firmach, w których odbywano staże, zostało zatrudnionych osiem osób, pozostałe w innych miejscach. Mieliśmy w projekcie tylko dziesięć miejsc odbywania stażu, więc nie można było oczekiwać, że te firmy zatrudnią wszystkich naszych beneficjentów. Ale znaleźli oni prace w innych firmach.
     
     – W jakich zawodach beneficjenci znaleźli zatrudnienie?
     
– Jest dwóch agentów ochrony, są pracownicy dozoru mienia, call center, kucharze, pomoce kuchenne, magazynierzy i obsługa maszyn sterowanych numerycznie, więc w zasadzie we wszystkich, w których prowadziliśmy szkolenia zawodowe.
     
     – Uczestnikami projektu były osoby o jakim stopniu niepełnosprawności?
     
– Głównie z umiarkowanym i lekkim stopniem niepełnosprawności.
     
     – Bezrobocie w naszym regionie jest wysokie, ale wśród osób niepełnosprawnych jeszcze wyższe niż wśród tych zdrowych. Pana zdaniem, dlaczego?
     
– Myślę, że jednym z decydujących czynników powodujących tak wysokie bezrobocie wśród osób niepełnosprawnych jest niechęć pracodawców do kontaktu, do pracą z taką osobą. Nie chcę tego oceniać, chcę jedynie zwrócić uwagę, że często po osobach niepełnosprawnych nie widać, że mają tę niepełnosprawność. To np. osoby z zaburzeniami psychicznymi, depresjami, epilepsją, różnego rodzaju nowotworami, które nie są widoczne.
     
     – Jak sobie z tym poradziliście?
     
– Różnie bywało. Z pracodawcami też musieliśmy pracować – przedstawiać im sytuację osób niepełnosprawnych na rynku pracy, pokazywać, że osoby niepełnosprawne są równie atrakcyjnymi pracownikami, nie potrzebują jakichś dodatkowych przywilejów. Dla pracodawców takim dodatkowym bodźcem jest fakt, że Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych dofinansowuje stanowiska pracy niepełnosprawnych. To też jest jakaś karta przetargowa. Jednak, generalnie, osobom niepełnosprawnym nie jest łatwo odnaleźć się na rynku pracy i cieszymy się, że aż tylu zdołaliśmy pomóc.
Piotr Derlukiewicz
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • Brawo :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  LC(2012-04-12)
 • Brawo!, zwłaszcza, że to osoby niepełnosprawne
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Arkadiusz Jachimowicz(2012-04-12)
 • Arkadiuszu, a np. wyłudzenia przez firmy funduszy na zatródnienie osób niepełnosprawnych z PFRON, by potem osobą niepełnosprawną zwolnić, to też sukces\?Min. takie praktyki od lat stosuje WOLNOŚĆ i parę innych firm. Co powiesz Arkadiuszu w tym temacie?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2012-04-12)
 • to tak jak w urzędach-na 30 zatrudnionych 19 pracuje a reszta jest w pracy. .hehe :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  jądruś kiełbasiński(2012-04-12)
 • Jest kim? Osobą niepełnosprawną. Zwolnić kogo? Osobę niepełnosprawną. Ludzie kochani no. .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2012-04-12)
 • zeby up finansowal jakies sensowne szkolenia, a nie 'jak szukac pracy' to moze byc cos z tego wyszlo
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  beniu(2012-04-12)
 • jesli to niepelnosprawni to nie ma sie czym szczycic - firmy masowo szukaja takich pracownikow zeby placic inizse pdoatki i ciagnac rozne dofinansowania
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2012-04-12)
 • Skąd ten wynik ? Wiarygodnym wskaźnikiem byłoby wskazanie odsetka osób, które jeszcze pracują, a ukończyły szkolenie przynajmniej 6 miesięcy wcześniej i które mają podpisane umowy z pracodawcą, ( a nie z płatnikiem którym jest organ samorządowy czy rządowy. ) "Najważniejsze że pieniądze z unii płyną" więc trzeba robić dobrą minę do złej gry. Krzysiek, może i masz dobre chęci, ale elbląskie realia są ciężkie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  wielka ściema(2012-04-12)
 • mam 58 lat znajddddż mi prace bo szukam i g. .. o.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2012-04-12)
 • Organizacje pozarzadowe to miejsca pracy dla kilku lub kilkunastu osob nieżle oplacanych przez panstwowe dotacje i 1 % od obywateli. Reszta jest milczeniem, pracą setek wolontariuszy, firm szkoleniowych i tyle, ściema. kto nie wierzy niech sprawdzi.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2012-04-12)
 • ciekawe ilu będzie pracować za pól roku
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2012-04-13)
 • Jachimowicz ale nie swiruj bo system polski zrobił tysiace dotacji i zwolnien od podatków od ludzi ułomnych a zdrowi sa teraz na poboczu. Tak nie powinno byc. Pracodawcy opłaca się zatrudniac z grupami i niepełno. bo taniej za nich płaci. Nie ma to nic wspólnego z litoscia raczej z podatkami. Zmieni sie prawo, zaufaj, poleca bez litosci na bruk!! ludzie to ludzie kazdy chce jesć. Ci niepełnosprawi faworyzujacy obecnie przez rzad w przyszlosci moga ucierpiec od tych zdrowych :) w przyrodzie nic nie ginie. Wraca! Równowaga to piękna rzecz ale realia są inne !; -D
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2012-04-13)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Czytnik kart kryptograficznych Mini
Konto poczty elektronicznej
Podpis elektroniczny zestaw na 1 rok Mini
Podpis elektroniczny zestaw na 2 lata