Sobota 22-09-2018, imieniny Tomasza, Maurycego
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Rek
Telefon portElu Halo, tu portEl
512 918 555

Wiadomości

Wybory 2018

Sport

Gospodarka

Na osiedlu

Społeczeństwo

Na uczelniach

Kultura

Zbrodnia i kara

Dawny Elbląg

Jej portEl

Kina i teatr

Konkursy

Prasówka

Poradnik

Hit czy kit?

Po godzinach

Fotoreportel

Osiemset piątka pod nowym sądem Osiemset piątka pod nowym sądem

Za mało lekarzy sądowych

Na liście przygotowanej przez Okręgową Izbę Lekarską w Gdańsku widnieje tylko 16 nazwisk lekarzy sądowych, którzy działać będą na terenie okręgów: gdańskiego, słupskiego i elbląskiego. Najbliższy lekarz uprawniony do wystawiana zaświadczeń na potrzeby sądu w Elblągu przyjmuje w Nowym Dworze Gdańskim.

Dotychczas w razie niedyspozycji zdrowotnej oskarżony bądź świadek mógł udać się do ordynatorów oddziałów szpitalnych bądź wyznaczonych lekarzy po stosowne zaświadczenie, które następnie składał w sądzie. Przykładowo, na liście ordynatorów, którzy mogli wystawiać takie zaświadczenia dla uczestników postępowania, leczących się w okręgu Sądu Okręgowego w Elblągu, widnieje 40 nazwisk, w tym 14 szefów oddziałów elbląskich szpitali.
     Od 1 stycznia 2008 r. sytuacja ta ulegnie zmianie.
     - Na liście, którą otrzymałem od Okręgowej Izby Lekarskiej w Gdańsku, widnieje 16 nazwisk przyszłych lekarzy sądowych, którzy obejmą swoim działaniem okręgi: gdański, słupski i elbląski - mówi sędzia Jacek Pietrzak, prezes Sądu Okręgowego w Elblągu. - Wynika z niej, że najbliższy lekarz sądowy dla Elbląga przyjmuje w Nowym Dworze Gdańskim. W praktyce oznacza to podróż do niego osoby, która z przyczyn zdrowotnych nie może stawić się w sądzie. A przecież lekarz ten ma również inne obowiązki i nie będzie mógł być tak dyspozycyjny, jak wymaga tego od niego sytuacja - dodaje prezes Pietrzak. - Potrzeby są różne. Czasem do jednej sprawy lekarz wystawia jedno zaświadczenie, a czasem i 20.
     Lekarze niechętnie zgłaszają się do pełnienia funkcji lekarza sądowego zapewne ze względów finansowych. Muszą być dyspozycyjni, ciąży na nich odpowiedzialność, a wynagrodzenie, jakie otrzymają, będzie niewielkie.
     - Prezes sądu będzie podpisywał z nimi umowę cywilno-prawną, która opiewa na kwotę 80 zł za zaświadczenie plus koszty dojazdu - mówi sędzia Jacek Pietrzak.
     Sądy będą musiały więc powoływać biegłych z zakresu medycyny, a tym trzeba będzie więcej zapłacić.
     Z problemem związanym ze znalezieniem lekarzy sądowych boryka się także Warszawa. - Na 1200 miejsc zgłosiło się tam tylko 10 lekarzy - dodaje sędzia Pietrzak.
     Mówi prezes Sądu Okręgowego w Elblągu Jacek Pietrzak:

A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

karma kanarek
karma p. falista
Ochotka żywa
ichtovit