Poniedziałek 24-09-2018, imieniny Gerarda, Teodora
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Rek
Telefon portElu Halo, tu portEl
512 918 555

Wiadomości

Wybory 2018

Sport

Gospodarka

Na osiedlu

Społeczeństwo

Na uczelniach

Kultura

Zbrodnia i kara

Dawny Elbląg

Jej portEl

Kina i teatr

Konkursy

Prasówka

Poradnik

Hit czy kit?

Po godzinach

Fotoreportel

Zapomniani dawni Elblążanie.....pod płotem.... Zapomniani dawni Elblążanie.....pod płotem....

ZA MIEDZĄ: Otwarci na Zachód

W Kaliningradzie otwarto Centrum Informacji Europejskiej. Niezbyt odległe członkostwo najbliższych sąsiadów Kaliningradu - Polski i Litwy wzmocniło zainteresowanie miejscowych polityków i biznesmenów UE.

Obwód kaliningradzki, z mocno zamkniętego, przez ponad 40 lat niedostępnego nawet dla mieszkańców innych regionów Kraju Rad, od dziesięciu lat coraz szerzej otwiera swoje granice dla przybyszów z innych państw. Najpierw zaczęli przyjeżdżać nad Pregołę, bądź do nadmorskich kurortów w Swietłogorsku i Zielonogradsku, Polacy.
     Obecnie w Kaliningradzie działają dwa przedstawicielstwa dyplomatyczne - Konsulaty Generalne Polski i Litwy. Istnieją też konsulaty honorowe kilku innych państw, a także przedstawicielstwa zagranicznych banków i struktur gospodarczych. I chociaż polski konsulat jest pierwszą placówką dyplomatyczną otworzoną po wojnie w Kaliningradzie, to jednak wśród biur zagranicznych firm szczególną aktywnością wyróżniają się niemieckie przedstawicielstwa. Ważną rolę odgrywają dwa przedstawicielstwa gospodarcze: Izby Handlowej Hamburga oraz kaliningradzki oddział przedstawicielstwa niemieckiej ekonomiki w Moskwie.
     Niedawno uroczyście otwarto w Kaliningradzie kolejne ważne dla tego miasta biuro - Centrum Informacyjne Unii Europejskiej. Jest to dziewiąta taka placówka w Rosji. W Moskwie działają cztery, i po jednym w Sankt Petersburgu, Jekaterynburgu, Kazaniu i Saratowie. Kaliningradzkie Centrum mieści się w gmachu Uniwersytetu przy ul. Aleksandra Newskiego.
     W Centrum Informacyjnym zostaną zgromadzone oficjalne dokumenty UE (umowy, porozumienia), liczne publikacje dostępne obecnie tylko na Zachodzie. Organizowane też będą seminaria, wystawy przybliżające mieszkańcom obwodu wszelkie zagadnienia i problematykę, jak też codzienne życie w poszczególnych krajach - członkach Unii Europejskiej.
     Jednym z zadań nowej placówki będzie prowadzenie systematycznych badań nad problematyką integracji europejskiej i wzajemnych stosunków pomiędzy Unią Europejską i Rosją. Organizacje pozarządowe będą mogły uzyskać szczegółowych informacji na temat współdziałania UE i programu TASIS. Dotychczas w ramach programu TASIS zrealizowano wiele projektów, na które Kaliningradczycy otrzymali już 15 mln euro. Przewiduje się, że podobna kwota zostanie przeznaczona z programu dla Kaliningradu w ciągu najbliższych lat.

MUR
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Kuchnia nowoczesna II
RTV + SZAFA
Kuchnia nowoczesna
Kuchnia nowoczesna III