Środa 24-04-2019, imieniny Grzegorza, Horacego
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

ZA MIEDZĄ: Umierają narkomani

Obwód kaliningradzki stał się w ciągu ostatnich lat obszarem poważnego zagrożenia ze strony narkotykowego biznesu. Przez przejścia graniczne docierają na teren obwodu kurierzy dostarczający narkotyki. Ich ogólna dostępność - to jeden z negatywnych i mocno odczuwalnych skutków przemian gospodarczych i politycznych w Rosji.

Po raz kolejny okazuje się, iż w czasach radzieckich, kiedy społeczeństwo było ideologicznie czyste dzięki skutecznej blokadzie informacyjnej, nie mówiono o narkomani. W Związku Radzieckim takiej plagi po prostu nie mogło być. Teraz narkomani stali się tak oczywistym zjawiskiem, widocznym nieomal na każdym kroku. Jeszcze nie tak dawno grupki młodych ludzi uzależnionych od narkotyków można było spotkać w parku nieopodal gmachu władz obwodowych. Z okien siedziby urzędników administracji gubernatora można było zobaczyć młodzież zażywającą środki uzależniające.
     Publikowane dane na temat zjawiska narkomanii przerażają wszystkich: od polityków, przez lekarzy aż po ogół kaliningradzkiej społeczności. Trudno określić liczbę osób uzależnionych. Lekarze uważają jednak, iż na terenie obwodu kaliningradzkiego żyje ok. 25 tysięcy narkomanamów. Niebezpieczne jest i to, że po narkotyki sięgają coraz młodsi ludzie, nawet dzieci w wieku 13-16 lat. Badania wykazały, że co szósty uczeń kaliningradzkich szkół miał już kontakt z różnymi środkami uzależniającymi. Liczba kobiet-narkomanek na terenie obwodu dwa razy przewyższa średnią rosyjską.
     Gwałtownie wzrasta śmiertelność wśród kaliningradzkich narkomanów. Przykładowo w roku 1996 z powodu przedawkowania zmarły 32 osoby. W roku ubiegłym zanotowano już 142 zgony, których przyczyną były narkotyki - co daje prawie trzech zmarłych z powodu zażywania narkotyków w ciągu tygodnia.
     Władze obwodu, a szczególnie lekarze usiłują temu zaradzić. Postanowiono zwrócić się przez deputowanych Dumy Państwowej z inicjatywą ustawodawczą mającą na celu zdobycie środków finansowych na zapobieganie narkomani. Pieniądze mają pochodzić od handlujących alkoholem i wyrobami tytoniowymi. Przekazywaliby oni 1 proc. zysku ze sprzedaży tych używek na fundusz walki z narkomanią.
MUR
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Fototapety z Nowym Jorkiem
Fototapety z abstrakcyjnymi wzorami
Fototapety z Paryżem
Fototapety one color