Poniedziałek 25-03-2019, imieniny Marii, Wieńczysława
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Teraz ja - Zaczęło się…

 
Elbląg, Teraz ja - Zaczęło się…
fot. Anna Dembińska

Rada Miasta Elbląga się ukonstytuowała i może zacząć normalną pracę. Radni powołali sześć komisji – z czego cztery przypadły Prawu i Sprawiedliwości, a dwie Platformie Obywatelskiej. Prawo nakazuje radzie powołanie minimum jednej komisji – rewizyjnej. Dobry obyczaj polityczny nakazywałby, aby byli w niej reprezentowani przedstawiciele wszystkich sił politycznych w radzie...

Tymczasem są tam obecni jedynie radni PiS i PO. Ustawa o samorządzie gminnym nakazuje, aby w komisji rewizyjnej byli reprezentowani przedstawiciele wszystkich klubów radnych. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby radni Elbląga zmienili odpowiednią uchwałę w ten sposób, aby umożliwić powołanie klubu radnych również przedstawicielom SLD. Prostszym rozwiązaniem jest oczywiście dokooptowanie radnych SLD i Marka Burkhardta – ustawa nie zabrania członkostwa w komisji rewizyjnej radnym spoza klubów. W tej chwili kontrole rady w odpowiednich departamentach i instytucjach miejskich będą przeprowadzali radni PiS i PO.
     Można mieć też wątpliwości co do powołania takich, a nie innych komisji problemowych. Na pierwszy rzut oka widać, że tematyka komisji Gospodarki Miasta oraz Polityki Regionalnej i Promocji Miasta się pokrywają. Ponad 80% tych samych projektów uchwał będą też rozpatrywały komisje: Finansowo - Budżetowa i Gospodarki Miasta. Błędem jest połączenie spraw bezpieczeństwa oraz społecznych. Należy jednak pamiętać, iż komisje tworzy się także po to, aby „wynagrodzić” zasłużonych działaczy. Z parytetu zdobytych głosów w wyborach wynikałoby, że jednej komisji powinien przewodniczyć radny SLD, kosztem radnego PiS-u.
     Z konferencji prasowej klubu radnych PiS można wywnioskować, iż chcą oni stworzyć z rady miasta równorzędny prezydentowi ośrodek władzy. Bezwzględna większość radnych może przegłosowywać (lub odrzucać) dowolne uchwały – niekoniecznie zgodnie z zamierzeniami prezydenta miasta. O początku „zimnej wojny” świadczy sprawa Karty Seniora. Prezydent nie zdążył się przygotować do problemu, gdyż nie został poinformowany, że taka uchwała będzie na sesji rozpatrywana. Można mieć pretensje do Witolda Wróblewskiego, że się do sesji nie przygotował. A z drugiej strony przewodniczący Rady Miejskiej nie skonsultował uchwały z prezydentem, a przecież to właśnie prezydent będzie tę uchwałę wdrażał. Szkoda, że te drobne uszczypliwości pomiędzy niedawnymi rywalami do urzędu prezydenckiego odbyły się kosztem elbląskich seniorów.
     Na uwagę zasługuje pomysł powstania strony internetowej rady miasta. Najważniejszą rzeczą jaka powinna się na niej znaleźć są projekty uchwał, tak aby elblążanie mogli się skutecznie dowiedzieć, co planują ich władze. Oczywiście utrudni to sprawowanie władzy prezydentowi W. Wróblewskiemu. Ale także budżet obywatelski jest utrudnieniem, a przynosi korzyści mieszkańcom. Chociaż można przypuszczać, że nowa strona internetowa będzie tubą propagandową największego klubu w radzie.
     Pierwsze miesiące nowej kadencji zapowiadają się jako próba sił pomiędzy radą miasta, a prezydentem. Zupełnie zmarginalizowano radnych SLD i KWW Witolda Wróblewskiego. Oby ta „zimna wojna” nie obyła się kosztem Elblążan.
Sebek001
Liczba publikacji: 15
W tym miesiącu: 0
Ocena Głosów Komentarzy
6.0 1 3

..., a moim zdaniem
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • A czy Pan/Pani (nie wiem kto ukrywa się pod pseudonimem Sebek001) naprawdę myśli że PO tak chętnie podzieliłoby się komisjami gdyby wygrali i mieli tylu radnych co PIS - raczej wątpię. Pomysł na Kartę Seniora bardzo dobry i nie ma co się zastanawiać. Wygrana PIS jest konsekwencją wyborów i głosów tych którzy wzięli w nich udział. A skoro wybraliśmy to pozwólmy im pracować a i radni muszą się nauczyć "brać na klatę" różne konsekwencje swoich decyzji. Jeśli chodzi o Prezydenta to nie ma co się zasłaniać nowym stanowiskiem, było się wice przez kilka lat i wszystko jest znane, i nie nowe.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4 5
  (2014-12-12)
 • Sebek001.Twoje dywagacje oparte są o nie wiedzę. W Komisji Rewizyjnej nie ma radnych SLD, bo nie chcą w niej być. I żaden przepis ich do tego nie zmusi, chociaż radni PO na sesji sugerowali, że być powinni. Tematyka Komisji Polityki Regionalnej i Promocji nie jest tożsama z tematyką Komisji Gospodarczej, bo pierwsza ma budować strategię m. in. regionalną, a druga analizować konkretne projekty gospodarcze - to zupełnie inne sprawy. Gdzie powinny być sprawy bezpieczeństwa, to rzeczywiście temat dla radnych - mam nadzieję, że nie wpadną na pomysł, na tworzenie osobnej komisji.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 0
  obserwator14(2014-12-12)
 • julek, marek i ogarek wilkowyjkowej elblążkowej szklarni, ,pseudotelewizji, ,już dał pokaz arogancji i wycina obrazy dotyczace pracy rady, prezydenta i itd. .. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 0
  (2014-12-12)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Domena funkcyjna .com.pl
Czytnik kart kryptograficznych
Czytnik kart kryptograficznych Mini
Hosting WWW BIZNES