UWAGA!

Zadzwonią za tydzień

Dzwony z katedry św. Mikołaja zagrają prawdopodobnie pod koniec przyszłego tygodnia - mówi gospodarz świątyni ks. Stanisław Błaszkowski. Specjalistyczna firma z Kielc wymieni poruszający je elektroniczny system. Stary uszkodził piorun.

Poranna burza z 11 lipca długo pamiętana będzie przez wiernych i mieszkańców Starego Miasta. Tego dnia między 5 a 6 w wieżę kościoła św. Mikołaja trafił piorun, który spowodował awarię leciwego już mechanizmu napędzającego dzwony. Cisza nad Starym Miastem u jednych wzbudziła niepokój - ci dzwonili do proboszcza z pytaniami, co się stało, inni nie kryli zadowolenia. - W końcu mamy spokój - mówi młody mieszkaniec starówki - można się wyspać w niedzielę.
     Jedni się cieszą, inni martwią - jak to w życiu.
     - Milczące dzwony świątyni to nic dobrego - powiada ks. Stanisław Błaszkowski, proboszcz parafii św. Mikołaja. - Ich dźwięk przypomina wiernym o nabożeństwach i ważnych świętach. Nasze dzwony są nietypowe, bo stalowe. To uchroniło je od przetopienia na armaty w czasie wojny. Mają piękny, czysty i mocny dźwięk - podkreśla z dumą.
     Awaria katedralnych dzwonów okazała się poważnym problemem. Po uderzeniu pioruna spalił się bowiem cały system elektroniczny.
     - Jego naprawa jest nieopłacalna - mówi ks. Błaszkowski. - Sprowadziłem do Elbląga specjalistyczną firmę aż z Kielc. Sprawdzili oni mechanizm poruszający nasze dzwony i stwierdzili, że naprawa uszkodzeń przekroczy koszt instalacji nowocześniejszych urządzeń. W przyszłym tygodniu ekipa przystąpi do pracy, a być może w następną niedzielę dzwony znowu zabrzmią.
     Dzwony katedry pochodzą z elbląskiego kościoła św. Anny. Na wieżę św. Mikołaja trafiły ponad 50 lat temu. Nie noszą imion świętych, na każdym za to jest inskrypcja. Największy głosi - bądź szczęśliwą nadzieją, średni namawia do cierpliwości w smutku, a najmniejszy nakłania do zatrzymania się w modlitwie. Dzwony zostały odlane w 1929 roku w hołdzie ofiarom I wojny światowej - głosi napis na największym z nich.
     
Mira Stankiewicz - Telewizja Elbląska

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
  • ostatnie zdanie - raczej: "piorun uszkodzil stary" albo "stary zostal uszkodzony przez piorun".
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    .-.-.-(2006-07-28)
  • jakos nie zauwazylem roznicy, nie widac roznicy, wiec po co przepłacać...
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    bronus(2006-07-28)
  • DO kościółka duszyczki - trzeba zbierać na naprawę. Pewnie miasto cośdorzuci. Na to (kościoły) zawsze znajdą się pieniądze. Zresztą rząd daje przykład (np. Świątynia Opatrzności).
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    duszyczka(2006-07-28)
  • "Poranna burza z 11 lipca długo pamiętana będzie przez wiernych i mieszkańców Starego Miasta." Ciekawe pod jakim "kontem" będzie pamiętana?
  • pod kontem prostem
  • Jedna Bóg wie co robi ,ma tez dosyc tej czarnej obłudy.....a może by dac biednym dziecia jesc,ale co to kleche obchodzi.....jak ma auto z kierowcą i obiad z 3 dań.....na pochybel czarnym.....fragment fimu PSY
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    aleksander(2006-07-28)
  • oooo Aleksandrze az tak blisko jestes z Panem Bogiem, ze sam ci to powiedzial. Aleksandrze czyzbys byl prorokiem tak bardzo oczekiwanym przez izrael? Czas pomyslec o wizie i..... na Palestyne Aleksandrze, na Palestyne
  • masz racje anonimowy.....może w Palestynie sredni dochód bedzie wiekszy niz 120 Euro dla rencisty.....bp taki jest w polsce 500 zł.....
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    aleksander(2006-07-28)
  • Kto za to zapłaci? Według Episkopatu proboszcz zarabia 180 zł.
Reklama