UWAGA!

Zagłosuj przez pełnomocnika

Osoby niepełnosprawne oraz starsze, które ukończyły 75. rok życia, mogą w wyborach samorządowych zagłosować przez pełnomocnika. Aby to zrobić, trzeba do 11 listopada złożyć odpowiedni wniosek.

Prawo do skorzystania z instytucji pełnomocnika przysługuje osobom starszym (powyżej 75 roku życia) i niepełnosprawnym (z orzeczonym znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, całkowicie niezdolne do pracy lub samodzielnej egzystencji – także w gospodarstwie rolnym oraz z orzeczeniem zaliczającym do I lub II grupy inwalidów), które nie zostały ubezwłasnowolnione i do 11 listopada dostarczą do odpowiedniego urzędu właściwy formularz. Pełnomocnikiem takiej osoby może zostać osoba, która została wpisana do rejestru wyborców w tej samej gminie, co udzielający jej pełnomocnictwa, lub osoba posiadająca zaświadczenie o prawie do głosowania. Może to być na przykład sąsiad lub ktoś z rodziny.
       Pełnomocnikiem nie może być członek komisji macierzystej dla udzielającego pełnomocnictwa, mąż zaufania ani żaden z kandydatów.
      
       Jak udzielić pełnomocnictwa
      
Aby udzielić pełnomocnictwa wybranej osobie, najpóźniej w 10 dniu przed wyborami trzeba złożyć odpowiedni wniosek do wójta (burmistrza, prezydenta miasta) gminy, w której jest się wpisanym do rejestru. Wniosek składa się na dostępnym w urzędzie formularzu, dołączając do niego:
       – pisemną zgodę osoby mającej być pełnomocnikiem na przyjęcie pełnomocnictwa,
       – kopię aktualnego orzeczenia właściwego organu orzekającego o ustaleniu stopnia niepełnosprawności – jeżeli wyborca w dniu głosowania nie będzie miał ukończonych 75 lat
       – kopię zaświadczenia o prawie do głosowania wydanego osobie mającej być pełnomocnikiem – jeżeli osoba ta nie jest ujęta w rejestrze wyborców w tej samej gminie co udzielający pełnomocnictwa.
       Wniosek i potrzebne dokumenty w imieniu osoby ustanawiającej pełnomocnika może złożyć każdy pełnoletni obywatel. Na podstawie tego wniosku pracownik urzędu do tego upoważniony udzieli aktu pełnomocnictwa.
      
       Pełnomocnictwo można cofnąć
      
Wyborca zawsze ma prawo zmienić zdanie i cofnąć udzielone pełnomocnictwo najpóźniej na dwa dni przed głosowaniem składając stosowne oświadczenie wójtowi, burmistrzowi, lub prezydentowi gminy lub doręczając je właściwej komisji wyborczej w dniu głosowania.
       Osoba, która udzieliła pełnomocnictwa, może też zagłosować osobiście, jeśli stawi się w lokalu wyborczym wcześniej niż pełnomocnik.
      
      
mk

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • Na kogo głosuje i dlaczego? Ja głosuje na Nowaczyka, bo Słonina musi odejść (na emeryture najlepiej) - ten Pan nie jest nic w stanie juz zrobic dobrego. Jerzy Wilk umie zarządzać produkcja szczotek ( z dwojga zlego wolałbym Słonine niz tego Pana), poza tym PiSjest juz spalony! Rozważam jeszcze głosowanie na Gintowta-Dziwałtowskiego - kazdy ma złe i dobre strony ten oprócz złych miał tez dobre w przeszłości. Nowaczyk jest nowy moze trzeba mu dac sznase niech spróbuje jesli beda to 4 lata stracone to w rzeczywistosci nic nie stracimy po trzej Panowie to wymienieni z pewnością pogłębią kryzys społeczny w Elblągu!
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    Rolnik_z_Wapiennej(2010-10-29)
Reklama