Sobota 20-10-2018, imieniny Jana, Ireny
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Zagłosuj przez pełnomocnika

Osoby niepełnosprawne oraz starsze, które ukończyły 75. rok życia, mogą w wyborach samorządowych zagłosować przez pełnomocnika. Aby to zrobić, trzeba do 11 listopada złożyć odpowiedni wniosek.

Prawo do skorzystania z instytucji pełnomocnika przysługuje osobom starszym (powyżej 75 roku życia) i niepełnosprawnym (z orzeczonym znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, całkowicie niezdolne do pracy lub samodzielnej egzystencji – także w gospodarstwie rolnym oraz z orzeczeniem zaliczającym do I lub II grupy inwalidów), które nie zostały ubezwłasnowolnione i do 11 listopada dostarczą do odpowiedniego urzędu właściwy formularz. Pełnomocnikiem takiej osoby może zostać osoba, która została wpisana do rejestru wyborców w tej samej gminie, co udzielający jej pełnomocnictwa, lub osoba posiadająca zaświadczenie o prawie do głosowania. Może to być na przykład sąsiad lub ktoś z rodziny.
     Pełnomocnikiem nie może być członek komisji macierzystej dla udzielającego pełnomocnictwa, mąż zaufania ani żaden z kandydatów.
     
     Jak udzielić pełnomocnictwa
     
Aby udzielić pełnomocnictwa wybranej osobie, najpóźniej w 10 dniu przed wyborami trzeba złożyć odpowiedni wniosek do wójta (burmistrza, prezydenta miasta) gminy, w której jest się wpisanym do rejestru. Wniosek składa się na dostępnym w urzędzie formularzu, dołączając do niego:
– pisemną zgodę osoby mającej być pełnomocnikiem na przyjęcie pełnomocnictwa,
– kopię aktualnego orzeczenia właściwego organu orzekającego o ustaleniu stopnia niepełnosprawności – jeżeli wyborca w dniu głosowania nie będzie miał ukończonych 75 lat
– kopię zaświadczenia o prawie do głosowania wydanego osobie mającej być pełnomocnikiem – jeżeli osoba ta nie jest ujęta w rejestrze wyborców w tej samej gminie co udzielający pełnomocnictwa.
     Wniosek i potrzebne dokumenty w imieniu osoby ustanawiającej pełnomocnika może złożyć każdy pełnoletni obywatel. Na podstawie tego wniosku pracownik urzędu do tego upoważniony udzieli aktu pełnomocnictwa.
     
     Pełnomocnictwo można cofnąć
     
Wyborca zawsze ma prawo zmienić zdanie i cofnąć udzielone pełnomocnictwo najpóźniej na dwa dni przed głosowaniem składając stosowne oświadczenie wójtowi, burmistrzowi, lub prezydentowi gminy lub doręczając je właściwej komisji wyborczej w dniu głosowania.
     Osoba, która udzieliła pełnomocnictwa, może też zagłosować osobiście, jeśli stawi się w lokalu wyborczym wcześniej niż pełnomocnik.
     

mk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
  • Na kogo głosuje i dlaczego? Ja głosuje na Nowaczyka, bo Słonina musi odejść (na emeryture najlepiej) - ten Pan nie jest nic w stanie juz zrobic dobrego. Jerzy Wilk umie zarządzać produkcja szczotek ( z dwojga zlego wolałbym Słonine niz tego Pana), poza tym PiSjest juz spalony! Rozważam jeszcze głosowanie na Gintowta-Dziwałtowskiego - kazdy ma złe i dobre strony ten oprócz złych miał tez dobre w przeszłości. Nowaczyk jest nowy moze trzeba mu dac sznase niech spróbuje jesli beda to 4 lata stracone to w rzeczywistosci nic nie stracimy po trzej Panowie to wymienieni z pewnością pogłębią kryzys społeczny w Elblągu!
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0 0
    Rolnik_z_Wapiennej(2010-10-29)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Kuchnia nowoczesna III
Kuchnia, a aneks kuchenny
Kuchnia inna niż inne
Kuchnia nowoczesna II