Wtorek 11-12-2018, imieniny Damazego, Daniela
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Reklama w Elblągu
Rek

Zapisała sobie w kalendarzu...

Rozmowa z Jackiem Pietrzakiem, prezesem Sądu Okręgowego w Elblągu.

Joanna Ułanowska-Horn: Czy jest pan zadowolony z wizyty w Elblągu Minister Sprawiedliwości Barbary Piwnik?
     Jacek Pietrzak: Jestem bardzo zadowolony. Pani minister przede wszystkim miała możliwość zapoznać się z pracą sędziów orzekających w Sądzie Okręgowym w Elblągu i porozmawiać z sędziami z całego okręgu elbląskiego: z Działdowa, Nowego Miasta Lubawskiego, Ostródy. To spotkanie na pewno da pani minister pełny obraz.
     
     J.U.: Czy sędziowie spodziewali się czegoś konkretnego po tej wizycie?
     J.P.: Spodziewali się chyba przede wszystkim tego, że pani minister bardziej zrozumie nasze potrzeby. Minister Piwnik ocenia sądy z punktu widzenia Sądu Okręgowego w Warszawie, a sąd ten jest specyficzny z uwagi chociażby na jego wielkość. Zupełnie inaczej wygląda natomiast praca w sądach rejonowych czy okręgowych takiej kategorii jak chociażby sąd elbląski. Uważamy, że wskazane jest, aby pani minister znała i rozumiała potrzeby, które są tutaj na miejscu.
     
     J.U.: Jeżeli mówimy o potrzebach, to czy chodzi np. Etaty?
     J.P.: Nie tylko etaty, również konieczność tworzenia nowych wydziałów. Nie ukrywam, że od czasu objęcia funkcji prezesa, chcę doprowadzić do utworzenia nowych wydziałów np. krajowego rejestru sądowego, wydziału karnego odwoławczego, z uwagi na ogromną liczbę spraw, oraz wydziału rodzinnego w ramach Sądu Okręgowego.
     
     J.U.: Wspomniał pan o sądzie rejestrowym, natomiast minister Piwnik na konferencji prasowej niczego nie obiecywała... Czy podczas spotkań mniej oficjalnych, poza konferencją prasową, powiedziała coś więcej na ten temat?
     J.P.: Nie wypada mi mówić o rozmowach mniej oficjalnych. Zdaję sobie sprawę, że Minister Sprawiedliwości patrzy w kategoriach całego kraju, niemniej jednak uważam, że nie tylko ja, ale również prezydent Henryk Słonina przekonaliśmy panią minister o naszych potrzebach. Przekonywali ją też przedstawiciele innych zawodów prawniczych w imieniu pracodawców.
     
     J.U.: Minister Piwnik milczała, czy uśmiechała się znacząco?
     J.P.: Uśmiechała się i dokonała jakichś zapisów w kalendarzu. Jakich? - nie wiem.
     
     J.U.: Wierzy pan w to, że pani minister zdecyduje o zmianie rejonizacji elbląskiego Sądu Okręgowego, żeby mieszkańcom wielu miejscowości było bliżej?
     J.P.: Jestem przekonany, że nastąpi zmiana Sądów Okręgowych. Nie wiem natomiast, czy będzie to dotyczyć akurat Sądu Okręgowego w Elblągu. Zdajemy sobie sprawę, że odległość z powiatu działdowskiego czy nowomiejskiego jest znaczna - 120 km. Natomiast jak mówi pani minister, większy problem jest we wschodniej części województwa. Z niektórych miejscowości do Sądu Okręgowego w Olsztynie jest ponad 300 km. Prawdopodobnie jeżeli będzie reforma w tym zakresie, to na pewno będzie ona dotyczyć tamtej części województwa. Nie wiem, jak będzie w naszym okręgu.
     
     J.U.: To już trzeci miesiąc pańskiej prezesury. To inna praca niż sędziowska...
     J.P.: Praca jest zupełnie inna, administracyjna. Praca prezesa polega na tym, że powinien umożliwić sędziom właściwie warunki do pracy.
     
     J.U.: Udaje się to zrobić?
     J.P.: Kadencja prezesa Sądu Okręgowego trwa sześć lat i mam nadzieję, że gdy będę ją kończył porozmawiamy co się udało, a co nie. Podejmuję pewnego rodzaju kroki, żeby rzeczywiście warunki lokalowe w budynku sądu okręgowego były lepsze. Natomiast jakie są możliwości finansowe wszyscy wiemy. Mam też na względzie sądy rejonowe w Ostródzie i Iławie, bo sądy trochę zaniedbane.
     
     Rozmowy Studia El prezentowane są we wtorki i piątki na antenie Telewizji Elbląskiej wieczorem, około 18.30.
przyg. Joanna Ułanowska-Horn (Radio Olsztyn)
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Autoryzowany Serwis Citroen Hadm Gramatowski
Oryginalne części Peugeot - HADM Gramatowski
Samochody używane HADM Gramatowski
Ubezpieczenia OC i AC