Środa 21-11-2018, imieniny Janusza, Konrada
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Reklama w Elblągu
Rek
Rek
Telefon portElu Halo, tu portEl
512 918 555

Wiadomości

Sport

Gospodarka

Na osiedlu

Społeczeństwo

Na uczelniach

Kultura

Zbrodnia i kara

Dawny Elbląg

Jej portEl

Kina i teatr

Konkursy

Prasówka

Poradnik

Hit czy kit?

Po godzinach

Fotoreportel

Budowa hali na Modrzewinie Budowa hali na Modrzewinie

Zapytaj eksperta „skarbówki”

Elbląg, Zapytaj eksperta    „skarbówki”

Elblążanie mają wiele wątpliwości związanych z rocznym rozliczeniem podatkowym. Ich wątpliwości rozwiewają eksperci Urzędu Skarbowego. Dziś publikujemy odpowiedzi na kolejne pytania nurtujące podatników.

Pytanie 1
     Witam proszę o radę za ile miesięcy mogę odliczyć ulgę na dziecko które ukończyło szkołę średnią w czerwcu 2009 i ma 20 lat oraz nie uzyskiwało żadnych dochodów w 2009 roku i nie podjęło dalszej nauki. Bo z przepisów wynika, że rok szkolny zaczyna się we wrześniu a kończy w sierpniu. I nie wiem czy mam odliczyć za 6 miesięcy czy za 8 miesięcy.
     ODPOWIEDŹ:
     Z uwagi na to, że dziecko ukończyło naukę w czerwcu (otrzymane świadectwo ukończenia szkoły, brak kontynuacji nauki) zasadnym jest dokonanie odliczenia tylko za okres od stycznia do czerwca, z pominięciem miesięcy wakacyjnych.
     
     Pytanie 2

     Chciałabym się dowiedzieć gdzie mam zaliczyć źródło przychodów "świadczenia wypłacane z funduszów pracy i gwarantowanych świadczeń pracowniczych" czy do punktu 2 "emerytury-renty oraz inne świadczenia krajowe..." czy do punktu 5 "Inn źródła niewymienione w wierszach 1-4".
     ODPOWIEDŹ:
     Przychody z tytułu świadczeń wypłaconych z Funduszów Pracy i Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych ujmuje się w zeznaniu w wierszu „Inne źródła”.
     
     Pytanie 3
     Przez pierwsze pół roku 2009 mieszkałem z żoną i naszymi dziećmi. Za ten czas oczywiście należy się ulga prorodzinna obojgu rodzicom po połowie. Po wyprowadzce żony po rozwodzie, dzieci mieszkaj ze mną i za ten czas tylko mnie należy się ulga. Czyli za cały rok mnie 3/4 a byłej żonie 1/4 sumarycznej kwoty odliczenia. W jaki sposób zaznaczyć w zeznaniu PIT/O miesiące za które przysługuje odliczenie w częściach E.1 i E.2 skoro programy do wypełniania zeznań buntują się gdy zaznaczam kwadraty w rubryce "małżonek" bo przecież rozliczam się sam.
     ODPOWIEDŹ:
     W przypadku zeznania indywidualnego – wypełnia się PIT-O nie podając danych drugiego rodzica, w związku z czym podatnik nie może wpisać ilości miesięcy, za które z ulgi korzysta były współmałżonek. Należy pamiętać, że od 2009r. zmieniły się zasady korzystania z ulgi prorodzinnej. W stosunku do rodziców po rozwodzie, o prawie do ulgi nie decyduje już to, u którego z rodziców dziecko faktycznie mieszka. Z uwagi na brak bliższych danych dotyczących wieku dzieci oraz sprawowania władzy rodzicielskiej udzielnie prawidłowej odpowiedzi co do tego, za jakie miesiące należy się każdemu z rodziców ulga, jest niemożliwe. Zainteresowany Podatnik może dowiedzieć się więcej w swoim urzędzie skarbowym lub zasięgnąć informacji w Krajowej Informacji Podatkowej pod numerem telefonu: 0801 055 055.
     
     Pytanie 4
     Jeżeli moja mama pewien okres pracowała na umowę zlecenie a przez resztę czasu otrzymywała kuroniówkę, to w rozliczeniu podatkowym mam te przychody dodać i wpisać w pole Działalność wykonywana osobiście? Jeżeli nie to gdzie mam wpisać przychód z "kuroniówki"?
     ODPOWIEDŹ
     W opisanej sytuacji w rozliczeniu podatkowym ujmujemy obie kategorie przychodów. Dochód z umowy zlecenia wpisuje się w zeznaniu, w wierszu „Działalność wykonywana osobiście, o której mowa w art. 13 ustawy”, natomiast wspomniany zasiłek należy ująć w zeznaniu w wierszu „Inne źródła”.
     
     Na pytania naszych Czytelników związane z wypełnieniem PIT-u, odliczeniem przysługujących ulg czy przekazaniem jednego procentu na organizacje pożytku publicznego odpowiedzą eksperci Urzędu Skarbowego w Elblągu. Pytania należy wysyłać na maila redakcja@portel.pl w temacie wpisując „skarbówka". Odpowiedzi będziemy publikować na naszych łamach.
     
oprac. A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Kalendarz Książkowy z Grawerem
Żarówki LED
Kalendarz Książkowy A5 Firmowy
Kalendarz Książkowy z Grawerem