UWAGA!

Zbieraj zioła, zwiedzaj i podziwiaj

 Elbląg, Uczestnicy dzisiejszego spotkania z zainteresowaniem słuchali opowieści o Żuławach
Uczestnicy dzisiejszego spotkania z zainteresowaniem słuchali opowieści o Żuławach (fot. Michał Skroboszewski)

Żuławy kminkiem pachnące? To jednak aromat tylko na zachętę, bo kraina prawdziwie zielem kwitnąca. Wrotycz pospolity, bodziszek łąkowy, dziurawiec zwyczajny, glistnik jaskółcze ziele. Można uzupełnić apteczkę, a przy okazji podziwiać zabytki architektury i cuda przyrody, do czego zachęcał dziś (28 lipca) Leszek Marcinkowski, przewodnik PTTK.

Co prawda, wakacyjny cykl „Zielone lato w bibliotece” poświęcony jest głównie ziołom, ale dziś „zapachniało” nie tylko tytułowym kminkiem.
       - Na tę roślinę trafiliśmy przypadkiem, na Wyspie Nowakowskiej – wyjaśniał podczas spotkania pt. „Żuławy kminkiem pachnące” przewodnik PTTK Oddział Ziemi Elbląskiej. - Odkryliśmy dziwną plantację i dopiero przy „bliższym poznaniu” okazało się, że to kminek. Zioła, ale i roślinność ogólnie mogą skusić do wędrówki po Żuławach – zachęcał słuchaczy Leszek Marcinkowski. - Mamy do dyspozycji trzy rezerwaty przyrody, a w nich można podziwiać m.in. bielika, drapieżnika o imponującej rozpiętości skrzydeł sięgającej ponad 2 metry; cały asortyment gęsi, są i mewy śmieszki, i kaczki krzyżówki oraz kormorany. Warto poświęcić czas na Rezerwat Jezioro Drużno, najpiękniejszy w Europie, w którym żyje ponad 280 gatunków ptaków – zachwalał. - Wrażenie robi także roślinność na wodzie: grzybień biały oraz grążel żółty.
       Dalej przewodnik zachęcał do podziwiania zabytków architektury, bo tych na Żuławach nie brakuje. Pozostając w tematyce wodnej – w miejscowości Jezioro można np. wybrać się do zabytkowego kościoła katolickiego lub zajrzeć do opuszczone dziś zboru menonickiego. Warte uwagi są również domy podcieniowe np. we wsi Rozgart, domy holenderskie, młyny (choć dziś już bez wiatraków).
       Zielarze, podziwiając to, co pozostawiła historia, mogą również uzupełnić apteczkę.
       - Właściwie wszędzie rośnie wrotycz wykorzystywany w leczeniu robaczycy, jak również przy zaburzeniach menstruacji – wymieniał Leszek Marcinkowski. - Roślina ta odstrasza również owady, a wyczytałem, że można jej liście wykorzystywać do przyprawiania … deserów i ciast. Pospolitym zielem jest także bodziszek łąkowy – kontynuował. - Ten ma

  Elbląg, O ziołach i nie tylko opowiadał Leszek Marcinkowski, przewodnik PTTK
O ziołach i nie tylko opowiadał Leszek Marcinkowski, przewodnik PTTK (fot. MS)

działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne, jest wykorzystywany przy leczeniu obrzęków kończyn, stanów zapalnych jamy ustnej i gardła, dobrze działa też na nerki.
       - Dziurawca nikomu chyba przedstawiać nie trzeba – zauważył przewodnik. - Znany w ziołolecznictwie m.in. z właściwości przeciwbakteryjnych. Na Żuławach jest i jaskółcze ziele, wykorzystywane w leczeniu kurzajek oraz mniszek lekarski, z którego zielarz przygotuje syrop na gardło.
       Czas więc wyruszyć na żuławską wędrówkę.
      

A

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • Marię niech zbierają
  • Teraz to wszystko jest czymś skażone np. przez rolników (nadmierne stosowanie środków ochrony roślin, potrzeba czy nie potrzeba, sru na pole i do rowów melioracyjnych. .. .profilaktycznie itd. .. itd:)
  • Teraz tylko zapisuja sterydy albo antybiotyki!!!! Stajemy sie coraz bardzuiej podatni na choroby. Ziołowe są znacznie mniej ingerujące w nasza odporność!!!!!
Reklama