Piątek 22-03-2019, imieniny Katarzyny, Bogusława
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Zbliża się międzynarodowa konferencja o Wikingach

Elbląg, Zbliża się międzynarodowa konferencja o Wikingach

Otwarciem wystawy 'Truso-legenda Bałtyku” rozpocznie się Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Wikińska globalizacja – Truso z perspektywy bałtyckich ośrodków handlowych”. 18 i 19 maja w Elblągu spotkają się czołowi europejscy badacze, by zaprezentować najnowsze wyniki badań nad fenomenem wikińskiej ekspansji gospodarczej. Szczególnie istotne jest uchwycenie roli takich ośrodków jak Truso w budowie europejskiej sieci kulturowo-handlowej i wpływu kontaktów międzykulturowych na rozwój lokalnych społeczności.

Już o godz. 10 w poniedziałek Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu zaprasza na otwarcie wystawy prezentującej intrygujący świat życia codziennego Wikingów. Gościem honorowym będzie Pan Piotr Żuchowski – Generalny Konserwator Zabytków, pod którego patronatem została zorganizowana wystawa i konferencja. Zapraszamy też na spotkanie z dr Markiem Jagodzińskim – odkrywcą Truso oraz gośćmi konferencji – wybitnymi znawcami problematyki wikińskiej z Europy północnej. Od godz. 10 do 12 będzie można również zwiedzić pozostałe ekspozycje muzealne oraz obejrzeć film holograficzny i odnaleźć w nim ślady legendarnej osady.
     Serdecznie zapraszamy.
     Truso - wikiński port, miejsce handlu i rzemiosła - było znaczącym elementem historii wczesnośredniowiecznej Europy. Obok Hedeby, Birki, Wolina czy Starej Ładogi osada była jednym z tych miejsc, które umożliwiły wprowadzenie „barbarzyńskiej” Europy na nowe, integrujące drogi rozwoju. W czasie bez mała 400 lat, jakie upłynęły od wydobycia na światło dzienne przekazu żeglarza Wulfstana o jego podróży do Truso w końcu IX wieku, urosło ono do rangi legendarnego miasta, porównywalnego z antyczną Troją czy Atlantydą. Odkryte w roku 1981 przez dr Marka Jagodzińskiego, wciąż fascynuje miłośników historii i badaczy.
     
     Wszyscy zainteresowani będą mogli śledzić transmisję z wydarzenia na żywo za pośrednictwem muzealnej strony internetowej. Szczegółowe informacje na stronie www.muzeum.elblag.pl.
     
     
Patronat nad wydarzeniem objęła Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl
Muzeum Archeologiczno- Historyczne w Elblągu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
  • A ktoś nie zapomniał o Grobiņa- osadzie Wikingów chyba w najbliższej odległości od Truso?! Tekst trochę dziwny.....Ale jak ktoś chcec poczytać konkretne opracowanie wiarygodne i naukowe to polecam " Uwagi na temat Trusoi jego zaplecza w świetle źródeł " www.academia.edu
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    2 0
    c.ciorka(2015-05-13)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Podpis elektroniczny zestaw na 2 lata (bez czytnika)
Domena funkcyjna .com.pl
Podpis elektroniczny zestaw na 1 rok Mini
Podpis elektroniczny zestaw na 1 rok