Poniedziałek 22-04-2019, imieniny Łukasza, Leona
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Zginęli, bo byli Polakami

 
Elbląg, Zginęli, bo byli Polakami
Przy krzyżu katyńskim złozono kwiaty (fot. Anna Dembińska)

13 kwietnia 1943 r. III Rzesza ogłosiła odnalezienie grobów polskich oficerów Katyniu, rozstrzelanych przez NKWD. W kolejną rocznicę w całej Polsce składa się kwiaty ku czci rozstrzelanych bohaterów. Pod krzyżem katyńskim na elbląskim cmentarzu Agrykola kwiaty składali przedstawi ciele  władz i organizacje społeczne. Zobacz zdjęcia.

Koszmar polskich oficerów rozpoczął się rankiem 17 września 1939 r., kiedy to Armia Czerwona weszła na tereny II Rzeczpospolitej. W marcu 1940 r. władze sowieckie podjęły decyzje o zamordowaniu polskich jeńców. W bezimiennych mogiłach spoczęło ok. 22 tys. osób.
     - To było ludobójstwo. Zginęli dlatego, bo byli Polakami. Ich służba skończyła się strzałem w tył głowy – mówił Antoni Czyżyk, przewodniczący elbląskiej Rady Miejskiej podczas dzisiejszych (13 kwietnia) uroczystości na cmentarzy Agrykola.
     - To tragedia pomordowanych, tragedia ich rodzin i tragedia całego narodu. Naszą powinnością jest pamiętać o tej zbrodni – dodał Edward Pietrulewicz, wiceprezydent Elbląga.
     Zbrodnia katyńska przez długie lata była ukrywana z powodów politycznych. Władze Związku Radzieckiego dopiero w 1990 r. przyznały oficjalnie, że to one ponoszą odpowiedzialność za ten mord. Ofiary zbrodni katyńskiej pogrzebano w masowych grobach w Katyniu pod Smoleńskiem, Miednoje koło Tweru, Piatichatkach na przedmieściu Charkowa, Bykowni koło Kijowa i w przypadku ok. 6–7 tys. ofiar w innych nieznanych miejscach.
     W 79. rocznicę tragicznych wydarzeń delegacje przedstawicieli władz miejskich i wojewódzkich, parlamentarzystów, służb mundurowych, środowisk kombatanckich, elbląskich szkół, organizacji i instytucji złożyły wieńce i kwiaty.
SM
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • nie nauczyciele uczą się postawy od Polskich żołnierzy
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  18 23
  niejestemzastrajkiemnauczyciel(2019-04-13)
 • niech nauczyciele uczą się postawy od Polskich żołnierzy
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  22 22
  niejestemzastrajkiemnauczyciel(2019-04-13)
 • Aby się tego nauczyć trzeba mieć mózg.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  18 9
  (2019-04-13)
 • Prawda o Katyniu wyszła po latach że to zrobi ruscy. Że Smoleńskiem też po latach wykaże że to ruscy zrobili.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  25 24
  (2019-04-13)
 • Prawda nie wyszła po latach, bo znana była od początku. Po dwóch latach znaleziono tylko na nią dowody. Z katastrofą jest podobnie, prawda jest znana od początku, tylko dowody poszukiwane są nie tam gdzie trzeba. Poza tym obie sprawy są tak różne jak dzień i noc.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  16 5
  Kubuś(2019-04-13)
 • Ruska armia " nie weszła na tereny..." tylko wspólnie z hitlrowcami napadła na Polsce aby mordować jej mieszkańców , a resztę ogłupiać i zrobić z nich niewolników co pracują za 3 dolary za miesiąc i to się ruskim udało aż do 1989 roku kradli co tylko mogli dzięki pomocy polskich kolaborantów z PZPR, MO i LWP, o SB nie wspomnę
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  22 6
  Historyk sztuki(2019-04-13)
 • to trwa do dziś rabuja nas i pilnuja
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  13 4
  (2019-04-13)
 • I KBW, UB, ZOMO
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  6 2
  Zen (2019-04-13)
 • Na tą tragedię oficerów niestety złożyło się kilka czynników : 1/ Państwo było słabe, a elity bogate. 2/ Rząd Sanacyjny zakładał że wojna przyjdzie od Sowietów, dlatego w XX w rozwijano kawalerię aby atakować na podmokłych i bez dróg terenach ZSRR. 3/ Z Niemcami próbowano się układać - zaproszono ich na pogrzeb Piłsudskiego, współpraca Abwehry z polskim kontrwywiadem. 4/ Gdy nastąpiła agresja Sowietów, Śmigły Rydz wojskom na granicy wschodniej zakazał walk i wydał rozkaz poddania się. ąd5/ Sprzymierzeńcy, Francja i Anglia dały d. .. pu, zero pomocy. 6/ Rząd Polski ze Śmigłym Rydzem uciekli przez Rumunie z 77 tonami złota na Zachód - do dzisiaj nie wiadomi co z nim się stało. 7/ Gdy Rząd zainstalował się w Londynie, posłuszny Brytyjczykom, nie upomniał się o wziętych do niewoli oficerach. .. 8/ gen Anders który siedział w niewoli sowieckiej, po stworzeniu tam armii, uciekł na Bliski Wschód z armią, zamiast iść w kierunku na Polskę. 9/ gen Sikorski doprowadził do jakichkolwiek pozytywnych relacji z Sowietami, ale Alianci zdobili katastrofę w Gibraltarze i przez 70 lat nie chcą otworzyć akt tej sprawy. .. . Także i krew oficerów jest wg. mnie na rekach aliantów, bo wiedzieli co jeden z nich robi i jaki jest. Woleli miliony zabitych ruskich sołdatów, za ocalenie swoich obywateli. .. Amen
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9 5
  (2019-04-13)
 • w Zamech płacili 4 dolary za miesiąc, a to o dolara więcej niż miał somsiad, Janusze komuny uważają więc, że Zamach to była firma super, cza upamiętnić ten wybitny zakład pracy bo dolara wincyj w nim biedaki mentalne dostawały
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  3 9
  Rynek grota(2019-04-13)
 • no proszę, tyłu winnych a o ruskich siekaczach ani słowa,to się nazywa ruska trollowanie robota, pomieszać, pomlec, zadymic i już mamy listę katow, a faktycznie katami byli Stalin i m.in. Kalinina który wElblagu ma swoje rondo,no trudno, że taki bandyta komunistyczny morderca Polaków nie był uczczony wmieście zarządzanym przez postokunistow, tak to się żyje w tym komuszym zacofanym mieście,
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7 4
  Thuleser(2019-04-13)
 • Ta kompania honorowa to same mizeroty żeby nie doszło do konfliktu zbrojnego bo kto nas obroni
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  7 5
  Byly(2019-04-13)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Clinex M9 Strong
Pieczątki Trodat
Clinex W3 Multi
Żarówki LED