Piątek 19-10-2018, imieniny Jana, Pawła
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Rek
Telefon portElu Halo, tu portEl
512 918 555

Wiadomości

Wybory 2018

Sport

Gospodarka

Na osiedlu

Społeczeństwo

Na uczelniach

Kultura

Zbrodnia i kara

Dawny Elbląg

Jej portEl

Kina i teatr

Konkursy

Prasówka

Poradnik

Hit czy kit?

Po godzinach

Fotoreportel

Mistrz parkowania Mistrz parkowania

Ziemia oddaje skarby

Elbląg, Ziemia oddaje skarby

20 lat temu powstała koncepcja kompleksowych badań archeologicznych na elbląskiej Starówce, a archeolodzy po raz pierwszy weszli na zniszczony prawie w stu procentach teren Starego Miasta.

Bilans ponad dwudziestu półrocznych sezonów archeologicznych jest imponujący: ponad 500 tysięcy sztuk i fragmentów ceramiki i kości zwierzęcych, 80 tysięcy innych zabytków - ze skóry, szkła, bursztynu, drewna, metali, tkanin. Wiele fragmentów detali architektonicznych. Wszystkie dotyczyły życia codziennego mieszkańców Starego Elbląga, który umarł w 1945 r. Najstarsze przedmioty pochodzą z I połowy XIII wieku, najnowsze - sprzed końca istnienia Starówki. Do dziś przebadano około 12 tysięcy metrów kwadratowych - prawie 7 procent całej Starówki, najwięcej w Europie.
     - Elbląg miał szczęście w nieszczęściu, bo to, że w czasie wojny został niemal w całości zmieciony z powierzchni ziemi, pozwolił na tak kompleksowe badania naukowe - mówi archeolog Grażyna Nawrolska, która wraz z mężem, Tadeuszem Nawrolskim, od początku prowadzi badania, a od 1994 jest szefową Pracowni Archeologii Miast od ub. r. działającej w elbląskim Muzeum. - W innych miastach badania archeologiczne prowadzone są jedynie przy okazji inwestycji.
     Wiedza i znaleziska elbląskich archeologów w wielu punktach zweryfikowały wyobrażenia specjalistów na temat Starego Miasta. Okazało się np. że miało ono nietypowy, jak na miasto w tej części Europy i miasto nadmorskie, plan - nie posiadało rynku. "Rynkiem" była cała, podzielona m.in. na Targ Sienny, Węglowy, Chlebowy, ulica Stary Rynek. Ulica ta została najwcześniej wytyczona - w latach 60-tych XIII wieku - i do dziś przetrwała w niezmienionym kształcie. Badania pozwoliły także zlokalizować zamek (mieścił się przy dzisiejszej ul. Wapiennej) - po Malborku drugi, co do wielkości zamek krzyżacki.
     W tym roku archeolodzy kończą trwające dwa sezony prace we wschodniej, uboższej części miasta (rejon Wigilijnej i Rzeźnickiej). Za rok rozpoczyna się eksploracja bogatej dzielnicy portowej. Naukowcy zacierają dłonie.

AJ
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Konto poczty elektronicznej
Domena funkcyjna .com.pl
Czytnik kart kryptograficznych
Podpis elektroniczny zestaw na 2 lata (bez czytnika)