Środa 19-12-2018, imieniny Dariusza, Urbana
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Reklama w Elblągu
Rek

Zimna woda barona Protasa

 
Elbląg, Zimna woda barona Protasa

Niemiecki tygodnik „Der Spiegel” wyśmiał marszałka województwa warmińsko- mazurskiego, tamtejszego barona PO Jacka Protasa, ponieważ nie poczekał na badania, które wykazałyby, iż woda z podziemnych ujęć w Lidzbarku Warmińskim jest za zimna na budowanie term.

Po ukończeniu term okazało się, że woda musi być sztucznie podgrzewana, ponieważ nie jest cieplejsza niż woda w okolicznych jeziorach w letnie dni. Nie trafiona inwestycja z dotacji unijnych to koszt siedemdziesiąt milionów zł.
     Oficjalnie po trwającym półtora roku śledztwie, prokurator Elżbieta Pieniążek z PR w Białymstoku uzasadniała, że nie była w stanie udowodnić, iż w chwili podpisywania decyzji i umów starosta lidzbarski Jan Harhaj i marszałek województwa Jacek Protas mieli świadomość, iż inwestycja ta przyniesie straty. Ponadto samorząd terytorialny jest władzą publiczną, a nie spółką prawa handlowego i jego działanie nie jest nastawione na zysk.
     Ciekawa analiza w świetle wydawanych milionów, które nie muszą według prawa przynosić nawet złotówki zysku. W tym przypadku jest jeszcze lepiej, bowiem ta inwestycja może przynosić kolejne miliony długu.
     Profesjonalizm w każdym calu i pełne krycie interesów znajomych tzw. „królika”. Więc zdaniem sędziny, nawet, gdyby termy zbankrutowały, to też trudno byłoby zastosować art. 296 Kodeksu karnego, gdyż samorząd terytorialny uczestniczy we władzy publicznej i ma prawo realizować inwestycje publiczne, które nie będą przynosiły zysku, gdyż samorząd nie podlega takim kryterium jak spółka prawa handlowego, która musi przynosić zysk.
     Polska to jedyny kraj na świecie, w którym stwarza się takie możliwości zorganizowanym grupom urzędniczym. Proszę przyjrzeć się co robi, wyszkolony w dziedzinie unijnych środków Witold Wróblewski. Identyczna sytuacja w nieco mniejszej skali odbija się czkawką w miejskim budżecie Elbląga.
     Natomiast dziennikarze dotarli do ekspertyzy zamówionej przez starostwo lidzbarskie, z której wynikało, że w Lidzbarku Warmińskim nie należy lokować term z uwagi na brak wody termalnej o odpowiedniej temperaturze. Woda używana w termach powinna mieć minimum 60 st. C na wypływie z odwiertu , a w Lidzbarku Warmińskim ma zaledwie 20,7 st. C. Decyzja budowy „zimnych term” nie była uzasadniona ekonomicznie, a zwykłym kłamstwem było wmawianie opinii publicznej przez marszałka Protasa, że mamy do czynienia ze strategiczną inwestycją regionu.
     Uzasadnienie umorzenia w sprawie mówi: „Politycy i urzędnicy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za dysponowanie środkami publicznymi.”
     Zaskarżenie umorzenia dostarczyło dodatkowych dokumentów, a sprawa ruszyła nowym tokiem postępowania. W tym świetle zrozumiały staje się start Jacka Protasa z 1 miejsca w Elblągu do Sejmu RP. Jest to start po immunitet poselski. Tymczasem budowa term, po 2 latach dobiegła końca i w tej chwili trwa rozruch techniczny.
     Koszt budowy Term Warmińskich został przekroczony aż o dwanaście milionów złotych. Gdy rozpoczynano inwestycję informowano, że Termy będą kosztować dziewięćdziesiąt sześć mln zł, z czego sześćdziesiąt sześć mln zł miało pochodzić z unijnej dotacji.
     Trwają też negocjacje z operatorem, który ma zarządzać termami. Jako jedyną ofertę zgłosiła grupa hotelowa Anders, właściciel Hotelu Krasicki w Lidzbarku Warmińskim (główny udziałowiec Andrzej Dowgiałło, kolega Jacka Protasa). Proszę się jednak nie łudzić, ludzi posiadających tak szerokie plecy dosięgnie w naszym kraju jakaś sprawiedliwość.
     Elbląg wielokrotnie pokazał swoje przyzwyczajenie do popierania na wskroś czerwonych włodarzy, natomiast od czasu rządów Platformy Obywatelskiej stał się (najbiedniejszy region w Polsce) niekwestionowanym bastionem pomarańczowego hasła. O zgrozo, w ostatnich wyborach prezydenckich Komorowski również tu zwyciężył. Czy Elbląg może się jeszcze przebudzić? A może odpowiedzią jest gigantyczna strefa budżetowa i rozpasanie rodzinnych klanów głosujących gremialnie na karmiącą rękę? Prawdopodobnie to jest właśnie odpowiedź na wybory naszego miasta.
     Jacek Protas otwiera listę Platformy Obywatelskiej w okręgu elbląskim. Były prezydent wszystkich Polaków pan Komorowski postanowił otwarcie włączyć się w kampanię PO i powiedział w TVN24, że "byli prezydenci mają dużo większą swobodę zachowywania się w tym zakresie. I nie ukrywam, że zamierzam z tej swobody skorzystać także w zakresie wspierania Jacka Protasa".
     Pan Protas dobrze zna się z panem Komorowskim i razem pogłębiali swoje hobby żeglując ostatnio po mazurskich jeziorach. Nas oczywiście nie dziwi bliska znajomość z tak wysoko postawionymi politykami PO. Jasne jest, że pan Protas sam nie pilotuje miliardowych inwestycji: Lotniska „Widmo” w Szymanach czy „Zimnych” Term Warmińskich.
     Elbląg jest największym miastem w naszym okręgu wyborczym. Na pewno więc w czasie kampanii wyborczej Jacek Protas powinien się tu pojawić wiele razy obiecując, mamiąc i stając na głowie. Robią to już jego pomniejsi współpracownicy posługując się hasłami „Polska przyszłości” czy „Kocham Polskę”. Doprawdy żenujące jest w jaki sposób traktuje się u nas wyborcę.
     No cóż tonący w „zimnej wodzie” brzytwy się chwyta… Jakie to płytkie i obłudne.
     

      Materiał wyborczy sfinansowany przez KW Korwin
     
Rafał Bojaczuk, KORWiN Elbląg
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem