Środa 26-09-2018, imieniny Kosmy, Damiana
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Złote dla wytrwałych

Elbląg, Złote dla wytrwałych

Marszałkowie – pomorski i warmińsko – mazurski oraz elbląski poseł zabiegają o wpisanie potrzeb Żuław na listę programów finansowanych przez rząd. Czy im się to uda?

O konieczności podjęcia na rzecz podzielonych reformą administracyjną Żuław wspólnych działań przez oba samorządy mówi się od pięciu lat. Jeszcze dłużej mówi się o pieniądzach, jakie są potrzebne do ochrony przed powodzią. O ile w ciągu dwóch ostatnich lat sporo pieniędzy udało się uzyskać (m.in. miliony z Europejskiego Banku Inwestycyjnego – red.), o tyle wspólne zaangażowanie władz pomorskich i warmińsko – mazurskich pozostawiały wiele do życzenia. Tym cenniejsze są podejmowane od kilku miesięcy próby współpracy.
     Przypomnijmy, we wrześniu marszałkowie: Jan Kozłowski i Andrzej Ryński oraz poseł Witold Gintowt - Dziewałtowski przekazali wicepremierowi Jerzemu Hausnerowi „Program ochrony przeciwpowodziowej Żuław do roku 2010”.
     Wczoraj miało miejsce kolejne spotkanie z przedstawicielami ministerstwa gospodarki i pracy. Jak informuje Wojciech Szalkiewicz z Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie,
     mowa była o sposobach sfinansowania melioracyjnych inwestycji – o tym, byłby to jeden, wsparty gwarancjami państwa ponadregionalny program, który będzie podstawą do ubiegania się o pieniądze z funduszy Unii Europejskiej, czy też każde z województw na własną rękę program dla Żuław będzie musiało napisać.
     - Działania na rzecz znalezienia pieniędzy na ochronę Żuław będą kontynuowane aż do skutku - zapewnia Wojciech Szalkiewicz. Stan urządzeń melioracyjnych będzie także jednym z tematów jutrzejszej sesji Rady Powiatu elbląskiego.
     
     ***
     
     W granicach województwa warmińsko - mazurskiego znajduje się około 33 tysięcy hektarów - niecałe 20 procent z liczących w sumie 137,5 tysiąca hektarów - Żuław. W okolicach Elbląga znajduje się jednak prawie połowa wszystkich żuławskich urządzeń melioracyjnych i przeciwpowodziowych. Nie od dziś znany jest ich zły stan. Z zapisów programu ochrony Żuław wynika, że aby było bezpieczniej, potrzebna jest regulacja 73 z 200 kilometrów rzek, udrożnienie ponad 200 z 1020 kilometrów kanałów, naprawa prawie połowy z 404 kilometrów wałów przeciwpowodziowych, modernizacja 14 z 49 stacji pomp oraz 2 z 8 budowli hydrotechnicznych. To są tylko najpotrzebniejsze działania - potrzeba na nie około 120 milionów złotych.

Joanna Torsh
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
  • Czy poza stanem urządzeń melioracyjnych będzie także mowa o zabytkach architektury:kościołach, wiatrakach i domach podcieniowych itd. Ochrona przeciwpowodziowa jest b.ważna ale to nie wszystko.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0 0
    MARECKI(2005-03-30)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Kuchnia nowoczesna
RTV + SZAFA
Kuchnia nowoczesna II
Kuchnia inna niż inne