Środa 16-01-2019, imieniny Włodzimierza
 
Reklama w Elblągu
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Zmarł Hans Jürgen Schuch

Elbląg, Zmarł Hans Jürgen Schuch fot. nadesłana

W środę, 14 marca w niemieckim Münster zmarł Hans Jürgen Schuch, Honorowy Obywatel Elbląga, wielki orędownik współpracy między dawnymi i obecnymi mieszkańcami Elbląga. W tym roku skończyłby 88 lat.

Hans Jürgen Schuch był przewodniczącym Związku Elblążan w Niemczech i prezesem Stowarzyszenia „Truso”. Miał duży wkład w zachowanie i rozwój kultury w Elblągu. Historię regionu przybliżał dzięki publikacjom i wydawnictwom (seria „Zeszyty elbląskie”, gazeta „Wiadomości Elbląskie”). Wygłosił wiele referatów podczas konferencji naukowych i popularno-naukowych na temat przeszłości miasta i regionu. Dzięki jego pomocy pozyskano fundusze na remont katedry, Centrum Sztuki Galeria EL, na odbudowę wielu kamieniczek dla potrzeb instytucji charytatywnych i kulturalnych, m.in. Biblioteki Elbląskiej. Był wielkim orędownikiem współpracy między dawnymi i obecnymi mieszkańcami Elbląga.
     - W Elblągu spędziłem czternaście pierwszych lat mojego życia. 2 stycznia 1945 r. opuściłem miasto, ponieważ wcześniej podlegałem obowiązkowi służby wojskowej i musiałem powrócić do służby na poligonie Gruppe bei Graudenz [Grupa k. Grudziądza]. Mój ojciec był urzędnikiem miejskim i w ostatnich latach kierownikiem ds. szkolnictwa, kultury i sportu w mieście. Mieszkaliśmy na Jahnstrasse [ul. Agrykola], znajdującej się poniżej Jahnschule [dziś Gimnazjum nr 5]. W roku 1936 przeprowadziliśmy się na Heilige Leichnam-Strasse, która w tamtym czasie otrzymała nazwę Horst-Wessel- Strasse [ul. Robotnicza]. Moi rodzice posiadali tam swój własny dom- mówił w jednym z wywiadów, którego można wysłuchać odwiedzając stałą wystawę w Muzeum Archeologiczno-Historycznym.
     Hans Jürgen Schuchw 2003 roku otrzymał honorowe obywatelstwo Elbląga. Zmarł 14 marca w niemieckim Münster, w tym roku skończyłby 88 lat.
Łukasz Mierzejewski, biuro prasowe Urzędu Miejskiego w Elblągu, red.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Okulary korekcyjne EVA MINGE
Okulary przeciwsłoneczne DEFRAME
optyk Elbląg, okulista Elbląg, badanie wzroku
Okulary przeciwsłoneczne GENNY