Wtorek 22-01-2019, imieniny Wincentego, Anastazji. Dzień Dziadka
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Zmarł Stanisław Wójcicki - Honorowy Obywatel Elbląga

 
Elbląg, Zmarł Stanisław Wójcicki - Honorowy Obywatel Elbląga Stanisław Wójcicki został pierwszym patronem elbląskiego tramwaju (fot. WS)
Rek

Dziś (5 września) w Elblągu zmarł Stanisław Wójciki, honorowy obywatel naszego miasta. Miał 96 lat.

Stanisław Wójcicki urodził się w Starachowicach 13 maja 1916 roku. W 1930 roku podjął pracę w Państwowej Fabryce Broni w Radomiu. Jako żołnierz Marynarki Wojennej uczestniczył w obronie Wybrzeża, a następnie jako żołnierz armii generała Kleberga uczestniczył w bitwach pod Pińskiem i Milanowem, w październiku 1939 roku trafił do obozu jenieckiego 7A Mosburg w Bawarii. Po powrocie z niewoli nawiązał współpracę z oddziałem Armii Krajowej /33 pułk piechoty Legionów AK/ jako członek specjalnej grupy dywersyjnej.
     W 1945 roku wstąpił do Związku byłych Marynarzy i Pracowników Portowych, jako ochotnik zostaje włączony do grupy oddelegowanej do Elbląga w celu zabezpieczenia urządzeń portowych i 24 marca wraz z Morską Grupą Operacyjną pod dowództwem por. Antoniego Hellmanna przybywa do Elbląga. Członkowie grupy zostali zakwaterowani na Osiedlu Marynarzy, wyposażeni w broń zabezpieczają urządzenia nad rzeką Elbląg, pilnowali zakładów Komnicka, stoczni Rybackiej i Rzecznej, elewatora zbożowego i elektrowni. Po 1 sierpnia 1945 roku po przejęciu od władz rosyjskich zakładów F. Schichaua Stanisław Wójcicki został komendantem Straży Przemysłowej, funkcję tę pełnił do 17 lipca 1949 r. 16 lipca w zakładach „Zamech” w hali nr 20 nastąpił pożar, następnego dnia Komendant Straży Przemysłowej Stanisław Wójcicki został aresztowany. W więzieniu bez wyroku przebywał dwa lata, w sierpniu 1951 r. wraca do Elbląga. Dzięki pomocy kolegów otrzymuje pracę w zakładach drzewnych /Zakłady Przemysłu Drzewnego im. Wielkiego Proletariatu/ i pracuje w nich do czasu przejścia na emeryturę w 1981 roku.
     Uchwałą Rady Miasta z 25 listopada 1993 roku nadano Stanisławowi Wójcickiemu tytuł Honorowego Obywatela Miasta. Wręczenie aktu nadania odbyło się 16 grudnia 1993 r.
     Stanisław Wójcicki jest również patronem elbląskiego tramwaju "ogórka" o numerze bocznym 401. W czerwcu tego roku osobiście wziął udział w uroczystości nadania nazwy tramwajowi.
Urząd Miejski w Elblągu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

RTV + SZAFA
Kuchnia, a aneks kuchenny
Kuchnia nowoczesna II
Kuchnia klasyczna