UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Zmarł zasłużony działacz Solidarności

 
Elbląg, Zenon Perwenis podczas uroczystości wręczenia Krzyża Wolności i Solidarności
Zenon Perwenis podczas uroczystości wręczenia Krzyża Wolności i Solidarności (Fot. Urząd Miejski w Elblągu)

W sobotę, 26 maja, odszedł Zenon Perwenis, działacz Solidarności oraz członek prezydium oddziału Związku Sybiraków w Polsce. W grudniu 2015 r. został odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności. 

Jak podaje Encyklopedia Solidarności Zenon Perwenis urodził się 5 marca 1949 r. w Pawlukańcach k. Wilna. 
       "W III 1949 deportowany wraz z rodziną na Syberię (okręg Czeremchowo, obwód irkucki), w 1955 repatriowany do Polski. 1966-1993 pracownik Zakładów Mechanicznych im. gen. Karola Świerczewskiego Zamech (od 1990 ABB Zamech Ltd.) w Elblągu. W XII 1970 uczestnik wiecu w ZM Zamech, marszu protestacyjnego pod budynek Komitetu Powiatowego PZPR. Od IX 1980 w „S”, członek Komitetu Założycielskiego w ZM Zamech, następnie Prezydium KZ; od jesieni 1980 współorganizator Krajowej Komisji Koordynacyjnej Ener­getyków Polskich „S”; VI-VII 1981 delegat na I WZD Regionu Elbląg, następnie członek Prezydium ZR, kierownik Biura Informacyjnego, delegat na I KZD, członek Komisji Statutowej Zjazdu" - informuje Encyklopedia Solidarności. 
       Podczas stanu wojennego internowany w Ośrodku Odosobnienia w Iławie, w latach 1982-1983 zatrzymywany oraz przesłuchiwany. 
       "1983-1990 członek Rady Pracowniczej w ZM Zamech, 1984-1988 przewodniczący tejże. 1989-1995 delegat na kolejne WZD Regionu Elbląg, 1995-1997 wiceprzewodniczący ZR. Od 1990 na rencie kombatanckiej, od 1993 na emeryturze. Członek Elbląskiej Rady Konsultacyjnej Osób Niepełnosprawnych. Od 1995 członek Związku Sybiraków, od 2002 wiceprezes, następnie członek Prezydium oddziału ZS w Elblągu" - czytamy na Stronie Encyklopedii Solidarności. 
      
       W 1995 r. został odznaczony Krzyżem Sybiru, w 2006 r. - Krzyżem Zesłańców Sybiru. W grudniu 2015 r. odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności. 
oprac. red.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama