Niedziela 09-12-2018, imieniny Wiesława, Leokadii
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Zmarła Wisława Szymborska

W środę (1 lutego) zmarła polska poetka i noblistka o niezwykłej osobowości i pogodnym spojrzeniu na świat. Jej wiersze weszły do kanonu poezji akademickiej, były interpretowane przez muzyków i zespoły, stały się inspiracją do interpretacji losu człowieczego dla wielu prac maturalnych. Niech jej liryki pozostawią ją żywą dla pokoleń i historii.

Wisława Szymborska urodziła się 2 lipca 1923 roku na Prowencie. Była Damą Orderu Orła Białego i laureatką literackiej Nagrody Nobla, którą to otrzymała w 1996 roku. Komitet Noblowski w uzasadnieniu przyznania poetce nagrody napisał: „za poezję, która z ironiczną precyzją pozwala historycznemu i biologicznemu kontekstowi ukazać się we fragmentach ludzkiej rzeczywistości”.
     Swoją poezję zaczęła publikować w 1945 roku. W tym czasie prowadziła też warsztaty poetyckie w Studium Literacko-Artystycznym na Uniwersytecie Jagiellońskim. W 1949 roku pierwszy tomik wierszy Szymborskiej Wiersze nie został dopuszczony do druku, gdyż „nie spełniał wymagań socjalistycznych”. Debiutem książkowym został wydany w roku 1952 tomik wierszy „Dlatego żyjemy”. W 1957 r. Szymborska nawiązała kontakty z paryską „Kulturą” i Jerzym Giedroyciem. W latach 1953-1981 była członkiem redakcji „Życia Literackiego”, gdzie od 1968 roku prowadziła stałą rubrykę „Lektury nadobowiązkowe”, które zostały później opublikowane także w formie książkowej. W latach 1981-1983 wchodziła w skład zespołu redakcyjnego krakowskiego miesięcznika „Pismo”. Wisława Szymborska była członkiem Związku Literatów Polskich i Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Zmarła w Krakowie w środę, 1 lutego.
     
     Nic dwa razy
     
     Nic dwa razy się nie zdarza
     i nie zdarzy. Z tej przyczyny
     zrodziliśmy się bez wprawy
     i pomrzemy bez rutyny.
     
     Choćbyśmy uczniami byli
     najtępszymi w szkole świata,
     nie będziemy repetować
żadnej zimy ani lata.
     
     Żaden dzień się nie powtórzy,
     nie ma dwóch podobnych nocy,
     dwóch tych samych pocałunków,
     dwóch jednakich spojrzeń w oczy.
     
     Wczoraj, kiedy twoje imię
     ktoś wymówił przy mnie głośno,
     tak mi było, jakby róża
     przez otwarte wpadła okno.
     
     Dziś, kiedy jesteśmy razem,
     odwróciłam twarz ku ścianie.
     Róża? Jak wygląda róża?
     Czy to kwiat? A może kamień?
     
     Czemu ty się, zła godzino,
     z niepotrzebnym mieszasz lękiem?
     Jesteś - a więc musisz minąć.
     Miniesz - a więc to jest piękne.
     
     Uśmiechnięci, współobjęci
     spróbujemy szukać zgody,
     choć różnimy się od siebie
     jak dwie krople czystej wody.
     
                                        Szymborska Wisława
     
mk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • To dowód na to, że pismaki z Portel śpią smacznie snem zimowym. NEWS o śmierci Szymborskiej ukazał się wczoraj tj. 01.02.2012r, w godz póżno popołudniowych a Portel pisze dopiero teraz o tym.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Śpijcie w Portelu dalej(2012-02-02)
 • Trzeba być intelektualnym troglodytą, żeby zamieszczać takie zdania: " Jej wiersze (. .. ) stały się inspiracją do interpretacji losu człowieczego dla wielu prac maturalnych ". Nic dodać, nic ująć. Przytaczając Poetkę: ' Nic dwa razy się nie zdarza'. Oby bon motta portelowe również
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Ann prawie Rand(2012-02-02)
 • do powyższego komentatora - jesli informacja o śmierci takiej osoby jaką była Szymborska to "NEWS" to ja czytam chyba inną gazetę i za to portelowi dziękuję
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2012-02-02)
 • Dzięki za przypomnienie pięknego i mądrego wiersza pani Szymborskiej. Poetki odchodzą, wiersze zostają. Hero.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2012-02-02)
 • "Kot w pustym mieszkaniu" mój ulubiony
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2012-02-02)
 • Czy to ta sama pani która napisała wiersz" Lenin "w 1953r w którm to Lenina określała jako“ Adama nowego człowieczeństwa” ???
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  W.W.(2012-02-02)
 • A ta pani ma coś wspólnego z Elblągiem że o niej piszą na portelu ???
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  vvg(2012-02-02)
 • a to na portelu powinni pisać tylko o elblążanach?? Świetna poetka, piękne wiersze. .. szkoda :(
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2012-02-02)
 • Uprzejmie proszę Redakcję o wykasowanie powyższych szczeniackich i chamskich pseudokomentarzy. Niech może redakcja chociaż w obliczu śmierci Wielkiego Człowieka ocenzuruje głupie teksty elblongów.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  asety(2012-02-02)
 • "Partia. Należeć do niej. Z nią działać. Z nią marzyć. Z nią w planach nieulękłych. Z nią w trosce bezsennej. Wierz mi to najpiękniejsze co się może zdarzyć".
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2012-02-02)
 • nikt tak nie potrafi opluwać swoich wielkich jak my Polacy. .. ktoś kiedyś powiedział że bylibyśmy silnym krajem gdyby nie jad i zawiść w ludziach do siebie nawzajem. .. i coś w tym jest
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  szimurina(2012-02-02)
 • Wisława Szymborska towarzyszy mi od urodzenia - to na jej cześć moi rodzice dali mi na imię Wisława właśnie. Pani w urzędzie stanu cywilnego odmówiła zapisania mnie pod tym imieniem twierdząc, że takiego imienia nie ma. Moja Mama powołała się wtedy na Szymborską właśnie, ale bezskutecznie. Napisała wtedy list do "Przekroju" z prośbą o wyjaśnienie pochodzenia tego imienia - list ten przeczytała akurat Pani Szymborska i - zdobywszy adres mojej Mamy - napisała do niej własnoręcznie zrobioną pocztówkę z życzeniami dla mnie. Do pocztówki dołączyła też tomik poetycki "Wszelki wypadek". Obie te bezcenne pamiątki mam do dziś. Długo dojrzewałam do tego, by polubić imię: Wisława. Teraz jestem z niego dumna. Czasem czytam swojej gimnazjalnej młodzieży poezję Pani Szymborskiej. Rozmawiamy o niej. Zawsze pozostanie ona częścią mnie samej - Pani Szymborska i jej wiersze.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  wiszan(2012-02-02)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Czapka z nadrukiem
POLO z HAFTEM
Naszywka HERB ELBLĄGA
Ręcznik z haftem