Piątek 18-01-2019, imieniny Małgorzaty, Piotra
 
Reklama w Elblągu
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Zmiany będą rozległe...

Elbląg, Zmiany będą rozległe... fot. Anna Dembińska
Rek

Prezydent Elbląga będzie naciskał na Ministra Infrastruktury, by ten zmienił swą decyzję w sprawie „siódemki”. W 2011 miasto przejmie Szpital Wojskowy, zmieni się nazewnictwo w Urzędzie Miasta, a ze starówki znikną słupki. Na wczorajszej konferencji prasowej, na której Grzegorz Nowaczyk przedstawił trzech nowych wiceprezydentów Elbląga, dziennikarze pytali też o inne sprawy.

– W krótkim okresie Pańskiej prezydentury zdarzyły się historie optymistyczne, dotyczące inwestycji Porto 55 i Decathlonu, ale jest też wiadomość niepokojąca, oddalająca o przynajmniej trzy lata ukończenie odcinka drogi ekspresowej Elbląg – Gdańsk. Czy zamierza Pan podjąć jakieś kroki?
     
Prezydent Grzegorz Nowaczyk: – To jest fatalna wiadomość dla elblążan, dla województwa warmińsko-mazurskiego, ale także dla województwa pomorskiego i mazowieckiego. Ja oczywiście podejmę w tej sprawie działania. Na 5 stycznia zapraszam parlamentarzystów związanych z Elblągiem: Witolda Gintowt-Dziewałtowskiego, Leonarda Krasulskiego, Tadeusza Naguszewskiego, Sławomira Sadowskiego i Piotra Cieślińskiego, aby umówić się co do naszych wspólnych kroków. Mówiąc krótko – nacisku na Ministra Infrastruktury. Drugi kierunek działań będzie taki, że wystąpię z propozycją nacisku do wszystkich samorządów leżących wzdłuż tej drogi, od Gdańska do Warszawy.
     
     – Kiedy możliwa jest realizacja połączenia Modrzewiny z węzłem Kazimierzowo, co wielokrotnie zostało określone jako warunek konieczny, żeby Modrzewina zaczęła dobrze funkcjonować?
     
– Realnie to jest pięć lat, bo jeżeli przygotujemy program funkcjonalno-użytkowy, potem dokumentację techniczną, wyłonimy w drodze przetargu wykonawcę, a taki przetarg może potrwać rok albo i dłużej – tyle trwa przegotowanie inwestycji, sama budowa tego łącznika będzie krótsza, myślę, że potrwa półtora roku, może do dwóch lat.
     
     – Ale z mostem na rzece Elbląg?
     
– Z mostem.
     
     – Czy przejęcie przez miasto Szpitala Wojskowego od Ministerstwa Obrony Narodowej nastąpi w 2011 roku?
     
– Tak. Ze zdrowiem łączy się też decyzja, która będzie musiała być podjęta w 2011 roku, decyzja o podziale usług medycznych, które będą oferowały wszystkie szpitale znajdujące się na terenie naszego miasta – Szpital Wojewódzki, Szpital Miejski, El-vita i Szpital Wojskowy. Trzeba to wszystko poukładać w taki sposób, żeby te szpitale ze sobą nie konkurowały, a bardziej uzupełniały się, jeśli chodzi o usługi medyczne dla mieszkańców naszego miasta.
     
     – Jak zmieni się organizacja pracy w Urzędzie Miasta?
     
– Sekretarz miasta przygotowuje w tej chwili na podstawie moich wniosków i decyzji nową strukturę organizacyjną z nowym podziałem obowiązków dla prezydenta i wiceprezydentów. Powstaną dwa nowe wydziały: Wydział Komunikacji Społecznej, bardzo istotny z punktu widzenia komunikowania się Urzędu Miasta, Samorządu z całym światem zewnętrznym, i drugi nowy wydział, społeczeństwa informacyjnego. Zbierzemy do tego wydziału kompetentne osoby z różnych wydziałów UM, z nadzorcą w postaci naczelnika, ale także z w postaci wiceprezydenta Adam Witka.
     
     – Będą likwidowane jakieś wydziały?
     
– Zostanie zlikwidowane Biuro Promocji Miasta i na razie to tylko tyle, jeśli chodzi o likwidację jednostek organizacyjnych.
     
     – Podobno w Urzędzie Miasta zostanie wprowadzone nowe nazewnictwo?
     
– To prawda. Zamiast wydziałów i naczelników wydziałów będą departamenty i dyrektorzy departamentów, ponieważ uważam, że nazewnictwo, które w tej chwili jeszcze obowiązuje, ma się nijak do początku XXI wieku. Na pewno ta zmiana będzie przeprowadzona w roku 2011, ale nie wiem, czy w styczniu, czy w grudniu. To nie jest najważniejsza sprawa. Najważniejsze jest w tej chwili to, żeby poukładać wewnętrznie, organizacyjnie i przejrzyście dla wszystkich to, czym będą zajmowali się wiceprezydenci i prezydent, tym bardziej, że zmiany są naprawdę rozległe.
     
     – Ale to także kompetencje Rady Miasta.
     
– Tak, regulamin organizacyjny Urzędu proponuje prezydent, ale Rada Miasta musi zatwierdzić.
     
     – Czy naczelnicy wydziałów czy też dyrektorzy departamentów będą wyłaniani w konkursach.
     
– Zdecydowanie tak.
     
     – A słupki na starówce, czy znikną?
     
– Słupki na pewno znikną w momencie, gdy zostanie oddany mieszkańcom naszego miasta Ratusz Staromiejski, a w nim Urząd Stanu Cywilnego. Ponieważ z powodu słupków panna młoda z panem młodym musieliby się sporo nachodzić przed podjęciem najważniejszej decyzji w swoim życiu. Docelowo, podjąłem taką decyzję, że Zarząd Dróg UM opracowuje już nowy system ruchu na Starym Mieście, bardziej otwarty dla ruchu pojazdów.
     
Piotr Derlukiewicz
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • Żeby jeszcze zniknął ten postkomunistyczny nic nie przedstawiający pomnik z byłego Placu Konstytucji (widziany z okna prezydenta miasta). I chyba trzeba zmusić inwestora albo odebrać mu plac po byłym kinie SYRENA, skoro nic tam nie buduje, zabrać mu to w drodze postępowania administracyjnego, wystawić na przetarg, niech inny kupi i buduje, skoro obecny inwestor ma kłopoty finansowe.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  florek myślący pozytywnie(2010-12-23)
 • W sprawie "siódemki". Prezydenci miast i samorzady gmin przy trasie nie maja wielkiego wpływu na termin realizacji drogi podległej Dyrekcji Dróg Krajowych.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Hero(2010-12-23)
 • Więcej ruchu na samochodowego na starym mieście. Dobrze że w Gdańsku i Krakowie wygrali urzędujący już prezydenci, dziwnie by wyglądały poruszające się pojazdy po Długiej czy po Rynku w Krakowie, bo pewnie nowi prezydenci by też tak zarządzili. nie ma to jak dojechać wszędzie samochodem pod same drzwi. Słupki na pewno nie są mądrym rozwiązaniem, ale w Elblągu ustawienie znaków zakazów nic nie da. Elblążanie nie "dorośli" do tego aby traktować ich poważnie. Sam jestem mieszkańcem "Starego Miasta" też wolał bym aby można było wszędzie jeździć i parkować. Idźmy na całość i otwórzmy "Strzeżony Parking całodobowy przy Bramie Targowej" Gwaratuję że chętnych było by bez liku. Panie prezydencie oddałem na Pana swój głos, w nadziei że coś pójdzie w dobrą stronę. Mam nadzieję że się nie zawiodę.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Stary Rynek(2010-12-23)
 • No, nareszcie coś. Brawo, tak trzymać
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2010-12-23)
 • Jeszcze młodzi by się rozmyślili co do pomysłu zawarcia związku idąc pomiędzy tymi słupkami. .:P
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2010-12-23)
 • A czy będzie zjazd z Siódemki na Zatorze? Ten plan chyba jest bardziej realny niż wiadukt nad torami.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2010-12-23)
 • Słyszałem, że 7-stycznia do Eg przyjedzie PALIKOT. ciekawe co na to Prezydent?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  RPP_PK(2010-12-23)
 • A Palikot po co? Będzie Żołądkowe reklamować?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2010-12-23)
 • słupki są najważniejszym problemem Elbląga (! ?) :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2010-12-23)
 • 7 to to nawet nie podlega dyskusji by byla rozbudowana a kiedy zaczna budowac normalny dojazd do Malborka ?!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2010-12-23)
 • :)) odnośnie budowy dróg to pan prezydent mało wie, więc lepiej by się nie wypowiadał. jak on sobie wyobraża połączenie Modrzewiny z włączeniem w DK7 (nie ma jeszcze tam węzła)?? most będzie budował na rzece? chyba kilka, bo albo zbuduje nowe połączenie przez tory, rzekę, kanał i polami koło Bielnika dotrze do DK7,albo zmodernizuje drogę 503 z trasą UE. nie byłoby problemu gdyby od razu budować szersze połączenia - kto to widział żeby tak wąski most postawić - nikt nie myśli przyszłościowo w naszym kraju.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  radocha(2010-12-23)
 • zmieniac nazwy w urzedzie i kasowac slupki gratuluje na co idzie nasza kasa id3oto
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2010-12-23)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Konto poczty elektronicznej
Podpis elektroniczny zestaw na 1 rok Mini
Czytnik kart kryptograficznych Mini
Podpis elektroniczny zestaw na 2 lata Mini