UWAGA!

Zmiany będą rozległe...

 Elbląg, Zmiany będą rozległe...
fot. Anna Dembińska

Prezydent Elbląga będzie naciskał na Ministra Infrastruktury, by ten zmienił swą decyzję w sprawie „siódemki”. W 2011 miasto przejmie Szpital Wojskowy, zmieni się nazewnictwo w Urzędzie Miasta, a ze starówki znikną słupki. Na wczorajszej konferencji prasowej, na której Grzegorz Nowaczyk przedstawił trzech nowych wiceprezydentów Elbląga, dziennikarze pytali też o inne sprawy.

– W krótkim okresie Pańskiej prezydentury zdarzyły się historie optymistyczne, dotyczące inwestycji Porto 55 i Decathlonu, ale jest też wiadomość niepokojąca, oddalająca o przynajmniej trzy lata ukończenie odcinka drogi ekspresowej Elbląg – Gdańsk. Czy zamierza Pan podjąć jakieś kroki?
      
Prezydent Grzegorz Nowaczyk: – To jest fatalna wiadomość dla elblążan, dla województwa warmińsko-mazurskiego, ale także dla województwa pomorskiego i mazowieckiego. Ja oczywiście podejmę w tej sprawie działania. Na 5 stycznia zapraszam parlamentarzystów związanych z Elblągiem: Witolda Gintowt-Dziewałtowskiego, Leonarda Krasulskiego, Tadeusza Naguszewskiego, Sławomira Sadowskiego i Piotra Cieślińskiego, aby umówić się co do naszych wspólnych kroków. Mówiąc krótko – nacisku na Ministra Infrastruktury. Drugi kierunek działań będzie taki, że wystąpię z propozycją nacisku do wszystkich samorządów leżących wzdłuż tej drogi, od Gdańska do Warszawy.
      
       – Kiedy możliwa jest realizacja połączenia Modrzewiny z węzłem Kazimierzowo, co wielokrotnie zostało określone jako warunek konieczny, żeby Modrzewina zaczęła dobrze funkcjonować?
      
– Realnie to jest pięć lat, bo jeżeli przygotujemy program funkcjonalno-użytkowy, potem dokumentację techniczną, wyłonimy w drodze przetargu wykonawcę, a taki przetarg może potrwać rok albo i dłużej – tyle trwa przegotowanie inwestycji, sama budowa tego łącznika będzie krótsza, myślę, że potrwa półtora roku, może do dwóch lat.
      
       – Ale z mostem na rzece Elbląg?
      
– Z mostem.
      
       – Czy przejęcie przez miasto Szpitala Wojskowego od Ministerstwa Obrony Narodowej nastąpi w 2011 roku?
      
– Tak. Ze zdrowiem łączy się też decyzja, która będzie musiała być podjęta w 2011 roku, decyzja o podziale usług medycznych, które będą oferowały wszystkie szpitale znajdujące się na terenie naszego miasta – Szpital Wojewódzki, Szpital Miejski, El-vita i Szpital Wojskowy. Trzeba to wszystko poukładać w taki sposób, żeby te szpitale ze sobą nie konkurowały, a bardziej uzupełniały się, jeśli chodzi o usługi medyczne dla mieszkańców naszego miasta.
      
       – Jak zmieni się organizacja pracy w Urzędzie Miasta?
      
– Sekretarz miasta przygotowuje w tej chwili na podstawie moich wniosków i decyzji nową strukturę organizacyjną z nowym podziałem obowiązków dla prezydenta i wiceprezydentów. Powstaną dwa nowe wydziały: Wydział Komunikacji Społecznej, bardzo istotny z punktu widzenia komunikowania się Urzędu Miasta, Samorządu z całym światem zewnętrznym, i drugi nowy wydział, społeczeństwa informacyjnego. Zbierzemy do tego wydziału kompetentne osoby z różnych wydziałów UM, z nadzorcą w postaci naczelnika, ale także z w postaci wiceprezydenta Adam Witka.
      
       – Będą likwidowane jakieś wydziały?
      
– Zostanie zlikwidowane Biuro Promocji Miasta i na razie to tylko tyle, jeśli chodzi o likwidację jednostek organizacyjnych.
      
       – Podobno w Urzędzie Miasta zostanie wprowadzone nowe nazewnictwo?
      
– To prawda. Zamiast wydziałów i naczelników wydziałów będą departamenty i dyrektorzy departamentów, ponieważ uważam, że nazewnictwo, które w tej chwili jeszcze obowiązuje, ma się nijak do początku XXI wieku. Na pewno ta zmiana będzie przeprowadzona w roku 2011, ale nie wiem, czy w styczniu, czy w grudniu. To nie jest najważniejsza sprawa. Najważniejsze jest w tej chwili to, żeby poukładać wewnętrznie, organizacyjnie i przejrzyście dla wszystkich to, czym będą zajmowali się wiceprezydenci i prezydent, tym bardziej, że zmiany są naprawdę rozległe.
      
       – Ale to także kompetencje Rady Miasta.
      
– Tak, regulamin organizacyjny Urzędu proponuje prezydent, ale Rada Miasta musi zatwierdzić.
      
       – Czy naczelnicy wydziałów czy też dyrektorzy departamentów będą wyłaniani w konkursach.
      
– Zdecydowanie tak.
      
       – A słupki na starówce, czy znikną?
      
– Słupki na pewno znikną w momencie, gdy zostanie oddany mieszkańcom naszego miasta Ratusz Staromiejski, a w nim Urząd Stanu Cywilnego. Ponieważ z powodu słupków panna młoda z panem młodym musieliby się sporo nachodzić przed podjęciem najważniejszej decyzji w swoim życiu. Docelowo, podjąłem taką decyzję, że Zarząd Dróg UM opracowuje już nowy system ruchu na Starym Mieście, bardziej otwarty dla ruchu pojazdów.
      
      
Piotr Derlukiewicz

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
  • Żeby jeszcze zniknął ten postkomunistyczny nic nie przedstawiający pomnik z byłego Placu Konstytucji (widziany z okna prezydenta miasta). I chyba trzeba zmusić inwestora albo odebrać mu plac po byłym kinie SYRENA, skoro nic tam nie buduje, zabrać mu to w drodze postępowania administracyjnego, wystawić na przetarg, niech inny kupi i buduje, skoro obecny inwestor ma kłopoty finansowe.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    florek myślący pozytywnie(2010-12-23)
  • W sprawie "siódemki". Prezydenci miast i samorzady gmin przy trasie nie maja wielkiego wpływu na termin realizacji drogi podległej Dyrekcji Dróg Krajowych.
  • Więcej ruchu na samochodowego na starym mieście. Dobrze że w Gdańsku i Krakowie wygrali urzędujący już prezydenci, dziwnie by wyglądały poruszające się pojazdy po Długiej czy po Rynku w Krakowie, bo pewnie nowi prezydenci by też tak zarządzili. nie ma to jak dojechać wszędzie samochodem pod same drzwi. Słupki na pewno nie są mądrym rozwiązaniem, ale w Elblągu ustawienie znaków zakazów nic nie da. Elblążanie nie "dorośli" do tego aby traktować ich poważnie. Sam jestem mieszkańcem "Starego Miasta" też wolał bym aby można było wszędzie jeździć i parkować. Idźmy na całość i otwórzmy "Strzeżony Parking całodobowy przy Bramie Targowej" Gwaratuję że chętnych było by bez liku. Panie prezydencie oddałem na Pana swój głos, w nadziei że coś pójdzie w dobrą stronę. Mam nadzieję że się nie zawiodę.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    Stary Rynek(2010-12-23)
  • No, nareszcie coś. Brawo, tak trzymać
  • Jeszcze młodzi by się rozmyślili co do pomysłu zawarcia związku idąc pomiędzy tymi słupkami. .:P
  • A czy będzie zjazd z Siódemki na Zatorze? Ten plan chyba jest bardziej realny niż wiadukt nad torami.
  • Słyszałem, że 7-stycznia do Eg przyjedzie PALIKOT. ciekawe co na to Prezydent?
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    RPP_PK(2010-12-23)
  • A Palikot po co? Będzie Żołądkowe reklamować?
  • słupki są najważniejszym problemem Elbląga (! ?) :)
  • 7 to to nawet nie podlega dyskusji by byla rozbudowana a kiedy zaczna budowac normalny dojazd do Malborka ?!
  • :)) odnośnie budowy dróg to pan prezydent mało wie, więc lepiej by się nie wypowiadał. jak on sobie wyobraża połączenie Modrzewiny z włączeniem w DK7 (nie ma jeszcze tam węzła)?? most będzie budował na rzece? chyba kilka, bo albo zbuduje nowe połączenie przez tory, rzekę, kanał i polami koło Bielnika dotrze do DK7,albo zmodernizuje drogę 503 z trasą UE. nie byłoby problemu gdyby od razu budować szersze połączenia - kto to widział żeby tak wąski most postawić - nikt nie myśli przyszłościowo w naszym kraju.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    radocha(2010-12-23)
  • zmieniac nazwy w urzedzie i kasowac slupki gratuluje na co idzie nasza kasa id3oto
Reklama