Sobota 15-12-2018, imieniny Waleriana, Celiny
 
Reklama w Elblągu
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Reklama w Elblągu
Rek

Zmiany na cmentarzach

Elbląg, Zmiany na cmentarzach Teraz na terenie elbląskich nekropolii ma być ładniej i bezpieczniej (fot. DM)

Od lipca na elbląskich cmentarzach obowiązuje nowy regulamin. Został on stworzony m.in. w oparciu o interwencje mieszkańców, a także doświadczenia lat ubiegłych. Teraz na terenie nekropolii ma być ładniej i bezpieczniej.

Jak informuje Agnieszka Staszewska, rzecznik prasowy prezydenta Elbląga regulamin uwzględnia obowiązujące przepisy, doświadczenia lat ubiegłych w zarządzaniu cmentarzami, interwencje mieszkańców oraz doświadczenia innych zarządców cmentarzy. Powinien w większym stopniu przyczynić się do zapewnienia porządku i utrzymania właściwego stanu estetycznego cmentarza oraz zwiększyć bezpieczeństwo osób poruszających się.
     - Regulamin ustala lub doprecyzowuje zasady funkcjonowania cmentarza, utrzymania na nim porządku, wykonywania usług pogrzebowych, kamieniarskich i budowlanych, zasady zagospodarowania grobów, ustawiania nagrobków i budowy grobów murowanych, określa rodzaje robót wykonywanych przy grobie, które wymagają uzyskania zezwolenia od administratora cmentarza, a które można wykonać we własnym zakresie - dodaje rzeczniczka.
     W regulaminie wprowadzony został m.in. zakaz wjazdu na cmentarz - za wyjątkiem pojazdów związanych z funkcjonowaniem cmentarza i przeprowadzaniem pogrzebu, policji, pogotowia ratunkowego, prokuratury, straży miejskiej i inspekcji sanitarnej. W szczególnie uzasadnionych przypadkach wjazd jest możliwy za opłatą w wysokości 20 zł.
     - Ograniczenia te wynikają z braku poczucia bezpieczeństwa osób przebywających na cmentarzu oraz dewastacji alejek nieprzystosowanych do ruchu samochodów - wyjaśnia Agnieszka Staszewska. - Po interwencjach mieszkańców, aby umożliwić bezpłatny wjazd osobom mającym trudności w poruszaniu się, przygotowywana jest zmiana w regulaminie. Aktualnie zarządca cmentarza ma obowiązek umożliwić tym osobom wjazd na cmentarz bezpłatnie. Warto jednak pamiętać o tym, że przy wjeździe na teren cmentarza nie jest honorowana "karta parkingowa osoby niepełnosprawnej", gdyż obowiązuje ona wyłącznie w przepisach ruchu drogowego.
     Od 1 sierpnia na elbląskich nekropoliach szykują się kolejne zmiany. Dotyczyć one będą wysokości opłat za usługi cmentarne.
     - Opłaty te nie były zmieniane od 2001r., nawet po wprowadzeniu w 2004 r. podatku VAT na te usługi - mówi Agnieszka Staszewska. - Dotychczasową opłatę za korzystanie z wody zastąpiła opłata eksploatacyjna przeznaczona na pokrycie kosztów wody zużywanej na potrzeby cmentarza oraz kosztów ponoszonych na utrzymanie czystości i porządku. W miejsce opłaty za zezwolenie na postawienie nagrobka wprowadzona została opłata za zezwolenie na wykonywanie prac ziemnych, kamieniarskich i budowlanych. Opłata nie obowiązuje przy wykonywaniu drobnych prac budowlanych i kamieniarskich w obrębie grobu.
     Szczegółowe informacje dotyczące wprowadzonego regulaminu cmentarzy oraz opłat za usługi cmentarne można uzyskać osobiście w biurze obsługi cmentarzy komunalnych przy ul. Łęczyckiej 46 i w Wydziale Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Elblągu. Informacje te zamieszczone są również na stronie internetowej Urzędu Miejskiego w Elblągu: www.umelblag.plw informacjach Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska lub w Prawie miejscowym w zarządzeniach prezydenta.
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • Wreszcie może skończy sie szarża "niepelnosprawnych" w swoich samochodzikach po cmentarnych alejkach. Dwie dychy to spory wydatek za przejazdzkę alejkami posród mogil. Moze to spowoduje rozsadek w glowach "niepelnosprawnych". moim zdaniem w takim miejscu nalezy sie szacunek dla pochowanych tam ludzi Miejsce szczególnej zadumy nad mogilą bliskich powinno być nie zaklócane warkotem silników.Oczywiście można udostępnić glówne aleje w celu dojazdu osób chorych . Ale myslę że skoro tak daleko zajechalem to i dalej tez mogę . My Polacy nie przepadamy za zakazami .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Marek(2005-07-25)
 • Miło by było, gdyby Gospodarze przypomnieli sobie o uporządkowaniu najstarszej części cmentarza Dębicy tj. część przyległa do ull. Dębicy oraz sąsidztwa z działkami ogrodowymi.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  J.P.(2005-07-25)
 • Marku, przyznaję Ci rację. I dziwię się, że Pani A.Staszewska uzasadnia ograniczenia wjazdu - bezpieczeństwem osób przebywających na cmentarzu. A gdzie szczególny charakter tego miejsca i szacunek dla zmarłych? Odnośnie do opłaty 20 złotowej , to oby tak nie było, że kto ma więcej pieniędzy to wjedzie, a kto ich nie ma nie wjedzie. Poza tym też mam żonę niepełnosprawną i na żaden cmentarz nawet nie miałbym odwagi wjechać. Zawsze podjeżdżamy pod bramę cmentarza samochodem, a potem korzystamy z wózka inwalidzkiego.Takie jest moje zdanie. A jazda samochodem szczególnie by mi odpowiadała, gdyż dzwiganie żony z samochodu na wózek, a potem z wózka do samochodu - niestety - ale do przyjemności nie należy, nie mówiąc o pchaniu wózka z moim Szczęściem Jedynym:-))) Pozdrawiam
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  egzegeta(2005-07-25)
 • Dziwny ten tytul "Zmiany na cmentarzu" . Roznie mozna to zrozumiec !?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  darek(2005-07-25)
 • No i o jakie zmiany tu chodzi, chyba o wniesienie dodatkowych oplat, co zwiekszy nasze koszty?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Elblazanka(2005-07-25)
 • Kogoś pogieło - Czasami naprawde potrzeba wjechac. To teraz jak będe potrzebował dowieść 50kg ziemi pod kwiaty lub troszkę polbruku będe musiał zabulić 20zł za przejechanie kikuset metrów albo tachać to samamu - okaże sie że autostrady są znacznie tańsze.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  as(2005-07-26)
 • na jakiej podstawie moze wjechac osoba niepelmosprawna,gdy karta parkingowa jest wydana na podstawie Kom.Lekarskiej i jest jedynym dokumentem.To jest wyludzanie kasy przez zarz.cmentarza.A punkt ktopry mowi o prawie do przeszukani9a przez prac.cmentarza....kogos pogielo z tym regulaminem .......
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  obserwatorr(2005-07-27)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Naszywka GODŁO
Polar z haftem
Naszywki
T-shirt biały z Twoim nadrukiem DTG PROMOCJA