Czwartek 15-11-2018, imieniny Alberta, Leopolda
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Rek
Telefon portElu Halo, tu portEl
512 918 555

Wiadomości

Wybory 2018

Sport

Gospodarka

Na osiedlu

Społeczeństwo

Na uczelniach

Kultura

Zbrodnia i kara

Dawny Elbląg

Jej portEl

Kina i teatr

Konkursy

Prasówka

Poradnik

Hit czy kit?

Po godzinach

Fotoreportel

Bieg Niepodległości Bieg Niepodległości

Zmiany w Kodeksie Karnym. Stalking

Elbląg, Zmiany w Kodeksie Karnym. Stalking fot. AD
Rek

Dziś (6 czerwca) w Kodeksie Karnym pojawił się nowy artykuł dotyczący stalkingu i cyberprzemocy. Ustawodawca spenalizował takie zachowanie sprawcy, jak uporczywe nękanie innej osoby lub jej najbliższych, wzbudzanie u niej poczucie zagrożenia lub istotne naruszanie jej prywatność.

Kara do 3 lat więzienia grozić będzie tym, którzy także będą podszywać się pod inną osobę, wykorzystywać jej wizerunek lub inne dane osobowe w celu wyrządzenia jej szkody majątkowej lub osobistej. To istotna zmiana dla internautów i to zarówno dla tych uczciwych, którzy w każdej chwili mogą stać się ofiarami ataków w sieci, jak i dla samych cyberprzestępców. Dzięki temu policjanci będą mogli jeszcze skuteczniej pomagać pokrzywdzonym.
     Nie ma jednej statystyki, która mówiłaby o skali cyberprzemocy. Zachowania sprawcy często wykorzystującego telefon komórkowy, czy Internet do tego, aby zrobić komuś krzywdę ujęte dotąd były w kilku artykułach Kodeksu Karnego dotyczących kierowania gróźb karalnych, gdzie komputer i internet są mediami, za pomocą których sprawca grozi, próbując np. zachować anonimowość, potocznie nazywany szantaż, formalnie - zmuszanie, w tym przypadku sprawca za pomocą internetu stosując groźbę bezprawną zmusza do swoją ofiarę do określonego zachowania. prezentowanie treści pornograficznych osobie, która tego sobie nie życzy, zniesławienie, czy znieważenie.
     Przepisy chroniące przed cyberprzemocą zawarte są również w kodeksie wykroczeń. Art. 107 mówi o złośliwym niepokojeniu innej osoby w celu dokuczenia jej, w tym przypadku chodzi np. o puste sms-y, głuche połączenia telefoniczne. Przepisy te dobrze spełniają swoją funkcję i z praktyki policjantów zajmujących się zwalczaniem cyberprzestępczości wynika, że w ich zainteresowaniu były i wciąż są wszystkie wyżej wymienione przestępstwa.
     Policjanci w regionie prowadzą wiele spraw, które można zakwalifikować jako cyberprzemoc. Największą bolączką przy zwalczaniu cyberprzestępczości, a szczególnie cyberprzemocy była niedostateczna ochrona wizerunku oraz tożsamości internautów. Było bardzo dużo przypadków, gdzie sprawca wykorzystując dostępne w sieci zdjęcia ofiary oraz jej dane osobowe zakładał np. fałszywy profil w portalu społecznościowym i działał na jej szkodę. Teraz za takie zachowanie będzie grozić kara nawet pozbawienia wolności do lat 3. Ta sama kara będzie grozić osobie, która będzie uporczywie nękać inną osobę i wzbudzi w niej poczucie zagrożenia lub naruszy prywatność. Jeżeli następstwem tych zachowań będzie targnięcie się pokrzywdzonego na własne życie, to sprawcy grozi kara pozbawienia wolności do lat 10.
     Wprowadzenie nowego przestępstwa do kodeksu karnego znacząco podniesie poziom bezpieczeństwa internautów, którzy będą teraz jeszcze lepiej chronieni przez prawo. W tym wypadku zagrożeni powinni poczuć się cyberprzestępcy, których poczynania dotychczas nie były ujmowane w zarzut ze względu na brak przepisów. Teraz to się zmieni. Policjanci cieszą się z nowego przepisu i z tego że będą mogli jeszcze skuteczniej pomagać pokrzywdzonym internautom.
     
     O planowanych zmianach w kodeksie informowaliśmy: Wyższe kary za nękanie
oprac. na podst. inf. KWP w Olsztynie
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • Dziś zadzwonił do mnie komornik, powiedziałem że oskarżę go o Stalking, wystraszył się i rozłączył
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  heheheheh(2011-06-06)
 • hahaha wystraszyl???teraz cie odwiedzi. zapamietaj ze komornik i windykatorzy maja prawnie usprawiedliwiony cel by dzwonic. splac dlug to wtedy podasz ich o stalking jak dalej beda dzwonic
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  QA(2011-06-06)
 • Na chate Ci moze zrobic wjazd TYLKO komornik! Windykatorow NIE musisz wpuszczac! Jest na to paragraf.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Bujdek(2011-06-06)
 • Windykatorów tez można nachodzenie skarżyć, teraz idealnie podchodza pod ten paragraf, juz duzo w necie jest że teraz będa mieli praoblem
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  indyk.(2011-06-07)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Kuchnia nowoczesna III
Kuchnia nowoczesna II
Kuchnia klasyczna
RTV + SZAFA