UWAGA!

Znów płoną trawy

 Elbląg, Znów płoną trawy
fot. archiwum portEl.pl WS

Co roku, gdy tylko zniknie śnieg i zaświeci słońce, straż pożarna ma mnóstwo pracy przy gaszeniu płonących traw. Nie inaczej jest i teraz... W niedzielę elbląscy strażacy dwukrotnie wyjeżdżali do takich pożarów. Brak wyobraźni, nuda czy głupota kieruje sprawcami podpaleń. Temat ten poruszyliśmy w rozmowie z rzecznikiem elbląskiej Straży Pożarnej, kpt. Przemysławem Siagło.

Witold Sadowski: Idzie wiosna i wraca temat płonących traw...
       Przemysław Siagło:
Tak, wiosna idzie i czuć to nie tylko w powietrzu, ale i „oficjalnym otwarciu sezonu pożarów traw”, które odbyło się, niestety, w niedzielę. W ubiegłych latach bywało podobnie, pierwsze pożary tego typu występowały tuż po stopnieniu śniegów i pierwszym osuszeniu podłoża.
      
       Gdzie najczęściej płoną trawy?
      
Mówiąc o rozpoczęciu „sezonu na pożary traw” miałem na myśli dwa wyjazdy naszych jednostek w okolice ulic Mazurskiej i Skrzydlatej. To tradycyjne miejsca, w których mamy do czynienia z wypalaniem traw. Dorzuciłbym jeszcze Modrzewinę, ul. Łęczycką i Dojazdową, okolice góry Chrobrego, lotniska, aeroklubu, terenów za obwodnicą… Zdajemy sobie sprawę, że najczęściej mamy do czynienia z podpaleniami ze wskazaniem sprawców na osoby nieletnie. Dlaczego nieletnie? Bo więcej pożarów wybucha w dni wolne od szkoły np. w czasie ferii wielkanocnych, czy w godzinach popołudniowych, na zasadzie „w czasie deszczu dzieci się nudzą”.
      
       Jakie są potencjalne niebezpieczeństwa związane z wypalaniem traw?
      
Tych niebezpieczeństw jest wiele, choćby:
       - zadymienie na drogach, które powoduje zagrożenie dla ruchu drogowego. Chciałbym przypomnieć, że zdarzały się wypadki śmiertelne na drogach naszego powiatu, którego powodem była praktycznie zerowa widoczność;
       - zagrożenie pożarowe dla siedlisk ludzkich i lasów;
       - zniszczenie wszelkiego życia biologicznego w ekosystemie łąki;
       - w końcu zagrożenie dla podpalaczy, którzy nie zdają sobie sprawy, że pożary łąk potrafią być naprawdę gwałtowne, a zmiana kierunku wiatru powoduje, że sytuacja zmienia się diametralnie. Dość powiedzieć, że czasami prędkość rozprzestrzeniania się ognia jest wyższa niż szybkość biegu przeciętnego człowieka…
      
       Jakie są kary dla sprawców podpaleń i czy często udaje się ich ustalić?
      
Po pierwsze mandat w wysokości do 500 zł. Po drugie, w przypadku zaistnienia zagrożenia dla zdrowia lub życia ludzkiego, w zależności od wielkości „przewinienia”, nawet kara więzienia np. za nieumyślne spowodowanie utraty zdrowia lub życia…
      
       Nie pozostaje nam nic innego jak tylko apelować o rozsądek...
      
Tak. Po prostu: nie wypalaj, nie podpalaj, bo może Twoja mama, brat, siostra, narzeczona, przyjaciel (niepotrzebne skreślić, potrzebne dopisać) będzie potrzebować szybkiej pomocy, a w tym czasie, strażacy będą zajęci walką z pożarem, który Ty wywołałeś…
      
Witold Sadowski

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
Reklama