UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Żyje i na lądzie, i pod wodą (Opowieści z lasu, odc. 67)

 
Elbląg, Traszka grzebieniasta
Traszka grzebieniasta
Reklama

Jej nazwa wywodzi się od charakterystycznego fałdu skórnego w kształcie grzebienia, który u samców pojawia się w okresie godowym. W tym czasie męska część tego gatunku musi również rozsiać przed samicą specjalne cząsteczki zapachowe oraz... zatańczyć dla niej, żeby ostatecznie doszło do zapłodnienia. Cały ten proces u traszki grzebieniastej, która występuje również i w lasach wokół Elbląga, odbywa się pod osłoną nocy, w porośniętym roślinnością zbiorniku wodnym.

Ten płaz ogoniasty z rodziny salamandrowatych zaloty rozpoczyna już wczesną wiosną. Rozwój zapłodnionych jaj odbywa się w zbiornikach wodnych od marca do końca czerwca.
       "Podobnie jak u innych rodzimych gatunków traszek, jaja traszek grzebieniastych składane są w sposób bardzo charakterystyczny: samica przykleja pojedyncze jajo do miękkich liści lub pędów roślin wodnych bądź zanurzonych i tylnymi kończynami zawija roślinę w taki sposób, aby jajo znalazło się po wewnętrznej stronie zgięcia, całkowicie niewidoczne od zewnątrz" – informuje Maciej Pabijan w swoim opracowaniu dla Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska.
       Kijanki traszki grzebieniastej żyją w wodzie, tam też polują, a potem przeobrażają się (część z nich nie przechodzi metamorfozy a hibernuje).
       Późnym latem dorosłe osobniki wychodzą na ląd. W tym czasie prowadzą głównie nocny tryb życia, wtedy też polują na dżdżownice, owady czy ślimaki. Za dnia chowają się pod kłodami, kamieniami, pośród liści, czasami wychodzą podczas deszczu. Lubią miejsca wilgotne, podmokłe, w sąsiedztwie mulistych zbiorników wodnych, rowy melioracyjne porośnięte roślinami, tereny zalewowe. Zazwyczaj już w październiku szukają podziemnej kryjówki, w której będą mogły przezimować. Przeważnie wybierają nory gryzoni, miejsca pod konarami drzew czy piwnice.
       Traszka grzebieniasta jest objęta ścisłą ochroną.
      
       Autorem zdjęcia jest Rainer Theuer, źródło: Wikimedia Commons
oprac. mw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem (od najstarszych opinii)
Reklama