Poniedziałek 25-03-2019, imieniny Marii, Wieńczysława
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Michał Missan: stworzę klimat dla przedsiębiorców

 
Elbląg, Michał Missan: stworzę klimat dla przedsiębiorców
Michał Missan (z lewej) i Krzysztof Ciuła, prezes Elbląskiej Izby Gospodarczej (fot. Anna Dembińska)

- Wyobrażam sobie, że zarządzanie miastem będzie oparte na partnerstwie, a nie na sposobie nakazowo-rozkazowym, a tak wydaje mi się, że jest teraz. Mieszkańcy i przedsiębiorcy powinni mieć łatwy dostęp do osób zarządzającym miastem – mówił Michał Missan, kandydat Koalicji Obywatelskiej, podczas dzisiejszego spotkania z przedsiębiorcami. To pierwsza z czterech debat, jakie z kandydatami na prezydenta zorganizowali wspólnie Elbląska Izba Gospodarcza i portEl.pl

Jakie pomysły na rozwój gospodarczy Elbląga mają kandydaci na prezydenta w nadchodzących wyborach? O to zapytamy każdą z osób ubiegających się o ten urząd. Jako pierwszy na pytania przedsiębiorców odpowiadał Michał Missan, kandydat Koalicji Obywatelskiej.
     - Jeśli chodzi o przedsiębiorców, to uważam, że wielkoprzemysłowym miastem już nie będziemy. Trzeba wspierać tych przedsiębiorców w zakresie usługi i produkcji, których mamy u siebie i ich przede wszystkim promować. Przychodzi mi do głowy parafraza „dobre, bo polskie”, dobre, po elbląskie”. W tym kierunku należy pójść, stosując też ulgi dla przedsiębiorców w ramach możliwości, jakimi dysponuje samorząd. Warto stworzyć na terenie Elbląga Forum Gospodarcze, by w takiej formule jak dziś spotykać się np. raz na kwartał z przedstawicielami różnych środowisk gospodarczych i rozmawiać o waszych problemach. Wyobrażam sobie, że będzie to partnerstwo, a nie zarządzanie miastem w sposób nakazowo-rozkazowy, a taki wydaje mi się, że jest teraz. Mieszkańcy i przedsiębiorcy powinni mieć łatwy dostęp do osób zarządzających miastem – stwierdził Michał Missan.
     Przedsiębiorcy, mimo że frekwencja na spotkaniu nie była duża, mieli wiele pytań do kandydata. Chcieli wiedzieć o tym, co sądzi o rewitalizacji Wyspy Spichrzów („trzeba ruszyć z tym jak najszybciej, w partnerstwie z przedsiębiorcami”), jak zatrzymać młodych ludzi i ściągnąć nowych mieszkańców, by byli kołem zamachowym lokalnej gospodarki („zrobić wszystko, by Elbląg był atrakcyjny do zamieszkania, oferował dobrą edukację i bogatą ofertę kulturalną”), jak wykorzystać w Elblągu potencjał nowej S7 do Gdańska („poprzez stworzenie warunków do budowy centrów logistycznych np. przy ul. Lotniczej czy na Terkawce przy Węźle Wschód choć inne lokalizacje też nie są wykluczone”).

  Mimo że w spotkaniu wzięło udział kilkanaście osób, dyskusja była ciekawa (fot. Anna Dembińska)
Mimo że w spotkaniu wzięło udział kilkanaście osób, dyskusja była ciekawa (fot. Anna Dembińska)


     Pytali też o największe wyzwanie gospodarcze Elbląga w perspektywie najbliższej kadencji („wykorzystać potencjał portu w obliczu przekopu Mierzei Wiślanej, wracając do finansowania kluczowych inwestycji w porcie z kontraktu województwa z rządem, ale do tego jest potrzebna wola rządu”) czy też rolę Elbląskiego Parku Technologicznego („Gdybym miał coś zmieniać, to dyrektor EPT dostałby więcej „luzu” w podejmowaniu decyzji. Może też warto przekształcić to w spółkę ze 100-procentowym udziałem miasta może szerzej podejmować decyzje niż w tej chwili”).
     Padło również pytanie, na jakie inwestycje miasto powinno w najbliższych latach wykorzystywać środki unijne. - Miasto powinno je wykorzystywać według potrzeb, a u nas chyba często dzieje odwrotnie. Gdy środki unijne się pojawiają, to zastanawiamy się, jak dopasować zapisy we wniosku, by z tych pieniędzy skorzystać. Powinniśmy realizować inwestycje w zakresie, w jakim są niezbędne mieszkańcom i tylko tam gdzie dofinansowanie wynosi co najmniej 85 procent – stwierdził Michał Missan. - Na pewno skupiłbym się na pozyskiwaniu środków na rozwój turystyki i kultury w mieście. Trzeba stawiać na rozwój ludzi.
     Michał Missan zdradził też swój pomysł na wyjście z impasu między miastem a Energą Kogeneracja w sprawie nowej umowy na dostawy energii cieplnej do elblążan po 2020 roku. - Trzeba powołać Klaster Energetyczny, w którym znaleźliby się najwięksi odbiorcy ciepła w mieście, prezydent, EPEC i Energa. I w tym gronie powinna być podjęta decyzja. Trzeba się dogadać, które rozwiązanie jest najlepsze? Nie wiem, nie jestem fachowcem od ciepła. Zebrałbym w tym gronie fachowców, zainteresowanych przede wszystkim dobrem mieszkańców – stwierdził Michał Missan.
     Wiele podczas spotkania kandydat Koalicji mówił o współpracy i wzajemnym zaufaniu. - Wszyscy mamy wspólny cel. Przedsiębiorcy chcą zarobić, a miasto chce mieć wpływy z podatków - stwierdził kandydat Koalicji Obywatelskiej.
     - Jak 10 tysięcy przedsiębiorców, a tylu mamy w Elblągu, zacznie aktywnie inwestować w Elblągu i dobrze mówić o swoim mieście, to żaden przekop nam nie da takiego efektu. Jak Pan widzi swoją rolę w animowaniu przedsiębiorców, by chcieli inwestować, jeśli pan zostanie prezydentem? - pytał Krzysztof Ciuła, prezes Elbląskiej Izby Gospodarczej, organizatora spotkania.
     - Spotkania z przedsiębiorcami mogę organizować częściej niż co kwartał, to była tylko propozycja – stwierdził kandydat na prezydenta. - Chcę się skupić na integracji miasta z przedsiębiorcami, ulgach, pomocy w ich promocji i po czwarte – na przygotowaniu atrakcyjnych terenów inwestycyjnych. Rozmawiałem ostatnio z jednym z elbląskich przedsiębiorców, który opowiadał mi o wizycie u jednego z burmistrzów. Obgadali wszystko, co mieli obgadać i na koniec dostał wizytówkę od burmistrza ze słowami „proszę pana, to jest czerwony telefon. Jak pan nie może czegoś załatwić na poziomie urzędu, niech pan dzwoni do mnie. Ważny jest przyjazny klimat i taki chcę stworzyć – podsumował Michał Missan.
     W środę, 3 października, przedsiębiorcy spotkają się ze Stefanem Rembelskim, 9 października – Witoldem Wróblewskim i 10 października z Jerzym Wilkiem. Początek każdego spotkania, organizowanego w hotelu Młyn o godz. 9. Serdecznie zapraszamy wszystkich, którzy prowadzą w Elblągu działalność gospodarczą. Wystarczy wypełnić ankietę na stronie internetowej, można też przesłać pytania, które moderator dyskusji zada kandydatowi. Będzie też oczywiście możliwość zadawania pytań z sali i dyskusji z każdym z kandydatów. Zapraszamy!

RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Okulary przeciwsłoneczne Roberto Cavalli
optyk Elbląg, okulista Elbląg, badanie wzroku
Okulary korekcyjne Oscar Ventura
Okulary korekcyjne BMW