UWAGA!

W niedzielę wybory. Jak oddać ważny głos

Kto będzie reprezentował okręg elbląski w nowej kadencji parlamentu? O tym zdecydujemy w niedzielę, 13 października. Lokale wyborcze będą czynne od godz. 7 do 21, każdy wyborca ma dwa głosy - jeden na kandydata do Sejmu, jeden na kandydata do Senatu. 

W wyborach do Sejmu w okręgu elbląskim o 8 mandatów rywalizuje 6 komitetów wyborczych, w sumie 88 kandydatów. Statystycznie rzecz ujmując, szansa na zdobycie mandatu przez każdego z nich wynosi 11 procent. O wiele większa jest do Senatu, gdzie w okręgu nr 84 (obejmującego m.in. Elbląg) o jeden mandat ubiegają się trzy osoby.

Lokale wyborcze będą czynne w niedzielę w godz. 7-21. Na głosowanie należy ze sobą zabrać dokument ze zdjęciem – dowód osobisty lub paszport – który trzeba okazać komisji. Każdy, kto jest ujęty w spisie wyborców danej komisji, otrzyma dwie karty do głosowania, których odbiór musi poświadczyć podpisem. Każda karta powinna mieć pieczęć obwodowej komisji wyborczej, wydrukowany odcisk pieczęci okręgowej komisji wyborczej.

 

Jak oddać głos w wyborach do Sejmu i Senatu
       Należy na liście wybranego komitetu do Sejmu odnaleźć nazwisko kandydata na posła, na którego chcemy zagłosować. W kratce przy nazwisku kandydata należy postawić znak "X" (ważne, by znak składał się z dwóch linii przecinających się w obrębie kratki). Zagłosować można tylko na jedno nazwisko spośród wszystkich list na karcie do głosowania.

Głos zostanie uznany za nieważny, jeśli:

- głosujący postawi znak "X" przy nazwisku więcej niż jednego kandydata,

- głosujący nie postawi znaku "X" przy nazwisku żadnego kandydata

Aby oddać głos w wyborach do Senatu, należy postawić znak "X" w kratce przy nazwisku jednego wybranego kandydata (ważne, by znak składał się z dwóch linii przecinających się w obrębie kratki).

Głos zostanie uznany za nieważny, jeśli:

- głosujący postawi znak "X" przy nazwisku więcej niż jednego kandydata

- głosujący nie postawi znaku "X" przy nazwisku żadnego kandydata

Informacja, w jaki sposób oddać głos w wyborach do Sejmu i Senatu znajduje się również na dole karty do głosowania. W razie wątpliwości o pomoc można poprosić członków obwodowej komisji wyborczej.

 

Cisza wyborcza

Przypominamy, że od piątku od północy do zakończenia głosowania w niedzielę obowiązuje cisza wyborcza. Zakazana jest jakakolwiek agitacja wyborcza.

Praktyczne informacje na temat wyborów w Elblągu znajdziecie tutaj.

red. na podst. informacji Państwowej Komisji Wyborczej

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama