UWAGA!

15-latek napadał na kobiety i dzieci

 Elbląg, 15-latek dokonał conajmniej 12 rozbojów na kobietach i dzieciach. Zabierał im telefony, które przekazywał paserowi
15-latek dokonał conajmniej 12 rozbojów na kobietach i dzieciach. Zabierał im telefony, które przekazywał paserowi (fot. KMP Elbląg)

Policjanci kryminalni z wydziału do zwalczania przestępczości przeciwko mieniu zatrzymali wczoraj (13 marca) 15-latka, który jest podejrzewany o dokonanie co najmniej 12 rozbojów na młodych kobietach i dzieciach. Do policyjnego aresztu trafił także jego 21-letni kuzyn, który sprzedawał skradziony towar w lombardach.

Policjanci operacyjni dysponowali zgromadzoną wiedzą na tyle aby móc w pierwszej kolejności ustalić, a później zatrzymać dwóch młodych mężczyzn do sprawy kilkunastu rozbojów, które miały miejsce na terenie Elbląga w okresie ostatniego miesiąca. Wczoraj do policyjnej izby dziecka trafił 15-letni Dawid, a dzień wcześniej jego kuzyn – 21-letni Janusz B. Obaj zostali zatrzymani w swoich mieszkaniach. Byli bardzo zaskoczeni wizytą policjantów. Piętnastolatek przyznał się do 12 rozbojów, których dokonał będąc na ucieczce z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Rzepczynie. Wcześniej do placówki trafił właśnie za kradzieże i rozboje. W okresie lutego i początku marca br. zdołał dokonać wszystkich zarzucanych mu czynów. Schemat jego działania powtarzał się każdorazowo. Zastraszał pobiciem, użyciem noża, ostrym narzędziem. Niewielkiego wzrostu i małej wagi młody przestępca wybierał swoje ofiary w sposób zaplanowany. Prawie zawsze były to młode kobiety i nastolatki oraz chłopcy w wieku około 10-12 lat. Często podchodził do ofiary i z miejsca uderzał ją pięścią w twarz zabierając przy tym aparat. Skradzione fanty przekazywał paserowi - swojemu kuzynowi. Janusz B. sprzedawał telefony w lombardzie. Później dzielili się zyskami. Ulice, na których napadał to między innymi: Robotnicza (okolice basenu), Płk. Dąbka, Królewiecka, Jaśminowa, Teatralna. Policjanci ,jak na razie, odzyskali 6 telefonów komórkowych pochodzących z przestępstw. Niewykluczone, że będzie ich więcej. Nieletni odpowie teraz przed sądem rodzinnym, natomiast jego kuzyn przed sądem karnym. Za umyślne paserstwo grozi mu do 5 lat pozbawienia wolności. On z kolei w policyjnych kartotekach wcześniej nie figurował.
      
       Policja radzi jak uniknąć kradzieży telefonu komórkowego
       Jednym z ważnych problemów dzisiejszych czasów są niewątpliwie bardzo zuchwałe kradzieże telefonów komórkowych. Łupem padają zarówno aparaty fabrycznie nowe, jak i te które mają już swoje lata. Sprawcy stosują różne sposoby dla osiągnięcia swojego celu, często bardzo pomysłowe. Nie oznacza to jednak, że nie można im utrudnić takiego działania, dlatego też poniżej podajemy kilka porad, jak najlepiej uchronić się przed tego rodzaju zdarzeniami:
       1. Unikaj pokazywania telefonu innym, a tym bardziej chwalenia się nim, szczególnie gdy jest nowy i ma wiele atrakcyjnych funkcji. Nie baw się też jego opcjami na ulicy czy w autobusie, tramwaju, pociągu - odwraca to Twoją uwagę od otoczenia i usypia czujność.
       2. Staraj się nosić telefon schowany i niewidoczny dla osób trzecich, ale przy sobie np. w kieszeni koszuli, wewnętrznej kieszeni kurtki czy marynarki, w przedniej kieszeni spodni. Możesz nosić go na szyi pod swetrem. Natomiast nie wkładaj telefonu do tylnej kieszeni spodni, torebki czy plecaka. To zachęca złodziei do jego kradzieży.
       3. Jeśli musisz skorzystać z telefonu na ulicy, to staraj się to robić w miejscu, gdzie jest dużo ludzi - spowoduje to, że złodziej będzie się czuł mniej pewnie. Pamiętaj chowając go po rozmowie wskazujesz potencjalnemu złodziejowi, gdzie on jest.
       4. Jeśli udajesz się w miejsce, gdzie telefonu nie będziesz mógł mieć ciągle przy sobie, jak np. basen, siłownia, fitness klub, szpital, zabiegi rehabilitacyjne, specjalistyczne badania lekarskie, itp. ustal wcześniej czy będzie tam możliwość skorzystania ze schowka lub jest inne zabezpieczenie szatni. Jeśli nie, to rozważ czy telefon będzie Ci niezbędny.
       5. Nie pozostawiaj telefonu bez nadzoru: w samochodzie w miejscu widocznym (sam przyciągasz włamywacza do swojego auta), na stoliku w pubie, biurku lub torebce w pracy czy w kurtce w szatni. Jeśli masz takie zwyczaje rozważ zastosowanie opcji odblokowywania klawiatury kodem.
       6. Zastanów się czy telefon komórkowy jest istotnym wyposażeniem ucznia idącego do szkoły!
       7. Noś przy sobie, spisany na kartce, numer identyfikacyjny twojego telefonu tzw. IMEI.
       8. Jeśli masz taką możliwość oznakuj swój telefon, umożliwi to jego szybsze odzyskanie.
       9. Po stwierdzeniu kradzieży, natychmiast powiadom o niej operatora. Zablokuje on twoje konto.
      
       Pamiętaj! Kupując telefon komórkowy pochodzący z przestępstwa sam popełniasz przestępstwo. Dlatego też, staraj się zrobić wszystko, aby potwierdzić legalność posiadania telefonu przez sprzedającego - niech dostarczy oryginalne pudełko i akcesoria oraz dokumenty i rachunek zakupu. Na pudełku powinna być naklejka z numerem IMEI telefonu, który jest Ci sprzedawany - porównaj go z numerem wyświetlonym przez aparat po wprowadzeniu kodu *#06#, taki sam powinien być na naklejce od środka. Poproś też o wystawienie rachunku potwierdzającego sprzedaż.
       Bądź szczególnie ostrożny przy zakupach na targowisku, lombardach, czy przez Internet, a także przy ofertach bardzo korzystnych i przy telefonach, które mają uszkodzoną lub zdartą naklejkę z numerem IMEI.
       Posiadając telefon pochodzący z kradzieży musisz się liczyć też z tym, że zostanie Ci on przez Policję zabrany!
      
Jakub Sawicki, zespół prasowy KMP w Elblągu

Najnowsze artykuły w dziale Prawo i porządek

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
Reklama