Środa 20-06-2018, imieniny Bogny, Florentyny
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Czy odpowie księgowa?

Sąd Apelacyjny w Gdańsku być może w najbliższą środę wyda orzeczenie, czy była księgowa z Elbląskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej będzie musiała zwrócić firmie wartość pożyczki, jakiej udzieliła w imieniu zakładu księdzu Janowi H. na budowę hospicjum w 1992 roku.

Przypomnijmy, zwrotu pożyczki w kwocie 1 miliarda 898 milionów starych zł domagało się przed sądem Elbląskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej. Firma pozwała Barbarę Sz. - ówczesną wicedyrektor do spraw ekonomicznych EPEC, parafię św. Jerzego, księdza Jana H. i diecezję elbląską. Sąd okręgowy w grudniu 2000 roku uznał, że osobą prawnie odpowiedzialną za udzielenie pożyczki jest Barbara Sz., która pożyczając pieniądze naruszyła statut przedsiębiorstwa, czym naraziła je na szkodę i dlatego to ona musi zwrócić pieniądze. Sąd oddalił powództwo wobec pozostałych pozwanych, bo uznał, że nie ma przesłanek do pociągnięcia ich do odpowiedzialności.
     Apelację od orzeczenia Sądu Okręgowego w Elblągu złożył w sądzie w Gdańsku pełnomocnik Barbary Sz. Roman Nowosielski. Mecenas Nowosielski podważył kwestię ustalenia przez sąd stanu faktycznego. Jego zdaniem, pożyczone pieniądze były wypłacane nie gotówką, ale na podstawie weksli i czeków, w związku z tym należy zwrócić uwagę na rolę banku w tej sprawie i ocenić prawną ważność weksli. W tej sprawie przed Sądem Apelacyjnym odbyły się już trzy posiedzenia.

J
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • Niech odda ten kto je wydał i teraz spokojnie odprawia obrzędy w kaplicy na ul.Sw.Floriana
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  gal(2002-03-22)
 • Ciekawie kto był ówczesnym dyrektorem naczelnym.Majątkiem zarządza przecież dyrektor a nie księgowa.Pan H. jak go tu nazwano nie w ciemię bity.Wiedział co robi i na kogo spadnie odpowiedzialność.Dlaczego nie podaje się całego imienia i nazwiska , moja sugestia to : imię Kawał , nazwisko H.......a.Mogę się mylić co do imienia.Sorry.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  igła(2002-03-22)
 • Gdyby normalny, zwykły obywatel zrobił tyle przekrętów dawno siedziałby na Halickiej ale księdzu wszystko wolno. Niech odda kasę i po sprawie, a jak nie to niech odpowie za defraudację. A co do księgowej... ...no cóż, nie ona pierwsza i nie ostatnia, która odpowie za swoją głupotę i czyjeś grzechy...
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  apostoł(2002-03-22)
 • A biskupi elbląscy wykręcają się, bo przecieć to nie kosciół pożyczał ino Halberda. A tak poza tym to k...... mnie strzela jak widze śliwinskiego, a podwojnie mnie wykręca jak widze jankowskiego. Będą smażyć się w piekle buraki.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Krzysiek(2002-03-23)
 • niech śliwa zapłaci palant
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2002-03-23)
 • istnieje takie coś jak:" działajac wspólnie i w porozumieniu"
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  gal(2002-03-23)
 • Odrębną sprawą jest udzielenie pożyczki (rozporządzenie mieniem) nie mając do tego formalnie uprawnień (nawet gdyby cichą, ustną zgodę wydał dyrektor nacelny) a inną jest przyjęcie pożyczki i brak jej spłaty, tu "ukłon" do pożyczkobiorcy, powinien mieć ją ściągniętą a w związku z tym, że pożyczał dla Kościoła (instytucji) to Kościół powinien ją spłacic tak jak każda ina instytucja, ktorej funkcjonariusz wyrządził szkodę odpowiada ta instytucja w stosunku do potetenta.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Karol(2002-03-23)
 • Do czasu do kiedy kościół będzie funkcjonował ponad prawem i pod parasolem przestraszonego wymiaru sprawiedliwości to wspomniane pieniądze nie wrócą do EPEC-u. DO CZASU!!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  AMEN(2002-03-25)
 • Kodeks Prawa Kanonicznego: Tytuł II ZARZĄD DÓBR KAN. 1284. § 1. Wszyscy zarządcy mają wypełniać swoje zadanie ze starannością dobrego gospodarza. § 2. Powinni zatem: 1° czuwać, ażeby powierzone ich pieczy dobra nie przepadły lub nie doznały jakiejś szkody, zawierając w tym celu w razie potrzeby odpowiednie umowy ubezpieczające; 2° troszczyć się, żeby własność dóbr kościelnych była zabezpieczona środkami ważnymi według prawa państwowego; 3° przestrzegać przepisów zarówno prawa kanonicznego, jak i państwowego, albo wydanych przez fundatora, ofiarodawcę lub uprawnioną władzę, a zwłaszcza starać się, by Kościół nie poniósł szkody wskutek nieprzestrzegania ustaw państwowych; 4° pobierać skrupulatnie i we właściwym czasie dochody z dóbr i należności, pobrane zaś przechowywać bezpiecznie i używać ich zgodnie z wolą fundatora albo z normami prawnymi; 5° wypłacać w ustalonych terminach procenty, należne z tytułu pożyczki lub zastawu, czuwając nad odpowiednim zwrotem głównej sumy długu; 6° pieniądze pozostałe po pokryciu wydatków, które mogą być korzystnie ulokowane, ulokować za zgodą ordynariusza na korzyść osoby prawnej; 7° mieć należycie prowadzone księgi przychodów oraz rozchodów; 8° pod koniec każdego roku sporządzić sprawozdanie z zarządu; 9° dokumenty i dowody, na których opierają się prawa Kościoła lub instytucji do majątku, należycie porządkować i przechowywać w odpowiednim archiwum oraz strzec ich; autentyczne zaś ich odpisy, gdy się to da łatwo uczynić, złożyć w archiwum kurii. § 3. Usilnie zaleca się, ażeby zarządcy co roku sporządzali zestawienia przewidywanych przychodów i wydatków. Natomiast prawo partykularne może je nakazać i określić dokładniej sposoby, jak mają być sporządzane.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Kanonik(2002-03-25)
 • KAN. 639. § 1. Jeśli osoba prawna zaciągnęła długi i zobowiązania, nawet za zezwoleniem przełożonych, sama powinna za nie odpowiadać. § 2. Jeśli zaciągnął je członek instytutu za zezwoleniem przełożonego w stosunku do swoich dóbr, sam jest odpowiedzialny, jeśli zaś na polecenie przełożonego załatwił sprawę instytutu, odpowiedzialny jest instytut. § 3. Jeśli zaciągnął je zakonnik bez zezwolenia przełożonych, powinien odpowiadać sam a nie osoba prawna. § 4. Zawsze jednak można wnieść skargę przeciw temu, który odniósł jakąś korzyść z zawartego kontraktu.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Kanonik(2002-03-25)
 • Ale jeszcze cos waznego dla pana halberdy, rowniez ich prawo kanoniczne, ale tym razem paragraf dla sliwy!: § 5. Przełożeni zakonni nie powinni zezwalać na zaciąganie długów, jeśli nie jest pewne, że zwyczajnych dochodów można spłacić należne procenty, oraz w niezbyt długim czasie z uzyskanej zgodnie z prawem amortyzacji zwrócić sumę podstawową.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Kanonik(2002-03-25)
 • Chciała się przylizać Czarnuchom to ma ,biedna jest ta kobiecina współczuję !!! Ja już wyprodukowałem dla niej sznurek do wieszania,ale i dla śliwki też.Wątpię czy sprzedam?W tym kraju nic mu nie grozi,a szkoda:((((
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Producent sznurków do wieszani(2002-03-26)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Podpis elektroniczny zestaw na 2 lata
Hosting WWW BIZNES
Podpis elektroniczny zestaw na 1 rok Mini
Podpis elektroniczny zestaw na 2 lata (bez czytnika)