Wtorek 22-01-2019, imieniny Wincentego, Anastazji. Dzień Dziadka
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Oskarżeni laboranci: Nie ma tu naszej winy

 
Elbląg, Oskarżeni laboranci: Nie ma tu naszej winy Wyrok w tej sprawie ma zostać ogłoszony 23 lutego (fot. arch. portEl)
Rek

Prokuratura zarzuca Bogdanowi Z.i jego szefowej z laboratorium kryminalistycznego KWP w Olsztynie Jolancie D. poświadczenie nieprawdy i niedopełnienie obowiązków, co skutkowało utratą dowodów i koniecznością ekshumacji ciała Krzysztofa Olewnika. - Ta sprawa nigdy nie powinna trafić do sądu - odpierała dziś (12 lutego) w elbląskim sądzie mecenas Ewa Tokarzewska. Wskazywała, że procedury nie zostały złamane, a nieodnotowanie części materiału biologicznego w protokole nie wpłynęło na opinię biegłego, bo materiał był zanieczyszczony i nie nadawał się do porównania. Obrona domaga się uniewinnienia laborantów, natomiast prokuratura stanowczo ich skazania. Wyrok zapadnie 23 lutego.

To jeden z wątków w głośnej i dużej sprawie o zabójstwo Krzysztofa Olewnika. Mężczyzna został uprowadzony w 2001 r. i zamordowany dwa lata później, pomimo przekazania porywaczom okupu. Ciało Olewnika zostało znalezione 28 października 2006 r. w lesie kolo Różana pod Ostrołęką.
     W procesie, który od listopada 2013 r. toczy się przed Sądem Rejonowym w Elblągu, oskarżonych jest dwoje byłych już pracowników laboratorium kryminalistycznego KWP w Olsztynie. Bogdan Z. o to, że 30 października 2006 r., jako biegły z zakresu medycyny sądowej, w sprawozdaniu z badań DNA poświadczył nieprawdę, gdyż podał, że próbki do analizy porównawczej pobrane zostały tylko talerza biodrowego i kości udowej, gdy w rzeczywistości również z kości ramienia. Co więcej, wyniki badania DNA z kości ramienia były odmienne od pozostałych. Według prokuratury, Bogdan Z. miał również nie dopełnić ochrony dowodów, co uniemożliwiło ponowne przeprowadzenie badań, a to z kolei spowodowało konieczność ekshumacji ciała Krzysztofa Olewnika, o czym zdecydowała ostatecznie Prokuratura Apelacyjna w Gdańsku.
     Natomiast Jolanta D., która była wówczas naczelnikiem laboratorium kryminalistycznego w Olsztynie, odpowiada za podobne przestępstwa, jako, że sprawowała nadzór nad pracą Bogdana Z.
     Laboranci nie przyznają się do winy, a ich obrońcy już w 2013 r. zapowiadali walkę o uniewinnienie.
     - Ta sprawa nigdy nie powinna trafić do sądu - odpierała dziś (12 lutego) w mowie końcowej mecenas Ewa Tokarzewska, obrońca Bogdana Z. Wskazywała, że procedury nie zostały złamane, a nieodnotowanie części materiału biologicznego w protokole nie wpłynęło na opinię biegłego, bo materiał był zanieczyszczony i nie nadawał się do porównania. - Oskarżony miał potwierdzić nieprawdę i zataić wyniki badań obcego DNA. A jaki miałby mieć w tym cel - pytała mecenas Tokarzewska.
     - Niczego nie zataiłem, nie wydałem fałszywej opinii, po prostu nie raportowało się próbek zanieczyszczonych - mówił sam oskarżony. - Te jednak zabezpieczyłem w lodówce i zwróciłem się z zapytaniem do prokuratury, co z tym materiałem dalej zrobić. Odpowiedzi nie ma do dziś.
     - Bogdan swoją pracę wykonał bardzo dobrze - zapewniała jego ówczesna szefowa Jolanta D. Sobie również nie ma nic do zarzucenia.
     - Tu nie chodzi o to, na co powołuje się prokuratura, czyli "dobra praktyka" czy "ogólnie przyjęte zwyczaje", tylko o procedury, a te zostały zachowane - dodał jej adwokat Jacek Potulski. - Z powodu braku zasadności zarzutów, jedynego, czego możemy oczekiwać to uniewinnienia.
     Prokuratura jednak upatruje winy w laborantach i chce dla nich kary: dla Bogdana Z. 1 roku i 3 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem na 2 lata, rocznego zakazu pełnienia funkcji biegłego oraz grzywny, zaś dla Jolanty D. 1 roku i 6 miesięcy pozbawienia wolności (dalej jw.).
     - Przestaję wierzyć w elementarną sprawiedliwość wobec nas. Zrobiliśmy wszystko... - zakończyła Jolanta D.
     Wyrok w tej sprawie zostanie ogłoszony 23 lutego.
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • czekamy na tele4on od Zorro. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 3
  czarnamaska(2018-02-12)
 • to jest właśnie polskie prawo, ,zeszmacone absolutnie, ,ich powinno się dziś karać bo prawo można kupić wolna Hamerykanka, jak nic
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  3 2
  grace(2018-02-12)
 • @grace - ponoć prawda sama się obroni. .. tyle, że w sprawie Pana Olewnika jest od początku inaczej i pan Olewnik nigdy nie opowie prawdy. Koszmarna historia- wyrazy współczucia dla rodziny i pokój Jego duszy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  1 0
  (2018-02-13)
 • już wymiotuje jak słyszę sprawa Olewnika, wałkowane wszędzie przez dziesięć lat chyba
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 2
  (2018-02-13)
 • wałkowane ??? to kur, ,, ,a mać co to za stróże prawa ??? ja się pytam? jeżeli taki wpływowi i bogaci ludzie jak p, olewnik nie dali rady z machiną pseudo, ,, sprawiedliwości to co dopiero przysłowiowy Kowalski??? i tu powinno brać na wymioty, ,, ,
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4 0
  januszek(2018-02-13)
 • jak cię złapią z ręką w cudzej kieszeni to pamiętaj krzycz, że to nie twoja ręka, najlepiej niech papuga sie drze w niebogłosy, że to cudza ręka była, albo, że nie było kieszeni
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 0
  dobrarada(2018-02-13)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Kuchnia klasyczna
Kuchnia nowoczesna II
Kuchnia nowoczesna
Kuchnia nowoczesna III