UWAGA!

Skazani za niektóre przestępstwa będą mogli odbywać karę… w domu

 Elbląg, Czy kajdanki starego typu odejdą na stałe do lamusa..
Czy kajdanki starego typu odejdą na stałe do lamusa.. fot. wikipedia.org

W czwartek (8 stycznia) została podpisana umowa pomiędzy Ministerstwem Sprawiedliwości a Konsorcjum Comp Safe Support S.A. - Lider, Centrum Weryfikacji Alarmów Terminal sp. z o.o. i PHU Elproma sp. z o.o. na usługę utworzenia, wdrożenia i eksploatacji Systemu Dozoru Elektronicznego dla skazanych.

System dozoru elektronicznego skazanych funkcjonuje m.in. w Szwecji, Wielkiej Brytanii, Estonii i Portugalii. Według danych Ministerstwa Sprawiedliwości System Dozoru Elektronicznego (w skrócie SDE), o którym mowa w ustawie z 7 września 2007 r. o wykonywaniu kary pozbawienia wolności poza zakładem karnym w Systemie Dozoru Elektronicznego (Dz. U. z 2007 r. Nr. 191, poz. 1366), obejmować będzie swym zasięgiem terytorium całej Polski i umożliwi odbywanie kary pozbawienia wolności przez skazanych poza zakładem karnym. Zakłada się, że na etapie wstępnym, który pełną funkcjonalność ma osiągnąć od 1 września, systemem dozoru elektronicznego objęta zostanie grupa 3 000 skazanych, zaś docelowo - 15 000. Dotyczyć to będzie skazanych na nie więcej niż rok więzienia, a odbywanie kary w ten sposób nie może trwać dłużej niż sześć miesięcy.
     System Dozoru Elektronicznego umożliwiać będzie kontrolę za pomocą elektronicznych bransolet:
     - wykonywania kary pozbawienia wolności przez skazanych poza zakładem karnym, polegającej na przestrzeganiu przez skazanych obowiązków nałożonych przez sądy penitencjarne,
     - pozostawania w wyznaczonym czasie w określonym miejscu przebywania,
     - przestrzegania przez skazanych obowiązków powstrzymywania się od zbliżania się do określonych osób lub przebywania w określonych miejscach, z możliwością bieżącego określania i rejestrowania miejsc pobytu skazanego.
     Monitoring umożliwi także kontrolowanie, czy przestrzegają obowiązków pozostawania w wyznaczonym czasie w określonym miejscu, czy dopełniają zakazu zbliżania się do określonych osób i miejsc, z możliwością bieżącego określania i rejestrowania miejsc pobytu skazanego.
     Informację o bliskiej obecności osoby skazanej, objętej zakazem, otrzymywać będzie także osoba chroniona oraz w przypadku niesubordynacji skazanego - kurator sądowy, który tylko raz mógłby dać skazanemu „szansę”, a każdy kolejny wybryk kończyłby się powrotem do więzienia.
     
     Źródło: Ministerstwo Sprawiedliwości
mk

Najnowsze artykuły w dziale Prawo i porządek

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • rzetelna informacj powinna podać jeszcze jeden szczegół - kto to będzie fizycznie robić - wożny sądowy, policja czy służba więzienna. .. Minister zapomnial napisać ?
  • Wg mnie to tylko część. Ponadto taki skazany powinien przez 10godzin dziennie-w okresie zimy-odśnieżać chodniki. Klawiszy u nas dostatek.
Reklama