Poniedziałek 17-12-2018, imieniny Łazarza, Floriana
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Reklama w Elblągu
Rek

Wziął pieniądze za "załatwienie" sprawy i ... schował je do kieszeni

 
Elbląg, Wziął pieniądze za "załatwienie" sprawy i ... schował je do kieszeni Były adwokat Andrzej S. stanie przed Sądem Rejonowym w Ostródzie (fot. ilustracja do tekstu, WS)
Rek

Były już ostródzki adwokat, 67-letni Andrzej S., sam teraz potrzebuje adwokata. Gdańska prokuratura oskarża go bowiem o popełnienie przestępstwa płatnej protekcji i oszustwa. Mecenas miał przyjąć od swojego klienta 30 tys. zł na poczet pomyślnego "załatwienia" sprawy w Sądzie Okręgowym w Elblągu. Z ustaleń śledczych wynika, że pieniądze trafiły, owszem, ale na prywatne konto oraz do sejfu nieuczciwego adwokata. Ta operacja będzie go teraz drogo kosztowała. W więzieniu może spędzić nawet 8 lat.

Prokurator Pomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Gdańsku skierował do Sądu Rejonowego w Ostródzie akt oskarżenia, przeciwko 67-letniemu Andrzejowi S., byłemu adwokatowi z Ostródy, oskarżonemu o popełnienie jesienią 2016 roku przestępstwa płatnej protekcji i oszustwa.
     Śledczy ustalili, że adwokat powoływał się na wpływy w Sądzie Okręgowym w Elblągu i obiecał swojemu klientowi uzyskania korzystnego rozstrzygnięcia w rozprawie cywilnej za 30 tys. zł. Zapewniał, że przekaże te pieniądze sędziemu i ławnikom Sądu Okręgowego.
     - W śledztwie zastosowano kontrolowane wręczenie korzyści majątkowej - wyjaśnia prokurator Olimpia Gapanowicz, naczelnik Pomorskiego Wydziału Zamiejscowego Prokuratury Krajowej w Gdańsku. - W rezultacie wykonanych czynności ustalono, że oskarżony adwokat po przyjęciu pieniędzy od pokrzywdzonego klienta, nie podjął żadnych działań zmierzających do ich przekazania komukolwiek, a w szczególności sędziom lub pracownikom Sądu Okręgowego w Elblągu.
     Z przyjętych od klienta 30 tys. zł, kwotę 9 tys. zł wpłacił na własny rachunek bankowy, 19 tys. 600 zł umieścił w sejfie swojej kancelarii adwokackiej, zaś pozostałe 1 tys. 400 zł wydał na potrzeby własne.
     W stosunku do adwokata, pierwotnie zostało zastosowane tymczasowe aresztowanie, które zostało uchylone i zamienione na poręczenie majątkowe w wysokości 100.000,00 złotych. Okręgowa Rada Adwokacka w Olsztynie, skreśliła oskarżonego z listy adwokatów.
     Andrzejowi S. grozi kara pozbawienia wolności do lat 8, kara grzywny, a także przepadek równowartości nielegalnie osiągniętej korzyści majątkowej. Na poczet kar finansowych na nieruchomości oskarżonego ustanowiono hipotekę przymusową do kwoty 31 tys. 400 zł.
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Okulary korekcyjne EVA MINGE
OKOWOKO s.c.
Okulary przeciwsłoneczne Roberto Cavalli
OKOWOKO s.c.