Wtorek 23-04-2019, imieniny Wojciecha, Jerzego
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Zabił staruszkę, czeka go 14 lat więzienia

 
Elbląg, Zabił staruszkę, czeka go 14 lat więzienia
W trakcie jednej z rozpraw (fot. AD, arch. PortEl.pl)

W noworoczne popołudnie w Rychlikach przechodzeń dokonał makabrycznego odkrycia. W pobliżu zabudowań mieszkalnych, w sadzie, leżało zawinięte w dywan ciało 79-letniej kobiety. Zginęła od ciosów zadanych nożem, a do zabójstwa przyznał się 27-letni Adrian D. - lokator starszej pani. 

Dziś (7 grudnia) sędzia Władysław Kizyk zamknął przewód sądowy, a strony wygłosiły mowy końcowe.
     - Zeznania świadków potwierdzają początkowe wyjaśnienia oskarżonego Adriana D., gdy jeszcze przyznawał się do popełnienia zarzucanego mu czynu – mówiła prokurator Małgorzata Lewko z Prokuratury Rejonowej w Elblągu. - Zmiana stanowiska nastąpiła po konsultacji z osobami, z którymi przebywał w celi aresztu. Takie kalkulowanie i taktyka obrony świadczy jednak o tym, że oskarżony jest świadomy swojego czynu. Ten przypadek pokazuje bezwzględność młodego człowieka, który zabił osobę, która wyciągnęła do niego rękę i mu ufała, spędzała z nim czas. Zabił, a później beztrosko pił alkohol z sąsiadami. Po powrocie do domu spalił koszulę nocną, w którą ubrana była pokrzywdzona Teresa, ciało zamordowanej zawinął w dywan i ukrył w sadzie. Za taki czyn kara powinna być surowa: 25 lat pozbawienia wolności – podsumowała prokurator.
     Obrońca oskarżonego, mecenas Waldemar Soroka wskazywał, że nie ustalono motywu działania jego klienta.
     - Wnosiłem o powołanie nowego zespołu biegłych psychiatrów i psychologów oraz o ponowne przeprowadzenie obserwacji Adriana D., bo poprzedni zespół nie sprostał temu zadaniu. Sąd jednak ten wniosek odrzucił. Nie dowiedzieliśmy się więc z tego procesu, dlaczego oskarżony zabił. Oczywiście, nic nie tłumaczy jego zachowania, ale oskarżenie nie dowiodło powodu. Został tylko odmalowany negatywny obraz Adriana D., a ten przeszedł wiele życiowych traum, ma też osobowość, na co wskazywali biegli, schizoidalną. Pod wpływem wzburzenia – mecenas Soroka przywoływał wydarzenia z sylwestrowej nocy. – bo został zaatakowany przez osobę mu najbliższą [Teresa uderzyła mężczyznę krzesłem – red.] doszło do tragedii. Przecież on się o Teresę troszczył, mówił do niej „babciu”, mieli pozytywne relacje. Moim zdaniem nie wskazano motywów działania, a dalsze zachowanie oskarżonego było działaniem irracjonalnym [zawinięcie zwłok w dywan i ukrycie ich w sadzie – red.]. Gdyby z rozmysłem zabił, to lepiej by się przygotował do zacierania śladów. Wnoszę więc o karę słuszną i sprawiedliwą – podsumował swoją mowę końcową obrońca Adriana D. - 25 lat – bo tyle żąda prokurator – to odwet, a nie kara. A tu nie chodzi o odwet. On [Adrian D.-red.] już karę ponosi, bo Teresa była najbliższą mu osobą.
     - Żałuję tego, co się stało i jest mi bardzo przykro – tyle do powiedzenia miał sam oskarżony.
     Mężczyzna został skazany na 14 lat więzienia.
     - Faktem jest, że 31 grudnia 2016 r. w miejscowości Rychliki stała się tragedia – mówił sędzia Władysław Kizyk, uzasadniając wyrok. - Okoliczności tego zdarzenia w ocenie sądu nie budzą wątpliwości. W ocenie obrony oskarżony miał popełnić przedmiotowy czyn w ramach silnego wzburzenia. W ocenie sądu lansowana przez obrońcę teza w żaden sposób nie znalazła wsparcia w źródłach dowodowych.
     Jak dodał sędzia Kizyk, jest jeszcze jeden aspekt: w momencie, gdy pojawia się przywołane silne wzburzenie, to sprawca traci świadomość, nie jest w stanie zapamiętać przebiegu zdarzenia.
     - Natomiast oskarżony, następnego dnia wyjaśniając, bardzo precyzyjnie zrelacjonował przebieg zdarzeń. Ta okoliczność jednoznacznie dyskwalifikuje tezę pana obrońcy – mówił sędzia Władysław Kizyk. - W ocenie sądu wina oskarżonego nie budzi wątpliwości.
     Odniósł się również do wymiaru kary.
     - W ocenie sądu sprawca działał w zamiarze nagłym. Przewód sądowy nie dostarczył żadnych źródeł dowodowych, z których wynikało, że oskarżony w jakimkolwiek stopniu planował wcześniej pozbawienie życia – wyjaśniał sędzia Władysław Kizyk. - W orzecznictwie sądowym przyjmuje się, że jeżeli sprawca działał w zamiarze nagłym, nieprzemyślanym, to wymierzane kary muszą być niższe. Zdaniem sądu kara 14 lat pozbawienia wolności jest karą sprawiedliwą i niewątpliwie surową.
     Wyrok nie jest prawomocny. Obrońca Adriana D. nie komentuje decyzji sądu, a prokuratura zapowiedziała, że najpierw musi się zapoznać z uzasadnieniem. Dopiero na tej podstawie zdecyduje o dalszych krokach.
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • Będzie siedział tylko 14 lat bo odebrał komuś ŻYCIE pod wpływem impulsu a nie wcześniej zaplanowanego działania?? A może dlatego, że to nie była młoda osoba tylko staruszka? To jest chore!! Czyli jednak są równi i równiejsi, że życie 40 latka jest więcej warte niż 79 latka !
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  12 0
  StefanK(2017-12-07)
 • "W orzecznictwie sądowym przyjmuje się, że jeżeli sprawca działał w zamiarze nagłym, nieprzemyślanym, to wymierzane kary muszą być niższe. Zdaniem sądu kara 14 lat pozbawienia wolności jest karą sprawiedliwą i niewątpliwie surową". Czy ja dobrze czytam czy jestem ślepy? Świat schodzi na psy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8 0
  (2017-12-07)
 • panie ziobro zloz pan apelacje od tego wyroku!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 1
  axnnn(2017-12-07)
 • Rok czasu rozpatrywali prosty temat, Panie Ziobro rób Pan z nimi porządek, Jarek dopomóż
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5 3
  (2017-12-07)
 • No pewnie, to Ty o tym nie wiedziałeś??? 40 latek płaci składki ZUS , a staruszka już tylko pobiera z ZUSu.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  3 1
  (2017-12-07)
 • Za ten wyrok odpowiadają wszystkie ŚCIERWA protestujące pod sądami za utrzymaniem tej mafii w sądach
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8 7
  (2017-12-07)
 • To jest kpina, a nie sprawiedliwy wyrok. Nasz wymiar sprawiedliwości jest chory.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7 1
  Wrrrr(2017-12-07)
 • Zdecydowanie jestem za reformą sędziów i sądownictwa - ten wyrok do skandal!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7 2
  (2017-12-07)
 • A gdyby zabił prezydenta, to też 14 lat?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4 0
  mm263(2017-12-07)
 • Aha. Czyli za zabójstwo z premedytacją i próbą zatarcia śladów 14 lat. Sądy są do zaorania i obsadzenia od nowa. Co to w ogóle jest!?. Porównując do wyroków za inne przestępstwa to jest śmiech na sali. Pobicie ze skutkiem śmiertelnym 5-8 lat zazwyczaj. Co to za kraj jest? I te men.. coś pierdzielą o niezawisłości sądów? Litości. Trzeba to pozamiatać, oni w ogóle nie liczą się z Obywatelami.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 0
  btb(2017-12-07)
 • Oto POlskie sądy
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 2
  (2017-12-07)
 • po 5 latach wyjdzie za dobre sprawowanie a jak dobrze zagra to skierują go do wariatkowa z powodu depresji przypakuje na masę w przyszpitalnej siłowni. w ramach resocjalizacji,
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 0
  (2017-12-08)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Okulary korekcyjne EVA MINGE
Okulary korekcyjne BMW
Okulary korekcyjne EVA MINGE
Okulary przeciwsłoneczne DEFRAME