Niedziela 17-02-2019, imieniny Aleksego, Zbigniewa
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Znęcał się nad żoną i dziećmi

Do aresztu trafił 54-letni Waldemar B., który znęcał się fizycznie i psychicznie nad swoją żoną oraz trójką małoletnich dzieci. Spędzi tam trzy miesiące, ale w więzieniu może przebywać znacznie dłużej. Grozi mu bowiem kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Gehenna rodziny trwała od stycznia do marca tego roku. 54-letni Waldemar B., będąc najczęściej pod wpływem alkoholu, wszczynał awantury domowe.
     - Mężczyzna wyzywał żonę i trójkę małoletnich dzieci słowami wulgarnymi i poniżającymi, zakłócał im ciszę nocną włączając głośno muzykę – informuje Justyna Grzeczka z zespołu prasowego KMP w Elblągu. - 54-latek groził żonie nożem krzycząc, że ją zabije. Rzucał w kobietę różnymi przedmiotami, szarpał, bił po twarzy i kopał. Waldemar B. został zatrzymany i osadzony w policyjnym areszcie.
     Po wnikliwej analizie materiału dowodowego, prokurator wnioskował do sądu o tymczasowe aresztowanie mężczyzny. Wczoraj (17 marca) Sąd Rejonowy w Elblągu przychylił się do wniosku. Najbliższe trzy miesiące Waldemar B. spędzi w areszcie. Za znęcanie grozi mu kara nawet do 5 lat więzienia.
     
     Pamiętajmy - Przemoc w rodzinie jest przestępstwem i może dotyczyć każdego
     Najczęściej kwalifikowana jest jako przestępstwo z art. 207 k.k., polegające na znęcaniu się fizycznym lub psychicznym nad osobą najbliższą lub inną osobą pozostającą w stałym lub przemijającym stosunku zależności od sprawcy albo nad małoletnim lub osobą nieporadną ze względu na jej stan psychiczny lub fizyczny. Przestępstwo to jest ścigane z urzędu.
     W 2008 roku elbląscy policjanci założyli 102 Niebieskie Karty. Tylko od początku tego roku było ich już 23. W formularzu zawarte są informacje dotyczące danych osób pokrzywdzonych i sprawcy przemocy, data i czas interwencji. Ponadto w formularzu dokładnie opisane są formy przemocy, zawarta jest także informacja o tym, czy sprawca przemocy znajdował się pod wpływem substancji psychoaktywnych.
     
     Co powinieneś wiedzieć?
     Jeżeli osoba najbliższa stosuje wobec Ciebie przemoc, czy Twojego dziecka wezwij policję.
     Podczas interwencji policjanci:
     - udzielą Ci niezbędnej pomocy (np. wezwą pogotowie);
     - pomogą, w przypadku stwarzanie przez sprawcę bezpośredniego zagrożenia dla życia lub zdrowia ludzkiego, a także dla mienia, dokonać jego zatrzymania lub umieścić go w izbie wytrzeźwień;
     - udzielą informacji dotyczącej Twoich praw i wskażą, gdzie należy szukać pomocy;
     - udokumentują przebieg interwencji;
     - raz w miesiącu dzielnicowy powinien składać Ci wizytę, aby sprawdzić stan bezpieczeństwa domowników i zachowanie sprawcy.
     
     Dobre rady:
     Skorzystaj z doświadczenia dzielnicowego w pracy z ofiarami przemocy, aby uzyskać wiedzę o swoich prawach, możliwości przeciwstawienia się dalszej przemocy i instytucjach, które mogą udzielić Ci wszechstronnego wsparcia.
     Zgłoś się do placówek świadczących pomoc ofiarom przemocy m.in. psychologiczną, prawną, terapeutyczną, medyczną, socjalną.
     Pamiętaj, że instytucje i organizacje do tego powołane pomogą w rozwiązywaniu problemów, które powstrzymują Cię przed przeciwstawieniem się przemocy.
     Jeśli nie wiesz, gdzie szukać placówek świadczących pomoc ofiarom przemocy w rodzinie, zgłoś się do dzielnicowego, pracownika socjalnego, pedagoga szkolnego, gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych, bądź innych znanych Ci osób lub podmiotów pracujących na rzecz dzieci i rodziny.
     
     Przemoc sama nie ustaje:
     - złóż zawiadomienie do prokuratury lub na policję o popełnieniu przestępstwa,
     - nie pozwól, ktoś z rodziny znęcał się nad Tobą lub Twoimi dziećmi.
     Gromadź dokumentację i wszelkie informacje, które pomogą Ci później udowodnić fakt popełnienia przestępstwa:
     - przypadkach pobicia, uszkodzenia ciała, udaj się o lekarza (nawet pierwszego
     kontaktu) i poproś o zaświadczenie o stanie zdrowia i doznanych obrażeniach - możesz starać się o uzyskanie obdukcji u uprawnionego lekarza;
     - nie ukrywaj tego, co dzieje się w Twoim domu przed rodziną, sąsiadami, bliskimi osobami - to oni mogą pomóc, gdy będzie groziło Ci niebezpieczeństwo, bądź zeznawać w sądzie na Twoją korzyść.
     Gdy wiesz, że popełniono przestępstwo lub podejrzewasz, ze wobec kogoś stosowana jest przemoc, bo np. słyszysz świadczące o tym odgłosy albo zauważasz niepokojące sygnały, wezwij policję - możesz to zrobić także anonimowo.
     Jeśli krzywdzone są dzieci, masz obowiązek im pomóc, zawiadom sąd rodzinny, prokuraturę lub policję.
     Jeśli byłeś świadkiem przestępstwa, zdecyduj się na złożenie zeznań, żeby pomóc ofierze uwolnić się od przemocy.
     Pamiętaj! Nie pozostawaj obojętny na krzywdzenie innych! Reaguj szczególnie na przemoc stosowaną wobec bezbronnych dzieci!
oprac. A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Citroen HADM Gramatowski już otwarty!
Autoryzowany Serwis Skoda Hadm Gramatowski.
Pomoc w przypadku szkody komunikacyjnej
Serwis i oryginalne części Seat