Środa 20-06-2018, imieniny Bogny, Florentyny
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Rek
Telefon portElu Halo, tu portEl
512 918 555

Wiadomości

Sport

Gospodarka

Na osiedlu

Społeczeństwo

Na uczelniach

Kultura

Zbrodnia i kara

Dawny Elbląg

Jej portEl

Kina i teatr

Konkursy

Prasówka

Poradnik

Hit czy kit?

Po godzinach

Fotoreportel

Kanał z widokiem na ... "park" Kanał z widokiem na ... "park"

Pamiętna wizyta

Elbląg, Pamiętna wizyta Przylot Jana Pawła II do Elbląga (fot. Henryk Myśliński)

Papież Jan Paweł II przejdzie do historii jako Papież Pielgrzym. Podczas swojego pontyfikatu odbył ponad 100 pielgrzymek do krajów na wszystkich kontynentach. W czerwcu 1999 r. odwiedził Elbląg.

Wszyscy elblążanie pamiętają tę wyjątkową wizytę. Tłumy wiernych z naszego miasta, jak również z całej Polski oraz pielgrzymi z obwodu kaliningradzkiego przybyli 6 czerwca 1999 roku na lotnisko elbląskiego aeroklubu. Tam stanął bowiem papieski ołtarz i tam Ojciec Święty przemówił do zebranych.
     Podczas Nabożeństwa Czerwcowego nauczał: "(...) Jezus jest źródłem; z Niego bierze początek życie Boże w człowieku. Trzeba tylko przybliżyć się do Niego, trwać w Nim, by mieć udział w tym życiu. A czymże jest to życie, jak nie początkiem świętości człowieka! Świętości, która jest w Bogu i którą człowiek może osiągnąć przy pomocy łaski. Wszyscy pragniemy pić z Boskiego Serca, które jest źródłem życia i świętości".
     Oprócz nauki Jan Paweł II skierował również specjalne, osobiste słowa do wiernych zgromadzonych na elbląskim lotnisku. Zwrócił się do sportowców, wspominał spływ po Kanale Elbląskim: "Pozdrawiam w szczególny sposób sportowców i działaczy sportowych, zarówno dawnych zawodników, jak obecnych. Dla mnie również miasto Elbląg i Kanał Elbląski kojarzy się ze sportem, doświadczeniem sportowym. Nie wiem ile lat temu, ale pamiętam, że ostatni raz byłem tutaj, ażeby rozpocząć spływ po Kanale Elbląskim i przez jeziora. Pozdrawiam więc Katolickie Stowarzyszenie Sportowe Rzeczypospolitej. Cieszę się, że powstaje coraz więcej parafialnych klubów sportowych, które gromadzą młodzież i dzieci. Każdy rodzaj sportu niesie z sobą bogaty skarbiec wartości, które zawsze trzeba sobie uświadamiać, aby móc je urzeczywistnić. Ćwiczenie uwagi, wychowywanie woli, wytrwałość, odpowiedzialność, znoszenie trudu i niewygód, duch wyrzeczenia i solidarności, wierność obowiązkom - to wszystko należy do cnót sportowca. Zachęcam was, młodych sportowców, abyście żyli zgodnie z wymaganiami tych wartości, abyście w życiu byli zawsze ludźmi prawymi, uczciwymi i zrównoważonymi, ludźmi, którzy budzą zaufanie i nadzieję".
     Ojciec Święty pobłogosławił również elbląski Kościół: "Niech święty Wojciech, wasz patron, którego męczeńska krew wsiąkła w ziemię tej diecezji, wyprosi dla Kościoła elbląskiego obfite owoce nowej ewangelizacji i głębokiego przeżycia jubileuszu naszego zbawienia. Wszystkim niech Bóg błogosławi. Dziękuje Elblągowi za to wspaniałe przyjęcie. Bóg zapłać".
     Papież - znany ze swojego poczucia humoru - również w Elblągu żartował: "Skoro wołacie 'Niech żyje Papież', to mi przyszło na myśl, przyszło mi na myśl, że ktoś sobie raz pomylił i zamiast wołać: 'Niech żyje Papież' zaczął wołać: 'Niech żyje łupież'. Ja was do tego nie zachęcam, ale tu na miejscu tych sportowych wspomnień trudno było tego nie dodać. Więc zapomnijcie".
     Teraz, gdy odszedł, warto wrócić wspomnieniami do tej wspaniałej wizyty sprzed lat i zastanowić się nad słowami Ojca Świętego...
     
     Przemówienie Ojca Świętego Jana Pawła II, jakie wygłosił 6 czerwca 1999 r. w Elblągu można przeczytać na stronie internetowej Diecezji Elbląskiej www.diecezja.elblag.opoka.org.pl.
     
     Kilka zdjęć z tej pamiętnej dla elblążan pielgrzymki, publikujemy w dziale fotoreportaży.

A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • a gdzie choćby zdjęcia z wizyty Ojca Świętego w naszym mieście ;-( ???? Na stronce Diecezji jest tylko 5 małych, nic więcej ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  smutny(2005-04-03)
 • Proszę o fotoreportaż z pobytu Papieża w Elblągu.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  .:.(2005-04-03)
 • Ojcze Świety Zawsze bede z Toba myslami, sercem i dusza... KOCHAC CIEBIE BEDE I NIE PRZESTANE!!! Ku pamieci... moglyby zostac zamieszczone zdjecia z wizyty Ojca Świetego w Elblagu !!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2005-04-03)
 • Pamiętam jego wielkie słowa które zostana aż do śmierci i w mojej pamięci ,,Nie lękacjie sie" To są wilekie i piękne słowa...pięknego i wielkiego naszego rodaka Polaka...niegdy już nie będzie tak wilekiego autorytetu dla nas młodzieży...Nasz ojciec świety zostanie na zawsze w pamięci i w naszych sercach...bo drugiego takiego człowieka, polaka, Papieża..=(...Wszyscy teraz zadajemy sobie pytanie czemu on???? Dlatego ze Bóg tak chciał...ale czemu akurat teraz go nam zabrał???? Jan Paweł II zostanie na zawsze w naszych sercach, w naszej pamięci. Teraz po Tobie zostały nam tylko wspomnienia =( Pamiętaj nasz ojcze że Cie bardzo kochamy i kochać będziemy i nigdy nie wymarze cię z mojej pamięci i mego serca!!!!! Pustke, którą zostawiłeś po sobie nikt jej nie wypełni juz nigdy !!!! =( I również mam prośbę aby zamieszczono tu fotoreportaż z jego pobytu w Elblagu
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  MoNiSiA 16(2005-04-03)
 • Pamiętam jak jeszcze dokładnie jak był w elblągu puzniej jak wracał do watykanu leciał śmigłowcem nad mojm domem
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  :((2005-04-03)
 • Mam pytanie dlaczego na głównym linku jest napisane "Żegnaj Ojcze" przecież nikt z nas się z Papieżem tak naprawde nie pożegnał. Każdy zachowa Go w pamięci i nie rostanie się z Nim na zawsze. Żegnaj mówimy do osoby którą opuszczamy i nie będziemy o niej pamiętać po jej śmierci, a o Ojcze Świętym nie da się zapomnieć dlatego powinniśmy powiedzieć mu do zobaczenia, bo prędzej czy później i tak się spotkamy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  zdziwniona(2005-04-03)
 • [*], uważam że dzień 2 kwietnia należy ogłosić dniem żałoby narodowej, aby obecni jak i przyszłe pokolenia nie zapomniały o Janie Pawle II wielkim człowieku i wielkim Polaku. Apeluje do wszystkich internautów aby wysłali listy o podobnej treści na adres Kancelarii Sejmu, podaje adres: orka.sejm.gov.pl
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2005-04-03)
 • Ojciec Święty pozostawił nas w smutku i żalu. Jednak jest już u Boga i patrzy na nas z góry.Pozostawił po sobie wiele nauk i mądrości. Żyjmy zgodnie z Jego nauką i przykazaniami a wtedy zawsze będzie z nami.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  jl(2005-04-03)
 • Pamiętam jak był w Elblagu, jak wielu ludzi wiązało z nim nadzieje, jak wszyscy Go kochali ... Ale dopiero teraz uświadomiłam sobie jak wielka On był osobą jak wartościową i niepowtarzalną. Nigdy o NIM nie zapomne. Szczególnie zwracał sie ON do nas do młodziezy i uczyl nas, nie zawiedźmy Go i pokarzmy co nas nauczył. Ja bede Go miala w serdu i pamięci na zawsze !
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  madzioł(2005-04-03)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

karma kanarek
Fretka
Królik minaturka
Artemia