Bilety

Elbląg - repertuar i bilety na wydarzenia

Bilety

Elbląg jest studwudziestotysięcznym miastem położonym w województwie warmińsko-mazurskim. Prawa miejskie miejscowość uzyskała w 1246 roku. Najbardziej znane jako miasto portowe – w XIV i XV wieku był ważnym punktem przeładunkowym. Ciekawostkę może stanowić również fakt, że jest to najniżej położone miasto w Polsce – wysokość wynosi pomiędzy 1,8 metra poniżej poziomu morza do 92 metrów nad poziomem morza.

Nie można także zapominać o tym, że Elbląg dał Polsce wiele wspaniałych sław – są to choćby podróżnik i prezenter Wojciech Cejrowski, aktorskie rodzeństwo – Marcin i Paweł Chochlew, raper VNM, a także znani bracia bliźniacy – Maciej i Marcin Zacharzewscy.

Elbląg to jednak nie tylko piękna historia i wspaniałe zabytki. Stolica Zalewu Wiślanego (jak jest często nazywane) ma bardzo bogatą ofertę kulturalną, z której elblążanie i elblążanki ochoczo korzystają. Najchętniej wybierane są najlepsze występy kabaretowe, doskonałe koncerty czy świetne spektakle teatralne.

Sceny teatralne w Elblągu - spektakle komediowe i historia

Elbląg dysponuje wspaniałą sceną, na której organizowane są niezwykłe wydarzenia teatralne. Jednym z nich jest Teatr im. Aleksandra Sewruka. Jego geneza ściśle związane są z długą historią teatralną obszaru Żuław, który, mimo germanizacji, kultywował tradycje teatralne już od XVI wieku. Wtedy to gimnazjum miejskie wystawiło swój pierwszy spektakl – „Acolastus”, dzieło rektora Wilhelma Gnapheusa w 1536 roku, zaspokajając w pewnym sensie potrzebę teatralną miasta. W kolejnych dekadach miasto zaczęło przyciągać niemieckich i angielskich komediantów, którzy często występowali również na dworze króla Zygmunta III Wazy. Początkowe przedstawienia miały miejsce prawdopodobnie w staromiejskim Dworze Artusa. W 1607 roku aktorzy z londyńskiego Glob Theater przybyli do Elbląga, co dało okazję mieszkańcom miasta do zapoznania się z dziełami Williama Szekspira, takimi jak „Kupiec wenecki” i „Wieczór trzech króli”. Mimo wielu trudności wynikających z wojen i zmian politycznych, pierwszy zawodowy Teatr Miejski został otwarty dopiero w 1846 roku. Podczas II wojny światowej teatr stał się narzędziem propagandy, faworyzując niemieckojęzycznych autorów. Po wojnie, na skutek dominacji Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie, teatr elbląski przeżywał trudne czasy. Jednak w 1975 roku, na prośbę mieszkańców, Teatr Dramatyczny został założony, przywracając miastu ważne miejsce w krajobrazie kulturalnym regionu.

Sale w Elblągu

Inną miejscówką, gdzie odbywają się wydarzenia teatralne, ale też kabaretowe czy muzyczne jest Centrum Spotkań Europejskich Światowid. Mimo, że przyjęło swoją obecną nazwę dopiero w 2009 roku, działalność tego miejsca rozpoczęła się już w latach 60. XX wieku jako Elbląski Dom Kultury. W Centrum Spotkań Europejskich Światowid organizowane są różnorodne wydarzenia, takie jak pikniki, imprezy plenerowe, festiwale, projekcje filmowe oraz targi. Dodatkowo, placówka oferuje wynajem sprzętu nagłośnieniowego, sal, zadaszeń i scen. Obiekt ten dysponuje różnymi przestrzeniami, w których odbywają się spektakle i eventy. Wśród dostępnych sal znajdują się sale kinowo-koncertowe, studyjne, sportowo-wystawiennicze oraz teatralne, co pozwala na organizację różnorodnych wydarzeń o różnych skalach i charakterze.

Festiwale w Elblągu

Choć wśród elbląskiej oferty kulturalnej typowych festiwali nie znajdziemy, to jednak można zawsze wybrać się na Dni Elbląga, Święto Chleba czy Świąteczne spotkania z Elblągiem. Wszystkie te wydarzenia są pełne nie tylko jednoczącej mieszkanki i mieszkańców energii, ale także fantastycznych koncertów muzycznych.

Dodatkowo, Centrum Spotkań Europejskich Światowid, dbając o rozwój młodego i tego nieco starszego pokolenia, regularnie wystawia kultowe baśnie Hansa Christiana Andersena.

Koncerty w Elblągu

Elblążanie i elblążanki mogą także poszczycić się wspaniałą Halą Widowiskowo-Sportową MOSIR. Uroczyste otwarcie tej miejscówki odbyło się 1 lutego 2007 roku. Hala jest w pełni profesjonalnym obiektem eventowo-sportowym – płyta boiska ma imponujące wymiary 29,5m x 54,5m, a nacisk punktowy na niej wynosi 150kg na 10cm x 10cm. Hala może jednocześnie pomieścić 2 422 widzów, z jedną z trybun, która jest składana, a jednocześnie służy jako scena o szerokości 29m, głębokości 8m, o wysokości 14m i dodatkowych 4m przy wysokości 4,5m. Istnieje także możliwość ustawienia od 1500 do 1700 krzeseł na płycie boiska, co zależy od konfiguracji systemu nagłośnienia. Obiekt jest w pełni przystosowany dla osób z niepełnosprawnościami i zostały w nim zainstalowane 2 platformy oraz toalety dostosowane do ich potrzeb. Elbląski MOSIR jest wyposażony w sprzęt umożliwiający organizację różnych wydarzeń kulturalno-rozrywkowych. W Hali Sportowo-Widowiskowej swoje rozgrywki prowadzą dwa czołowe kluby piłki ręcznej z Elbląga - Start Elbląg i Wójcik Meble.

Inną koncertową destynacją jest Klub Mjazzga. to wyjątkowe miejsce na mapie rozrywkowej miasta, szczególnie cenione przez miłośników kulturalnych i muzycznych wydarzeń. To przestrzeń, gdzie można delektować się doskonałą muzyką na żywo i spędzać czas w niepowtarzalnym klimacie. Klub słynie z organizacji atrakcyjnych eventów muzycznych i widowisk kulturalnych, które stale zyskują na popularności. Budynek Klubu Mjazzga jest doskonale przygotowany do organizacji różnego rodzaju wydarzeń kulturalnych. Jego niepowtarzalny charakter, precyzyjnie zaprojektowane wnętrze oraz organizowane fascynujące eventy sprawiają, że jest to miejsce, które warto odwiedzić.

Kabarety w Elblągu

Elbląg może się pochwalić żywą sceną kabaretową, ponieważ miasto, niczym magnes, przyciąga regularnie do miasta najwybitniejszych kabareciarzy i komików z całego kraju. Jeśli pragniesz dodatkowo uprzyjemnić swoje wieczory, zapraszamy do zapoznania się z naszym repertuarem i zarezerwowania biletów na niezapomniane wydarzenia!

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco - rezerwuj najlepsze miejsca na największe wydarzenia.