UWAGA!

Porto 55 - architektoniczna perełka Elbląga?

 Elbląg, Porto nocą (nadesłane)
Porto nocą (nadesłane)

Jest już dostępny plan zagospodarowania przestrzennego rejonu Pl. Jagiellończyka. Na tym terenie ma powstać wkrótce galeria handlowa Porto 55. Duński inwestor – Sjaelso Poland Beta, przed zbliżającą się debatą publiczną na temat planu zagospodarowania, przedstawia elblążanom założenia architektoniczne nowego obiektu.

Inwestor zapewnia, że dołożył wszelkich starań, aby galeria handlowa Porto 55 była budynkiem nie tylko użytecznym, ale również stanowiła architektoniczną perełkę Elbląga – łącząc elementy architektury skandynawskiej i historycznej zabudowy miasta.
       Jak więc galeria handlowa będzie wyglądała i dlaczego ma nazwę Porto 55?
       - Projekt architektoniczny Porto 55, opracowany przez pracownię Arkus z Gliwic, został starannie przemyślany. Ideą projektu było zaoferowanie miastu i jego mieszkańcom pięknego nowoczesnego obiektu o wysokim standardzie architektonicznym z elementami stylu skandynawskiego, który cechuje prostota formy i wysoka funkcjonalność, z drugiej natomiast dopasować go do otoczenia i historycznej zabudowy miasta. Wzorując się na zabytkowych budynkach, zwieńczonych ozdobnymi gzymsami, Sjaelso postanowiło wprowadzić taki element również w Porto 55. I tak ponad fasadami sklepowymi pojawią się długie poziome pasy, spełniające funkcje gzymsów – mówi Jan Christensen, Prezes Sjaelso Poland Sp. z o.o.
       Porto 55 będzie pełniło funkcje handlowo-usługowe, rekreacyjne, biurowe oraz parkingowe. Zostały one uporządkowane w układzie wertykalnym i tak: w części podziemnej zaprojektowano parking, następnie znajdować się będzie galeria handlowa, zaś w części obiektu, nad galerią, zlokalizowano centrum rekreacyjne oraz kondygnacje biurowe aby stworzyć urbanistyczną dominantę i charakterystyczny wyróżnik budynku. Dodatkową atrakcją będzie taras widokowy, zlokalizowany nad częścią handlową budynku, z piękną panoramą miasta. Bardzo wyraziście zostanie podkreślona strefa wejściowa w rejonie narożnika. Będzie ona miała formę wysokiego podcienia prowadzącego przez trzy kondygnacje handlowe. Ściany tego podcienia będą w całości wykonane z fasad szklanych, zaś elementami dominującymi w tej strefie będą: szklany słup podpierający część wyższą oraz okazała fontanna. Miejsce to stworzy plac spotkań, skwer publiczny, bardzo łatwo dostępny i widoczny, stąd inwestor zadbał o jego ciekawe zagospodarowanie.
       Wysokość budynku galerii oraz jego odległość od sąsiadującej zabudowy mieszkaniowej zostały starannie przemyślane i zaplanowane w taki sposób, aby budynek nie przesłaniał bloków przy ulicy Bażyńskiego i nie ograniczał ich mieszkańcom dostępu światła. Pokazują to analizy nasłonecznienia, z których wynika, że galeria w pełni spełniać będzie wymogi prawa budowlanego w tym zakresie. Ponadto fasada budynku od strony zabudowy mieszkaniowej będzie wykończona szkłem z nadrukowaną zielenią. Komponując się z roślinnością zasadzoną specjalnie z myślą o mieszkańcach pobliskiego bloku, będzie tworzyć przyjemny dla oka klimat.
       Projektując galerię handlową Porto 55 inwestor zlecił również badania poziomu hałasu w rejonie inwestycji. Badania pokazały, że inwestycja polepszy komfort mieszkańców bloków przy ulicy Bażyńskiego w zakresie poziomu hałasu, gdyż budynek galerii handlowej osłoni bloki od hałasu emitowanego z ul. Królewieckiej. Ponadto w strefie dostaw powstanie dźwiękoszczelna ściana, oddzielająca rozładunkowy plac manewrowy od bloków mieszkalnych. Takie rozwiązanie wyeliminuje hałas i polepszy sytuację w porównaniu do stanu obecnego.

 


       Teren wokół Porto 55 zostanie też estetycznie zagospodarowany. Znaczna część działki zostanie zazieleniona i wykonane zostaną tarasy i pochylnie dla wózków inwalidzkich i dziecięcych. Na terenie wokół galerii znajdą się również alejki spacerowe, ławki i plac zabaw dla dzieci.
       Warto dodać, że Elbląg jest miastem średniej wielkości, a nie posiada do dziś śródmiejskiej galerii handlowej z usługami komplementarnymi, jak biura i centrum rekreacji. Z analiz rynku nieruchomości przeprowadzanych przez niezależne firmy badawcze wynika, że w Elblągu rynek powierzchni handlowych jest nasycony zaledwie w 50 %, w porównaniu z innymi polskimi miastami średniej wielkości. Sjaelso wierzy w potencjał miasta i pragnie zaoferować mu wyjątkowy obiekt. Sama nazwa galerii nawiązuje do portowych, historycznych tradycji Elbląga. Stąd Porto 55 – nowa wizytówka miasta.
       - Naszym zamierzeniem jest nie tylko stworzenie atrakcyjnego architektonicznie obiektu handlowego ale również nowego, nietuzinkowego miejsca spotkań dla mieszkańców Elbląga – wyjaśnia Jan Christensen. - Chcemy wykreować nowe centrum miasta, które wraz z istniejącym po drugiej stronie ulicy Teatrem i Centrum Kultury, a także Multikinem w pobliskich Zielonych Tarasach, pełniłoby uzupełniające funkcje rozrywkowo-rekreacyjne, oferując zróżnicowane usługi do spędzania czasu wolnego w atrakcyjny sposób. Sjaelso zapewni również elblążanom różnorodne atrakcje kulturalne, gdy galeria będzie już funkcjonować.
       Teraz inwestor, oczekując na decyzję radnych miejskich w sprawie planu zagospodarowania przestrzennego okolic Pl. Jagiellończyka, chce wziąć także aktywny udział w debacie publicznej na temat tego projektu.
       - Pragniemy zaprosić mieszkańców Elbląga na publiczną dyskusję dotyczącą projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru otoczenia Placu Kazimierza Jagiellończyka, która obejmuje inwestycję Porto 55. Dyskusja odbędzie się w dniu 8 września 2009 r. o godz. 11:00 w Urzędzie Miejskim w Elblągu przy ul. Łączności 1. Przedstawimy mieszkańcom Elbląga założenia inwestycyjne galerii oraz chętnie odpowiemy na wszelkie pytania z nią związane. – mówi Jan Christensen, Prezes Sjaelso Poland Sp. z o.o.
       Jan Christensen dodaje, że ambicją inwestora jest, aby galeria handlowa Porto 55 stała się nowym, niezwykłym obiektem w Elblągu, z piękną nowoczesną architekturą z elementami stylu skandynawskiego i tradycyjnego, który uatrakcyjni i ożywi śródmieście. Sjaelso ma nadzieję, że Porto 55 stanie się nowym, ulubionym miejscem spotkań mieszkańców, a może ma szansę stać się również architektoniczną ikoną miasta, z której elblążanie będą dumni.
      

oprac. A

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
  • ja nie chce do szkoły; (
  • No i fajnie. Na tarasie widokowym można będzie wypic piwko. Straż Miejska i Policja będzie widoczna z daleka. Zdążymy się ukryc : )
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    krzysio(2009-09-03)
  • W czasach gdy większość jeżdzi samochodami, taka galeria powinna powstać na obrzeżach miasta. Lokalizacja poza centrum "wyciągnełaby" część samochodów z już i tak zatłoczonych ulic, natomiast lokalizacja w centrum spowoduje dodatkowy napływ pojazdów z okolic miasta. Pozatym gdyby galeria była na obrzeżu miasta, była by to szansa na rozwój infrastruktury wokół niej.
  • a ile metrów kwadratowych powierzchni zajmie ta galeryjka, bo inwestor tak skromnie pomija milczeniem ten fakt, a ile pięter ? eb
  • do niepodpisanego z dzisiaj: galeria handlowa na obrzeżach miasta?? ze wsi jesteś? to nie jest super/hiper-market. ..
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    kersjous(2009-09-03)
  • Co jak co ale Elbląg się rozwija; ) I z tego miasta jestem DUMNY!
  • sie elblaskie sprzedawczyki jeszcze nie cieszcie - my mieszkancy nowowiejskiej i bazynskiego juz planujemy strajki i protesty, w zyciu nie zgodzimy sie na budowe tego centrum, powstalo juz specjalne stowarzyszenie, jak trzeba bedzie przywiazemy sie do drzew i zablokujemy budowe, pojedziemy do stolice palic opony !!!
  • No tak, kolejna galeria handlowa w mieście, a na dzień dzisiejszy gildia kupców żuławskich i reszta tarasów i ogrodów sieje pustkami. W niedługim czasie ma powstać spore centrum handlowe w okolicach Gronowa Górnego, więc mamy tak jakby kolejny argument przeciw "pakowania" sklepów do miasta, z dziwaczną konstrukcją nie pasującą kompozycją do okolicznej zabudowy. Wystarczająco odstraszające są pobliskie wieżowce. A co z natężeniem ruchu na skrzyżowaniu? Już teraz biednemu pieszemu z trudem udaje się na czas przez nie przebrnąć. No i czy faktycznie jest nam potrzebne kolejne centrum handlowe? Nie można tego terenu zagospodarować w bardziej atrakcyjny sposób?
  • a my mieszkancy Grobli mamy gdzies ta galerie, bedziemy walczyc o nadanie nam niepodleglosci, chcemy byc suwerennym miastem, a w przyszlosci moze i panstwem
  • Bardzo dobrze, że powstaje nowa galeria. Hala Elzam i Gildia już dawno przestała oferować dobry towar a w co drugim boksie jest ten sam " chłam "
  • Widzę, że kupcy z Gildii już trzesą portkami; -). Budynek ładny, nie ma takiego drugiego w mieście. O ruch samochodowy też się nie ma co martwić, inwestor chce zmodernizować pobliski układ komunikacyjny tak, aby się nie korkował. Wszystkie miasta lokują takie obiekty w centrum, a hipermarkety wywalają na obrzeża.
  • osoby wypowiadajace sie za budowa owej galerii chyba nie mieszkaja w tej części miasta. jaki widok będą mieli mieszkańcy bloku przy tej galerii? chory pomysł z tą budową. plac konstytucji rozwalili najwyższa pora pomyśleć o placu jagiellończyka.
Reklama