UWAGA!

To miejsce upamiętni dawną synagogę

 Elbląg, To właśnie to miejsce zostało "zarezerwowane" na upamiętnienie elbląskiej synagogi
To właśnie to miejsce zostało "zarezerwowane" na upamiętnienie elbląskiej synagogi (fot. Witold Sadowski)

W Elblągu nigdy nie mieszkało zbyt wielu Żydów, ale było ich na tyle dużo, że mieli swój cmentarz, szkołę i własną synagogę. Tę ostatnią spalono w listopadzie 1938 r. podczas wydarzeń określanych „Kryształową Nocą”. Po licznych konsultacjach wybrano miejsce, które najlepiej nadaje się do tego, żeby upamiętnić dawne miejsce modlitwy elbląskich Żydów.

Synagogę wybudowano w 1824 r. przy ul. Chmurnej. Doszczętnie spalono ją ponad sto lat później podczas tzw. „Kryształowej Nocy” kiedy to w całych hitlerowskich Niemczech niszczono żydowskie sklepy, synagogi czy domy modlitwy – wszystko w majestacie prawa. W Elblągu synagogę podpaliła ówczesna straż pożarna, a w napadzie wziął udział m.in. nadburmistrz Elbląga Johannes O.H. Woelk.
       Jakiś czas temu Towarzystwo Przyjaciół Izrael Polska zwróciło się do miasta, by miejsce dawnej modlitwy zostało upamiętnione odpowiednią tablicą. Nie jest to jednak takie proste, bo obecnie w tym miejscu mieści się boisko przy Szkole Podstawowej nr 21, która powstała już po wojnie.
       - Po uzgodnieniach z plastykiem miejskim wybrano właśnie to miejsce, które jest najbardziej adekwatne, czyli fragment zieleni przy ul. Chmurnej, niedaleko zabudowy garażowej – mówił Henryk Gawroński, radny PO oraz przewodniczący komisji ds. nadawania nazw w Elblągu, która decyduje m.in. o takich sprawach. Ta lokalizacja nie do końca podobała się Ryszardowi Klimowi, radnemu SLD.
       - Nie jestem przekonany czy to dobre miejsce, niedaleko widać garaże, poza tym mówimy też o dostępności i o tym, że w takim miejscu taki pomnik mógłby być niszczony – wyjaśniał Klim.
       Jak jednak mówił Jerzy Domino, pracownik elbląskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków, może nie jest to miejsce zbyt wygodne, ale to właśnie tam ta synagoga stała i tego faktu już nic nie zmieni. Wszyscy byli zgodni co do formy upamiętnienia – ma być to obelisk z umocowaną tablicą o odpowiedniej treści.
       Kiedy taki obelisk powstanie jeszcze nie wiadomo, ale jak przypomniał Henryk Gawroński komisja ds. nadawania nazw nie zajmuje się finansami.
       - Chodziło to o zarezerwowanie miejsca, tak, by później nie było problemu z postawieniem takiego obelisku – dodał przewodniczący.
      
mw

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
  • A to w podziękowaniu za obsmarowanie Polski " Departament Edukacji stanu New Jersey opublikował na swoim portalu internetowym konspekt lekcji historii, który rozpowszechnia fałszywe, szkalujące nasz kraj informacje. W dokumencie czytamy m. in. , jakoby „ Żydzi zawsze byli wykluczani z polskiego społeczeństwa” , „ w latach 30.antysemityzm władz nasilił się szczególnie w Niemczech, Polsce i Rumunii” . Dowiadujemy się również, że „ rząd polski ułatwił Hitlerowi więzienie Żydów na terytorium Polski” . Z konspektu możemy poznać również historię kilku węgierskich Żydów, którzy ocaleni z holokaustu próbowali wrócić do ojczyzny z terytorium Polski. Zgodnie z ich relacją podczas tułaczki nie mogli liczyć na „ bardzo niegościnnych” Polaków, za to bardzo pomocni mieli się okazać Niemcy i Rosjanie. Konspekt ten został przygotowany przez ucznia liceum w Millburn, ale edytowała go i zatwierdziła New Jersey Commission on Holocaust Education. Umieszczono go następnie na stronie stanowego Departamentu Edukacji, w ten sposób rozpowszechniając nieprawdzie informacje o historii Polski i jej roli w czasie II wojny światowej. "
  • .. .a nie może powstać na cmentarzu żydowskim ul. Brzeska róg Browarnej. ?Tam cicho, spokojnie i miejsce właściwe.
  • Wspaniale. Trzeba to zrobić, gdziekolwiek, ale zrobić.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    9
    32
    puoppou(2014-08-20)
  • To gdzie jest ten rząd. Jezeli tak jest jak pisze interneauta o stanie New Jersey. Coś ostatnio mało w mediach o tych ministrach. Ponoc słuchaja tasm wydobytych z Wisły i dumaja jak ugotowac co niektórych z opozucji.
  • Synagogę wybudowano w 1824 r ??? Raczej kupiono budynek i adoptowano go na synagogę. Możliwe że około 1880 roku. Synagoga w Elblagu nigdy nie miała charakterystycznego kształtu jaki znamy ze starych zdjęć.
  • Oto widok od obecnej ul. Szpitalnej
  • A oto zdjęcie tejże synagogi w środku. Sądzę że nie ma więcej zdjęć tego obiektu. Szukałem i pytałem latami.
  • Niech ta osoba ktora napisala artykul pouczy sie troche historii. Noc rysztalowa miala miejsce z 9 na 10 listopada 1938 a nie jak jest w artykule 1939!
  • I nie było to " ponad sto lat temu" . Korepetycje z historii i matematyki. .. i z solidności zawodowej.
  • Jak to ładnie Polacy wszystkim trzymają paluszek w dupie tylko że wszyscy naokoło mają Polaków w Dupie.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    18
    7
    bynio199(2014-08-20)
  • ta najlepiej wybudujcie im nową świątynie wprowadźcie nakaz aby wszyscy obywatele zmienili wiarę
  • Noc kryształowa (niem. Kristallnacht, Reichskristallnacht lub Reichspogromnacht) – pogrom Żydów w hitlerowskich Niemczech, który miał miejsce w nocy z 9 na 10 listopada 1938.----- Redaktorze - troche trzeba poczytać a jak nie jest Wikipedia - a tak wyszło że Niemce tłukli sie z Polakami i jeszcze mieli Kryształową noc.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    11
    0
    troche-historii(2014-08-20)
Reklama