UWAGA!

Nowe Stare Miasto na dużym ekranie

 Nowe Stare Miasto na dużym ekranie

Kończy się kolejny sezon spotkań z „Elblągiem na dużym ekranie”. Przed nami jeszcze tylko dwa seanse. W najbliższy poniedziałek, 5 maja CSE Światowid i Telewizja Elbląska zapraszają na filmy i opowieści o elbląskiej starówce. Podczas seansu zaprezentowane zostaną stare filmy i kroniki ukazujące elbląskie Stare Miasto w różnych okresach jego dziejów. Spotkanie poprowadzi Juliusz Marek z Telewizji Elbląskiej.

Wszystko tu się zaczęło, bo kiedyś Elbląg to było tylko Stare Miasto. Niszczone przez pożary i okupowane przez wrogów, wielokrotnie podnosiło się ze zniszczeń i piękniało. Nie było tak bogate jak Gdańsk, ale zachwycało i urzekało przyjezdnych. Królowie Polski obdarowywali je przywilejami, angielscy kupcy wybrali je na siedzibę kantoru królowej Elżbiety. Kompletnie zniszczone podczas II wojny światowej przez lata było wielkim trawnikiem w mieście bez centrum.
       W czasach PRL, w latach 50. i 60. teren Starego Miasta planowano zabudować wieżowcami i blokami z betonu. Ale na szczęście zabrakło pieniędzy. W połowie lat 70., gdy elblążanie zaczęli odkrywać historię swojego miasta i patrzeć na nią uniwersalnie, coraz śmielej postulowano odbudowę starówki, z jej częściową rekonstrukcją. Niewątpliwie duży wpływ na to miało środowisko Towarzystwa Miłośników Ziemi Elbląskiej „Jaszczur” z nieżyjącym już inż. Henrykiem Bagińskim. Rozpoczęte w 1980 r. przez zespół Tadeusza Nawrolskiego badania archeologiczne Starego Miasta jeszcze bardziej wzmocniły poczucie więzi mieszkańców z Elblągiem i chęć przywrócenia mu dawnej świetności. Pomimo powszechnej biedy i niesprzyjającej atmosfery schyłku PRL odbudowa wreszcie ruszyła. Miało wpływ na to wiele sprzyjających, a nawet niezwykłych wydarzeń: od 1974 roku nad projektami dla Starego Miasta pracował zespół prof. arch. Wiesława Andersa; w roku 1975 powołano w Elblągu urząd wojewódzkiego konserwatora zabytków, którym została Maria Lubocka Hoffmann; w roku 1980 na starówkę weszli archeolodzy; po primaaprilisowym żarcie tygodnika „Wiadomości Elbląskie”, zapraszającym inwestorów do budowy kamienic na starówce, w 1983 r. prezydent miasta powołał arch. Jacka Bocheńskiego na swojego pełnomocnika ds. odbudowy Starego Miasta. Przed 30 laty w naszym mieście rodził się niezwykły nawet na europejską skalę eksperyment, który trwa do dziś.
      
       Podczas seansu zaprezentowane zostaną stare filmy i kroniki ukazujące elbląskie Stare Miasto w różnych okresach jego dziejów. Spotkanie poprowadzi Juliusz Marek z Telewizji Elbląskiej.
       Seans „Nowe Stare Miasto” rozpocznie się w poniedziałek, 5 maja o godz. 18.00 w dużej sali Kina Światowid. Wstęp wolny.
      
       Organizatorami spotkań są Centrum Spotkań Europejskich Światowid i Telewizja Elbląska. Patronat Honorowy nad cyklem objął Prezydent Elbląga i Rada Miasta Elbląga.
       Patronat medialny: Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl, Portal Kulturalny Warmii i Mazur eŚwiatowid.pl, Dziennik Elbląski i Nasz Elbląg.

      
CSE Światowid

Najnowsze artykuły w dziale Kina i teatr

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)